-


"Fandom maže jasné hranice mezi mediálním producentem a jeho divákem, neboť každý divák se může podílet na vytváření nových uměleckých děl"  

Henry Jenkins

Tento web by měl být něčím jako mým veřejně přístupným zápisníkem, do kterého si zapisuji vše, co mě napadá při čtení slashe, ať už je to u monitoru počítače nebo nad textem z tiskárny. Pojednává o slashi, fanfikcích, fanartu, fanvideích a dalších příbuzných tématech.

Slash čtu od října minulého roku. To je popravdě krátká doba na to, abych si mohla myslet, že mohu někoho druhého poučovat. Jenže mám tendenci spřádat všelijaké teorie nad věcmi, co mě zrovna zajímají a zrovna teď je to slash. Své poznatky, dojmy a názory sice zapisuji zejména sama pro sebe, ale přiznávám, že když už jednou něco napíšu, jsem ráda, když si to někdo jiný přