-


praxe

Seznam odkazů na české autory a překladatele zejména slashe, ale částečně i mimo slash, které čtu nebo bych je četla, kdybych měla více času. Prostě, kam chodím na fanfiction. 

I. Čeští autoři a autorky slasheII. PřekladatelkyIII. Neslash fanfictionIV. Originální beletrie na netu

Fandomy: Star TrekLOTRoriginálkyanime/yaoiQAFGleeAvengersSPN, RPS

Hledáte-li nějakou FF a nemůže najít, zkuste Archu na FFdeníku.

 

I. ČEŠTÍ AUTOŘI a AUTORKY SLASHE:

 

Stránky mých nejoblíbenějších českých autorů či autorek slashe:

Musím je zmínit mimo pořadí, protože při vyslovení jejich jména mě jímá posvátná bázeň. Zde je moje české slashové božstvo.

 

stařešina Zeus moudře vládnoucí Olympu

 

 • D.J. Orlovský a Řád hříchů Severuse Snapea na Fantasmagoriu. Mimo jeho vlastních povídek je tu i mnoho překladů nebo třeba povídek DarknessLilithky a mnoha, mnoha, mnoha ... dalších.

nesentimentální Ares ničitel, který možná má nebo měl nějaké milostné pletky s Venuší bedrníkou

 

 • Styx . Její povídky zde a přečíst povinně si musíte minimálně "In whisky veritas" a "Vyvržence pekla". 

nespoutaný vášnivý rohatý Dyonýsios

 

slunečný Apollon nebo panenská Athena, v jejím světě vládně úměrnost, jas a světlo

 

výstřední nekonvenční a chlupatý Pan, půlzvíře a půlčlověk, bůh stád a tedy přítel všech domácích zvířat (zejména psů  a to nejen těch pasteveckých) 

 

 

 

Stará garda:

Kromě výše jmenovaných i tyto osoby v mých očích patří k historii českého slashe

 • Mats Christiana - Specialistka na slash LOTR fanfiction, ale najde se u ní i několik HP příběhů. Proslula spolu s Estriel jako autorka prvního českého slash příběhu. Ale jistě si zasluží chválu i za svůj krásný styl psaní.      
 • Estriel -  Asi nejslavnější česká autorka drarry, na jejíž poetických textech vyrostla první generace českých čtenářek a autorek slashe.  
 • Alane  a několik dalších (v čele s Lordem Roderikem Galantem) na Obrazu Doriana Graye, stránkách Queer unie věnovaných osvětové činnosti ohledně homosexuálních témat. / Homoosvícenský Alanin apel mi učaroval zejména v její neobvyklé crossover drarry fanfikci "Země zaslíbená" a v roztomilé podvratné jednorázovce "Alternativní konec k HP7".    
 • Veronika - Duchovní matka Nápoje lásky. Její  povídky jsou pro mě na Nápoji lásky asi navždy ztracené. Nemáte? Nedáte? / Nemohu se zcela zbavit dojmu, že duchovnímu otci NL Davidovi se  úspěšně, i když nejspíš nevědomě, daří toto jejich společné dítě zabít.  (Tak se zdá, že už se mu to zdařilo a proto tento link na Nápoj lásky již není aktuální.)
 • fantómové Lamar a Vrony - Nedám vám žádný odkaz, protože žádný neexistuje. Odešly v pradávných praslashových časech, v éře bojů se zlým panem Anonymem a z důvodů, které se mění, podle toho, kdo vám o nich zrovna vypráví.  A přesto ... pokud se delší čas budete pohybovat v české slashové komunitě, dříve či později se s nimi setkáte. Jejich legenda již přerostla i je samotné. (Nu a kdyby jste s nimi přeci jen nesetkali, tak tedy pošlete sovu mně a nějak se domluvíme. Já ji takhle kdysi komusi také poslala.)     
 • Mysty15 (taky morethanbreath nebo Velekněžka) - Vnitřní vývoj Mysty odvedl od psání FF a nyní se již věnuje jen psaní originálního slashe. Ale její snaco "Řekni proč" zanechalo významnou stopu. Jen se mrkněte na FF deník, těžko najdete čtenáře, kterému se nelíbila. (No tak dobře, nějaký se vždycky najde. :) ) Nutno podotknout, že "Řekni proč" se dotýkalo HP světa jen okrajově a jeho pokračování "RUMS"  už zcela emigrovalo z fikčního do (víceméně) toho našeho světa.
 • Lilithka - Jedna z legent české slash scény. Lilithku podezírám se záliby v morbidních tématech a co víc, jak ji tak čtu, zjišťuji, že ji s ní nejspíš sdílím. :) V souladu s touto zálibou doporučuji její "Triplex Gemini" a v "Jednom pokoji za jediný den". Minimálně ta druhá je pro mě zcela nezapomenutelná. :)
 • Blanch - ještě taky zdeBlanch je tu od začátku... Nejspíš pamatuje první den stvoření české fanfiction. :) Prostě patří do dějin české FF jako sojová omáčka do japonské kuchyně. - Nu, snarry asi nebude Blanchina parketa, poněvadž její snarry mi připadají jako to nejslabší, co vůbec napsala. Blanch se přes zálibu v Siriusovi složitým vývojem dobrala až k drarry. Na to zas nejsem moc já ... :). Nu, ale její harrymort nebo harrylu, ty mi vůbec nepřišly špatné ... :)
 • Julie (na livejournalu a v rámci jiných -ne HP- fandomů Josika) - Jeden z českých slashových dinosaurů. Její "Osika" je zřejmě nejslavnější českou fanfikcí se "štěňátky", tedy s Remusem a Siriusem. 
 • Dangerous - Legendární autorka tak podivných slash příběhů (nějaký napsala i na Máj od Karla Hynka Máchy)  až to někdy vypadá, že je nikdo nečte. Čte, ale její klientela jevýběrová. :)
 • Brygmi (nebo taky Brygminka)  - V současnosti zejména fanynka Glee, píše povídky tuším už jen anglicky. Nicméně v češtině jsou dostupné její Buffy fanfiction nebo drarry (na HP netu). Její FF "Cokoliv" je až doposud má nejoblíbenější česká drarry. 

A ještě:

Lidí, které by na tomto místě bylo možno jmenovat, je samozřejmě mnohem víc. Například: Darkness, TofiamDiegina, Psí hvězdaLanevraFalkiraminimeJahavi (Ivo.Bublik), Kaldora a mnoho dalších. (O mnohých se dočtetete v této povídce od Morgany Ehran.) Některé z nich si schovám alespoň do dalších rubrik.

 

 

Autorky, ke kterým pociťují přátelský vztah

a tudíž je asi nemohu posuzovat nezaujatě.:)

 • Lanevra a její nikdy nekončící fantazie. Klidně jsem ji mohla jmenovat i vpředchozí skupině, protože přes svůj nevysoký věk se věnuje psaní již sedm letvkuse (psáno 2013) a dobře pamatuje "staré časy", ale můj osobní vztah k ní mě přinutil umístit ji sem.  Napsala tolik dobrých fanfikcí na tolik fandomů, že se z nich vážně těžko vybírá. Tak co třeba "Světla a stíny nad  Malfoy Manor"? Jako bonus komentář od fialky: Lanevra píše originální povídky i FF, konkrétně mě chytla na Buffy. A její Harry Potter – Rowlingová může být ráda, že to sesmolila dřív, než se do toho dala Lanevra. 
 • Assez -  Můj snarry guru. Stejně jako Lanevra i Assez (přes nijak vysoký věk :)) pamatuje už pěkný kus historie českého HP fandomu a asi i díky tomu pro mě byla v této oblasti (možná trochu nevědomky) zasvětitelem.
 • Seiyuu se svou schopností podat dramatickou akci :) - Seiyuu je s každou svou další fanfikcí lepší a lepší a proto doporučuji hlavně ty poslední: "Přiveď ho", "Asfodel", "Skryté cesty".  
 • Rocia Mixan - Rocia píše možná nejlepší český příběh o nuceném svazku. A já na ni oceňuji i to, že dokáže o fanfiction a slashi přemýšlet i v neliterárních dimenzích. Některé z těch náhledů dokonce i sdíleme. :) 
 • Trutru Kanashiko a její snarry FF  Vivere porta  (Živá brána) - Zahraji si na Libuši: Věřím, že tuhle holku, která nepíše nijak mimořádně dlouho,  čeká v naší komunitě proslulost a její jméno (tak dobře - přezdívka) bude brzy pojmem.   
 • Patoložka -  Oceňuji zejména jejího tvořivého ducha, protože neznám moc osob, které by měly dost entuziasmu pro to, aby si vyzkoušely zároveň psaní, překládání, tvorbu videí a nyní už i vytváření jednoduchých karikaturních obrázků. Taky bych chtěla mít v sobě tolik nadšení. 

 

 

Další autoři - HP slash: 

Nu, ke všem dost dobře osobní vztah mít nelze. :) Takže k těmto ho má nesjpíš zas někdo jiný.

 • Tofiam -  Patří také mezi "starou gardu". Psala nejen slashové HP fanfikce, ale mně ty slashové stejně připadají nejzajímavější. Tady je třeba jedna incestní, jmenuje se "Otcovský cit a déšť". A její překlad parodického "Muže v Dracově posteli" se těší neutuchající oblibě.   
 • GrayLady a jedna z nejlepších českých snarry FF "Odstíny šedi". Jsem přesvědčená, že jsou mnohem lepší než ty od E. L Jamesové. :) Bohužel GrayLady psaní  přerušila a nevypadá to, že se hned tak vrátí. Ale nečíst ji kvůli tomu, to není ta správná volba. :)
 • paní archivová - patří mezi dlouhodobě osvědčená jména. Píše zejména slash, vedle HP také na Naruta.
 • Cory - autorka nezapomenutelné snarry "Resistance" (zde), píše zejména drarry a snarry 
 • Casiopea - Já už jsem na to přišla Casiopea není člověk, ale přírodní živel a proto ji síly nikdy neopouštějí. Casiopea prodělala čtenářskou a spisovatelskou přeměnu - od hetu a snamione přešla ke slashi a my slashistky z toho můžeme těžit :) Z takové rozsáhlé tvorby můžu jen těžko něco doporučovat, protože ona píše a překládá rychleji než já čtu. Tak co třeba "Amor Errol"? / Casiopea skončila a proto je tento link neaktivní, nicméně její práce jsou ke stažení u Patoložky. 
 • Kalamity Jane - píše slibně vypadající snarry o nuceném svazku "Nullo modo" a mimo HP se věnuje Glee fandomu. 
 • Salazaret Salazeret píše krásným poetickým stylem, ale její příběhy mají pro mě občas těžko uvěřitelný děj a postavy nejsou tak docela IC. Občas si říkám, že bych si od ni moc ráda přečetla nějakou originálku nebo dokonce její osobní příběh, protože u Salazaret mám ve zvýšené míře pocit, že do příběhu vkládá kousek sebe. Jo, a já mám nejraději její "Future Visione" :)
 • Nel-ly - mimo neslashové fanfiction se věnuje také psaní zejména drarry povídek.
 • LejdynkaRaelCloverdee
 • Dorea - se věnuje  psaní drrary a zde také Glee (Kurt/Blaine) a Supernatural fandomu
 • Ivet - drarry specialistka
 • Pooky - Píše zejména snarry, ale také u ní najdete harrimus a jednu rarry jednorázovku. Její příběhy jsou čtivé (často okořeněné lehkým humorem), přiměřeně nápadité, ale s poněkud rychlejším vývojem vztahu než se mi zdá záhodno ... Např.: "Žádný člověk není ostrov jen sám pro sebe", "Drobná paralela", "Time for Changes", "Lupus in fabula" 
 • Bellanika a Frox - Při popisu Froxiných fanfikcí mohu do značné míry opsat to, co jsem již napsala k Pooky: to o čtivosti  a poněkud rychlejším, přesněji o ne zcela plynulém  vývoji děje, ovšem přidala bych k tomu, že k Froxiným příběhům patří temnější tón a atmosféra, což se mi líbí. Přesvědčit se o tom můžete například ve snarry povídkové sérii "Z přirozených důvodů" nebo ještě spíš v dark snarry fikci "Dokonalá pomsta".   
 • Majka a její bratr Severius - A zase se budu opakovat, Majčiny příběhy považuji za čtivé s o něco rychlejším vývojem než je únosné pro čtenářovu víru v příběh, ale velké plus dávám za silnou temně-erotickou atmosféru, kterou svým příběhům umí vtisknout.  A třebas Majce trvá psaní dlouho, "Nechtěné dědictví" už je dokončené.
 • Whampi - napsala dost možná ne věrně kanonické, ale za to neuvěřitelně čtivé a poněkud lehkovážné příběhy mezi nimiž má přední místo PPP aneb "Prosore, pozor, Potter!" 
 • Falkíra - Ani jejím příběhům se ne vždy snadno věří, vývoj vztahu bývá ... prudký, ale ...  vždy v sobě mají určitý silmý atmosférický náboj.  
 • Mája - Napsala cyklus gen HP povídek přímo navazujcí na poslední díl Harry Pottera, ale píše i slashovou  fanfikci o manželském svazku "Zlatý fénix" a také rozpracovala Cořinu povídku  "Vězeň 7193"
 • Jutaki a Nade
 • Neferet - Drabble specialistka.:)
 • Lejdynka
 • Bilkis a Profesor
 • Exa
 • Lady Corten
 • Fenri a Cupido - Kolik že znám v tom českém slashovém rybníce píšících autorů mužského pohlaví? Nu, nějací by se našli - Lord Galant, Roudeer, Matus a tyhle dva si taky započítávám. 
 • Abby (neboli abigail)
 • Electra - Většina Elektřiných fanfikcí nespadá do kategorie slashe. Hrdinkou všech jejích příběhů je nekanonická Ebony Potterová, fiktivní dvojče Harryho Pottera. Nu, buďme vstřícní a nemluvme hned kvůli tomu o MS, řekněme, že jde o snahu vnést do HP světa silnou ženskou postavu.  Nicméně "Lux tenebris" (link) je mimo to také drarry a já proto uvažuji, že si je jednoho dne přečtu.  
 • Lyra Materazzi - Diptych, jehož první část je snarry a druhá drarry. Harry po válce skončil nemocný a šílený. Hádejte, kdo se o něj stará?  
 • Kathleen - Snarry "Následky našich rozhodnutí". Harry Potter má rakovinu a účtuje s minulostí. 
 • Panda aneb Mad Yoko a její snarry Cesta prince 
 • Assira (v minulosti také Elrian) - Sama píše originálky a jako čtenářka HP fandomu má slabost pro temné postavy a pro to, když "kladná postava projde nějakým vývojem..a ztemní".  

A ještě slovenské autorky HP slashe, bohužel jen těch pár, co jich znám 

 • TestrálkaTesska nebo taky jen Tess - Ke své ostudě přiznávám, že Tesska bude asi jediná slovenská autorka, kterou bych dokázala jmenovat jen tak z hlavy. Jakže to před časem napsala Benny na FFdeník? "Když občas romantiku a klišé, tak od Tess." :)  
 • kami - druhá slovenská autorka, kterou tu mám, tentokrát jde ovšem o odpůrkyni romantiky a klišé
 • Lucy -  Začínala klasickým pokračováním HP série "HP a oblouk smrti", ale je to hold ženská :) a tak se jednoho dne dopracovala i k psaní slashe. Její "Na druhý pohlad" je snarry romance vyprávěná z velké části skrze retrospektivy.    

 

 

 

​S trochou studu a zejména s vědomím, jak málo o nich vím, tady je něco málo o dalších fandomech.

 

Star Trek slash:

 • Diegina je zakladatelská postava v oblasti českého K/S slashe, která dosud nenašla sobě rovného nástupce. 
 • Rylasa aneb Black Cat from Vulcan
 • Lanevra píše kde co, takže proč ne taky ST :)
 • Star Trek slash  
 • Archea Majuar - překladů K/S povídek v češtině vážně moc nenajdete a tady (samozřejmě vedle originální tvorby)  jich už vzniklo několik 

 

LOTR slash:

 • Silverin - zaměřuje se na pár Legolas/Glorfindel - legendární je minimálně její FF "O tatíčcích a učení"
 • doktor Muraki - Muraki patří k autorkám multifandomovým, takže LOTR rozhodně není její jediné zaměření, najdete u ní třeba i klasického Sherlocka, Tři mušketýry, Rychlé šípy, zkrátka kde co.   
 • Mats Christiana - Proslula vedle Estriel jako autorka prvního českého slash příběhu. Ten její se jmenoval "Dvě srdce". Sic byl první, ale rozhodně ne poslední, a proto stojí za to se na jejím blogu rozhlédnout i trochu víc. :)
 • D.J. Orlovský
 • Estriel
 • Kaoru Saionji
 • Jíťa - Tajné deníky ze Společenstva prstenu - parodické slashové deníky jednotlivých postav Pána prstenův nichž se předpokládá, že všechny postavy jsou teplé. 
 • překlady Master Erestora + další překlady z AJ od Pyriel + Samy 

 

Originální slash:

 • Lord Roderik Galant -  již výše zmíněný, na Obrazu Doriana Graye nebo na Trocha nostalgie
 • Sax - U Sax se najdou i povídky na Naruta, ale zejména originálky. Například Láska napříč staletími. Komentář od fialky: Připadá mi to jako originální povídky, v každém případě dobré. Čtu Kitsune, protože lištičky mě zajímají. 
 • a taky samozřejmě už výše zmíněné originálky od  Alice O´Really na Saxiných stránkách
 • Dahaka - milovnice anime, yaoi a yuri (minimálně posledně jmenovaná záliba mi u žen v českých luzích stále připadá originální :)), při čemž každý její koníček byl završen založením blogu. :) Upozornila bych zvlášť aspoň na zajímavě vypadající sci-fi slash příběh "Projekt Solos". A komentář od fialky: Originální šperky, precizní práce, bohatství nápadů. Dahačina Truhlice pokladů naštěstí není zakopána na tajném ostrově.
 • Kayleigh  a její "Podstata", komentář od fialky: Na Kayleight, Dr. Zlounskou, si musíte zvyknout. Píše o sto šest i víc a nechává na svém blogu psát i jiné. Píše o K-popu a FF na K-pop, má spoustu rozepsaných kapitolovek a s oblibou píše jednorázovky na pokračování. Neúnavná jako Šahrazád zvládne i vlastní povídky. Pokud je něco, co nepíše, ani to nepostřehnete. Též každou chvíli změní layout, neboť to na rozdíl od nás prostých smrtelníků umí. Vychází u ní mimo jiné "Tichý výstřel", který píše keischatko.
 • Velekněžka žena, která už pořádně "neví, kdo to byla  Mysty 15":), ale píše pokračování její FF "Řekni proč". Už to nemělo se světem HP příliš mnoho splečného. "RUMS" je již zcela originální nezávislý příběh. Komentář od fialky: Rums, ať už psané pod jakýmkoliv jménem, jsou dokonalou sondou do prostředí chlapecké prostituce. Tichá, hluboká řeka, která ze svého proudu nepustí nikoho, kdo se jednou začte. 
 • Giuditta Bering -  dlouhá kapitolová slashová beletrie na téma prostituce "Prachy nesmrdí"
 • Aidrien Assagir -  její starší blog se jmenoval Psáno krví, komentář od filky: Píše vlastní povídky, umí dobré drabble, recenze atd. Patří spíš do okruhu Míly Lince Temnářky a myslí to s psaním vážně. Četla jsem od ní "Amaureu" a je to silný příběh.
 • Durcenwe - komentář od fialky: Její blog patří k ulítlejším a temnějším a – nezapomenutelným. Vzácná perla temně zářící, s FF i vlastní tvorbou(včetně spolupráce).
 • Akyra - na jejích stránkách najdete v pravém sloupci množství odkazů na další autorky yaoi příběhů.  Od Akyry můžete zkusit třeba fikci  "Host z Okinawi".
 • Syhrael a její Myrtylles
 • Nori - Zatím jsem jen nakukovala, ale mám z toho moc pěkný první dojem. Zálužkuju si "AV" a "Silent sin".
 • Casiopea - V HP fandomu všeobecně známá Caiopea napsala, jak se zdá, i jednu  slashovou originálku.  Jmenuje se "Zlatý prach"
 • Nixerwil - originální slaahové fikce "Záchranář", "Pretty man", "Muži ve sněhu" 
 • YKW neboli Voldy  
 • Wolfy - komentář od Assiry: "Tuhle autorku jsem objevila nedávno a přiznám se, že mě naprosto okouzlila. Nejvíc se mi asi líbila povídka - "Pro lásku anděla". Sice má horší stylistiku, ale všechny povídky mají skvělý příběh!"
 • Pret
 • Melissa

 

Slash na yaoi a obecně na anime:

 • Psí hvězda - Patří k zakladatelské generaci. Z počátku si říkala přímo Sirius, ale její jméno nemá nic společného s kmotrem Harryho Pottera. :) Opravdu!  Píše (spíš psala) hodně originální příběhy a pak zejména ty na "Yu Yu Hakusho". 
 • Sax - něco málo na Naruta.
 • Giuditta Bering - FF "Taming Riki" na yaoi Ai no Kusabi
 • paní archivová - Naruto
 • TruTru Kanashiko - FF na Death note, Naruta  a Gravitation
 • Amater - FF na Ai no Kusabi, Angel Sanctuary, Gravitation, Inuyashu a spoustu, spoustu dalších. Komentář od fialky: Úctyhodně rozsáhlý blog s povídkami FF i vlastními. Na cyklus Ve jménu říše už vznikají fan fikce, já ale doporučuju tohle s poznámkou, že Rettigová by jako kuchařka bledla závistí 
 • Muraki - Tak třeba na Gravitation, Hellsing, Inuyashu, Naruta ...
 • Kayleigh - na Death Note, Naruta .. (jen tak na okraj .. dokonce HP se tu najde)
 • Seiriel - Prostě jedna z těch, co píše slah na anime a proto tomu říká yaoi. Když vám řeknu, že jsem si ji našla kvůli crossoveru na Bleach + Kouzelnou školku, tak vás už asi hned tak nic nepřekvapí. :)
 • Morgana Ehran - napsala mimojoné kapitolovou fanfikci na Death Note "Tactics"
 • Kaoru Saionji
 • Keiro
 • Kaien - jedna na Death Note, dvě krátké HP a jedna originálka 
 • Kira - přezdívka napoví, na Death Note tu něco opravdu najdete 
 • Darky - originálky, na Naruta
 • Starvation - na Death Note, Yo Yo Hakusho ... Najde se tu i nějaká drarry a moc pěkná jednorázovka na klasického Sherlocka.

 

QAF:

 • Justinka - Ústřední postava českého QAF slashe. Kdybych já tak byla na pár Brian/Justin, čtu ji nejspíš od božího rána až do samého večera, ale takhle ...  :( . Ovšem její články obhajující yaoi jsem si přečetla dřív než svůj první slash. Soudě podle výsledku byla velmi přesvědčivá. :)
 • Marvel
 • Luczaida
 • Losík
 • Saji
 • Domča
 • Jane

 

Avengers:

 • Metus a Catta - slash na HP a Avengers, upozorňuji zejména překlad zajímavěvypadající FF "Desiderata" z fanodmu Avengers,  komenátř od fialky: Dva začínající mladincí autoři, ona a on. Dělám jim betaread.
 • Mae

 

Glee:

 • Roudeer - komentář od fialky: Roedeerův sešit s povídkami. Netrefuje se tak úplně přesně do fandomu, kterému dávám přednost já, ale ono moc chlapů slash nepíše, natož dobře, takže si ho ve své sbírce hýčkám.
 • Dorea a Lucille
 • Bilkis
 • Domík
 • Kalamity Jane

 

 

SPN - Supernatural:

 • Marvel - píše slash, femslash i het, kromě kapitolovek na Supernatural, tu najdete také jeho crossovery z QAF i nějakou HP fanfiction, dovolím si zejména upozornit, že je tu spousta jednorázovek se štěňátky (RL/SB)   
 • Merope -  multifandomová autorka, slash píše třeba na Merlina, Dextra, očekávatalně na HP a ano, taky na Supernatural
 • Kayleigh - už i Kayleigh se vrhla na SPN, a píše také stokapitolovku 100 dní sodomy s dialogy v angličtině

 

RPS:

 

Sherlock BBC:

 

II. PŘEKLADATELKY:

 

Bez rozdílu děkuji všem českým (a slovenským) překladatelkám za to, že mi otvírají brány do světa ... :) To, že jsem vás možná zapomněla zmínit, na tom vůbec nic nemění.

 

 

Čestné místo pro zasloužilce: 

 

Ať přeloží cokoli, nemusí to být můj pár (a to tedy skutečně není :) ), nemusí to být ani jinak dle mého vkusu, a stejně jsem přesvědčená, že si to musím přečíst, protože mi jejich překlady rozšířují obzory a posunují hranice vnímání.

 

 

 

Mé další oblíbené překladatelky,  

ale v tomto případě jsem pozitivně zaujatá, protože je zároveň považuji za své přátele :) 

 

 • Adelaine (neboli ďábelská Lilith) -  Adelaine se zamilovala do překládání snarry povídek já za to miluji ji. :) Pokud jste snarry shipper pak platí, že "Čajovou ságu" a trilogii od StarCrossed by jste zkrátka neměla vynechat. 
 • Rocia Mixan - Zatraceně chytrá ženská, která nepřipustí, že má vážně velký přehled. :)Výborné mi připadají zejména její překlady krátkých povídek. Třeba takové "Ostré jako sluneční světlo" mě naučilo číst i harrylu. :)  
 • Yellow - Vděčně ji děkuji za to, že překládá DI a Unwell, třebaže nemá ráda D/S FF a otrocké povídky :)
 • Hajmi -   Vlastně jsou dvě - Hajmi50 a Hajmi2003.  Hlavně jejich zásluhou (a díky rozjetému doporučovacímu systému na jejich stránkách) jsem poznala všechny ostatní autory a překladatele zde zmíněné. "Cambiare Podentes" a "M a M pro vás" jsou v mnoha ohledech nepřehlédnutelným fenoménem.  
 • Casiopea - Překládá i píše s vervou, která mě neustále udivuje, a hlavně má skoro stejný vkus jako já. :)

 

 

A další  ...

 

 • Slimča - Děkuji Slimče, za to, že překládání je pro ni droga. :) A Tessku i Sevy musím samozřejmě taky jmenovat. :)
 • Misto713 - Protože patřím mezi čtenáře, kteří docela "ujíždí" na Tiře, mám u Misto nejraději "Nocturne", ale také "Její oči", protože byly vůbec první HP slash povídkou, kterou jsem kdy četla.
 • překlady u Jimmi - Nejvíc na mě zapůsobila Lady F a její  překlad FF "Bond"neboli "Svazek" , a  Elza a "Osvobození (HP)" a "Hledání (klíče)". Své překlady tu publikuje také Lupina,Jacomosolace a spousta, spousta ... dalších. Několik z nich (překladatelk publikujícíh u Jimmi) má i své vlastní stránky -   Rapidez (Draco v temnotě, Déšť a čokoláda),  Patoložka  (Scios Totalus, Quid pro Quo ... ), MagicLady.
 • Ještě jednou Jimmi a  (nejen) její překlad FF Rok, jako žádný jiný,  pravděpodobně vůbec nejoblíbenější severitus fanfikce.
 • Mandragory se najde také spousta překladů. Mimo "Kamene manželství" od Pyriel, na mě udělaly velký dojem překlady od  Alcei (Za poskytnuté služby, Vnímavá zahrada, u Dobby Nezáměrně tvůj a Tajemství je vvyprávění). Alcea patří k pečlivým překladatelům, třebas mi její výběr vždy stoprocetně nekápne do noty, ale "hladký" sloh jejích překladů a všechno titěrné dohledávání souvislostí na mě prostě dělá velký dojem. 

 • Na Fantasmagoriu patří mezi jinými mezi mé oblíbené překladatele Mája
 • CorCaroli - Nikdy ji nebudu dost vděčná za "Resonanci" a "Revolution". :)  Jde o první dvě části slavné severitus trilogie.
 • Sallome - Nu dobrá, nemám ráda "Strom poznání" tolik jako někteří jiní, ale všechna práce, kterou Sallome odvádí na svých stránkách mi za zmínku stojí. A také ji nelze  než poděkovat, že dává prostor i svým čtenářům, např. překladům od Mim nebo příběhům POPO.
 • Sirina a její povídkové království 
 • Dobby, u které najdete hlavně hodně severitů, ale třeba také Kamen manželství ve slovenštině nebo překlady slashe od Alcei.
 • Bella - Na strákách sice Bella uveřejňovala i svou vlastní tvorbu, ale překlady měly zásadnívýznam. Své překlady tu uveřeňovala mimo Belly také  Ottawiana nebo Ravenablue. Snad nejvíce prusluly Belliny stránky Revenablueiným překladem humorné slashové fanfkce "Po čem muži touží". Mimo HP fandom se tu také objevily fanfikce na Dr.Hause. 
 • Nade a překlad dlouhé drarry fanfikce "Red Hills"
 • Theo - objevila jsem tu překlady slah povídek "Temný Valentýn", "Your Horoscope For Today", "Real Heir of Slytherin", "Squick"
 • Iisis - Třebaže název stránek zní snarry.wgz.cz, najdete v podstatě samý severitus, například "Šťastné dny v pekle" od Enahmy. Svou práci tu publikovalo sice víc překladatelek, ale Iisis je tu paní. :)  PS: "Šťastné dny v pekle" jsou trilogie a jejich pokračování (tentokrát již v překludu Lupiny) najdete zde.
 • Veronika - slovenská překladatelka a autorka se zálibou v zrcadlových charakterech, přeložila například FF "Blackov dedič", její nejúspěšněší vlastní fanfikcí je "Harry Potter a sila krvi"   
 • Reniii - překladatelka je zejména harrymort shipper (Varování: Je to fanynka sladkých harrymortů!), ale tu a tam se vrhne i na harrylu nebo snarry
 • Sitara
 • Heredhether
 • Gerylla
 • Erumoice na stránkach Blesk  
 • Ioannina - překlad dvou neslashových parodických HP FF: "Sovogramy" a "Brumbálův mistrovský plán v 21 bodech"

 

 

 

III. NESLASH FANFICTION:

Možná třeba i nespravedlivě, ale tohle je naprostý okraj mých osobních zálib. Nakonec jsem podlehla pocitu, že jakési zmínce o jeho existenci se nemohu vyhnout. :) Mnohé výše zmíněné autorky a překladatelky se věnují také nebo dokonce zejména tomuto druhu psaní.  Asi nejsem sto v tom udělat opravdu pořádek. Jak jsem již řekla, neslash fanfiction se pohybuje na okraji mého osobního zájmu a mít o ní opravdu přehled je nad mé síly. :)  

HP fanfiction:

 • Sedma a Fénixův řád - Pamatujete? Překlad sedmého dílu HP série jsme si mohly přečíst na internetu ještě dřív než vznikl ten Medkův, oficiální. Sedmův byl považován víc za kvalitní (minimálně mezi jeho fanoušky sedmižrouty), Fénixův řád byl pro změnu rychlý. A co dělat, když oficální dobrodružství skončí? Samozřejmě, vrhnout se na překládádní fanfiction.  Asi proto si můžete na stránkách Fénixova řádu přečíst i klasická gen FF snažící se o pokračování kánoun, napřiklad HP a Oblouk smrti HP a Ochránce světlaHP a Nezvratné cesty osudu.  Jejich autorkou je vesměs Lucy. (A zde je najdete ve slovenštině, tedy v originále)
 • Základním fenoménem neslashové HP fanfiction byl (nejen) u nás překlad Aspenina severitu Rok, jako žádný jiný. Proto, třebaže jsem ho již zmínila výše v překladech, ho tu vypíchnu poněkud nekoncepčně ještě jednou. :) Na oraginizaci překladu "Roku" má hlavní zásluhu Jimmy, stejně jako na těchto (hp.kizi.skjiž výše zmíněných stránkách s množstvím Hp překladu, slashové povídky se tu vyskytují spíše okrajově.        
 • Martin a jeho Pán smrti a Pán Pána smrti -  asi nejslavnější česká HP FF, která se snaží být prostě klasickou částí HP série 
 • Peckaautorka mimojiné nejproslulejšího českého severitus dyptichu  - "Krev není voda" a "Mystik". Pecka je skvělá vypravěčka, která dokáže napsat příběh tak, aby byl strhující a má taky sklony odhalovat temné stránky v kladných postavách a lepší já v těch temných.
 • Regi a Katty V. - Regi se neuvěřitelně rychle zavedlajako osvědčená autorka drabblat a nejen jich :) 
 • Donna (Ajka) - Harry Potter a Volanie krvi
 • Blesk
 • Garry Poker - dost možná nejslavnější česká parodie na HP
 • evi nejslavnější česká Mary Sue, no dobrá .... nejspíš má dost charakteru, aby bylo takové pojmenování nespravedlivé, tak raději nejslavnější spárování Snapea s AUTorčinouPostavou
 • Mae a Nerla - Zejména mae je úspěřnou HP fanfikční autorkou. Pro začátek doporučuji třeba jejího "Tobiáše" (zde).
 • Jane Sofron - dvě slavné epické,ovšem také notně parodické básně
 • Tess - parodie, zejména parodie na MarySue, z nichž asi největší proslulosti dosáhla "Invaze rušivých elementů" 
 • Magnas a FF "Harry Potter a 5 a 1/2"
 • cim
 • Sectumsempra
 • Nelien - jako Michaela Burdová je mladičkou autorkou knižně vydávaných originálních fantasy sérií pro mládež - "Poselství jednorožců" nebo "Kříšťály moci". Nicméně zde najdete její HP fanfiction z času Pobertů, dále na Hvězdnou bránu, Buffy nebo na Úpíří deníky. 

 České snamionkářky:

Kraťoučký seznam překladů snamionek: Odmítnutí (Little beloved, překlad: Evi), Co se ti líbí, máš mít v užívání (Deeble, překlad: Kometa), Nezapomeň na mě (Vanity Fair, překlad: Jacomo), Když lvice bojuje (kayly silverstorm, překlad: Magic Lady), Učednica a Nekromanter (JunoMagic, překlad: Eggy)

 

Zaklínač:

 

Star Wars

 • Darth Zira, Tess, Coleen Winters, Tanaka Taher´ai + Dark Lady Diandra, Jana Jirásková na Jedilandu

 

IV. ORIGINÁLNÍ BELETRIE NA NETU:

 • Temnářka - komentář od fialky: "autorka knih o Podmoří (vyšlo Hladová přání), píše avede kurzy o psaní, odvážnějším zhodnotí jejich povídku, na blogu má i recenze a spoustu zajímavostí"
 • Jan Hlávka - sci-fi povídky, občas i Star  Trek fanfiction

Diskusní téma: praxe

Datum: 02.06.2014

Vložil: Anonym SS

Titulek: :-)

To koukám, kam jsem se to dostala :-D
Je mi líto pokud moje přezdívka vyvolává špatné vzpomínky na šílence Anonyma. Pamatuji si na tu dobu, nebylo to tenkrát příjemný :-( Vůbec mi to nedošlo, skoro jsem na to zapomněla.
Opravdu nejsem nováček, ačkoli se to může zdát ze stylu psaní a příšerných chyb kterých v textu mám :-D Moje psaní opravdu není nijak závratná záležitost. Nemůžu se srovnávat s lepšími autorkami, to vím, píšu si jen tak pro relax. Vrátila jsem se k tomu po letech mlčení :-D
Přezdívku jsem volila tuto, protože nechci, aby mě někdo na netu poznal. Dřív jsem mívala jinou ;-)

Mimochodem myslím, že nejsem jediná kdo napsal českou gender bender, Blanh měla povídku kde byl Harry jako Harriet. pokud si to s něčím jiným nepletu, je to už fakt dávno co jsem to četla :-D

—————

Datum: 02.06.2014

Vložil: Anonym SS

Titulek: Re: :-)

pročítám si to tu a ve tvém seznamu figuruje i má stará přezdívka, to mě hřeje u srdíčka fakt ;-)

—————

Datum: 23.06.2014

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: :-)

Ty se mě snad snažíš přinutit k detektivnímu pátrání?
To ne! Já o tom teď budu muset furt přemýšlet.

—————

Datum: 26.06.2014

Vložil: Anonymka SS

Titulek: Re: Re: Re: :-)

nenutím hihi :-D tenkrát jsem toho napsala dost a i když jsem nepsala nijak závratně, své fanoušky jsem měla. dost mě mrzí že jsem zrušila stránky a nenechala je ani jako archiv. a dokonce povídky nemám ani v pc :-( nechtěla jsem, aby mě s tím někdo spojoval. proto jsem teď volila jinou přezdívku ;-)

—————

Datum: 23.06.2014

Vložil: belldandy

Titulek: Re: :-)

To já chápu. :) Já taky ráda zazpívám, i když to neumím. A ... fakt nemám ráda, když na mě dma pokřikujou: "Nezpívej, maminko, nezpívej!" Však se nehlásím do Superstar, tak si snad smím zpívat špatně jak chci, jen tak pro radost. :)

Jo, jo, Blanch. Už mě na to někdo upozornil, jen jsem zapomněla, že jsem to uvedla i tady. Změním to začátkem měsice, hned, jak se dostanu do systému.

Mimojiné se tak trochu omlouvám, že jsem přidávala tvou povídku na FF deník. Hmm.. náhlé hnutí mysli, které bohužel nelze vzít zpět. Tam se jeden serióznímu hodnocení, jak by se ucházel o první místo v Superstar bohužel nevyhne. :(

—————

Datum: 26.06.2014

Vložil: Anonymka SS

Titulek: Re: Re: :-)

V pohodě, celkem jsem se bavila nad tím, co tam lidi píšou :-D

mimochodem chystám další gender bender, můžeš si o tom přečíst u mě na blogu. třeba to bude zajímavější a doufám, že i propracovanější povídka než Dokonalé krytí :-D
jo a změnila jsem si trochu přezdívku, jsem holka tak proč ze sebe dělat chlapa :-D

—————

Datum: 20.02.2014

Vložil: Rejčka

Titulek: Proč

Belldandy, proč urážíš lidi, které neznáš? Proč hodnotíš tvorbu, kterou jsi očividně nečetla?
Pokud tě něco nezajímá do té míry, že si to neobtěžuješ otevřít, bylo by solidní se vyhnout škatulkování. Osobně bych si nikdy nedovolila třídit a škatulkovat autory, které nečtu. Rejčka

—————

Datum: 26.02.2014

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Proč


Milá Richenzo, mrzí mě , že se cítíš být uražena. Osobně ale nepovažuji spojení "Richenza - na FFHPnetu" pod nadpisem "snamionkářky" za nějak urážlivé a nepovažuji je ani za žádné zhodnocení tvorby.

Nicméně respektuji a chápu, že ti nemusí vyhovovat, proto jsem tvé jméno ze seznamu smazala. Chápu to tak, že máš dojem, že jsem tak tvé psání příliš zjednodušeně zaškatulkovala, což je nepochybně pravda. Pokud by sis přála být uvedena v jiné souvislosti, ráda si vyslechnu návrhy.

Ano, nečetla jsem zdaleka vše, dokonce ne ani polovinu, toho, co zde na seznamu uvádím. To přiznávám a nikdy jsem se ani nepokoušela předstírat opak. Ba dokonce platí, od žádného z autorů zde uvedených jsem nečetla vše. :)

Chápu ale, že i jen odkaz může stavět člověka do souvislostí, v níž se nacházet nechce. Mrzí mě, že jsem tě do takové situace dostala. Nicméně přesto si své pochybení dovoluji považovat za ne až tak velké. Domnívám se, že zcela se vyhnout nechtěnému či zavádějícímu kontextu v životě nejde (Vždyť ten kontext tvoří již každé slovo, které nepromyšleně vypustíme z úst. :)). Vědomě jsem se nedopustila žádné lži, třebaže jsem se zcela jistě dopustila zjednodušení.

Věřím ale, že na jménech (či spíše přezdívkách) vedle níž jsem tu tvou uvedla, není nic urážlivého. Jak jsem ti už napsala v mailu, považuji Vraní oko či Severku Plamennou za zakladatelské postavy českého HP FF psaní a jako takové je ctím a považuji je za úcty hodné. Kontext byl tedy možná zavádějící, ale nevěřím, že byl urážlivý.

—————

Datum: 30.04.2013

Vložil: Rocia

Titulek: Miluji

takovéto přehledné seznamy - akorát vždycky zjistím, jak veliké, ba přímo propastné mám mezery... Nu což, už jsem se smířila s tím, že všechnu fanfiction (slashovou) tvorbu asi nepřečtu :-) A díky za zařazení do AKKPPP - také k tobě pociťuji přátelský vztah :-)

—————

Datum: 02.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Miluji

No vidíš ... Assez mě nedávno (oprávněně samozřejmě) napomínala, jaké že to je přátelství, když se vlastně vůbec neznáme. Nevíme o sobě nic - mimo názory na HP FF a slash. Má určitě do značné pravdu, ale já asi tento vztah přesto za druh přátelství považuji. :)
Potěšila si mě, že v tobě také dokáži vzbudit pocity, jaké cítím při prohlížení tvých přehledů já. :)

—————

Datum: 16.05.2013

Vložil: Rocia

Titulek: Re: Re: Miluji

Máš pravdu, je to specifický a jedinečný druh přátelství - tzv. slash neboli slashové :-) No a třeba to v některých případech může být i začátek krásného přátelství reálného :-) Každopádně, člověk musí mít aspoň na nternetu nějaké slash-friends, když reálné kamarádky o slash zájem nejeví a ódy na něj poslouchají se shovívavým úsměvem :-) Inu, ve slash vodách jsme všechny vrány, co k sobě sedají...

—————

Datum: 20.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Miluji

Chápu, o slashi si člověk vlastně může skoro výhradně povídat jen s takovými slashovými kamarády. :)
Já mám ovšem štěstí, že mám ještě i jednoho "reálného" (=už z dřívějška známého) kamaráda (no tak dobrá - kamarádku), která trpí podobnou "úchylkou" a má proto trpělivost si mě vyslechnout.

—————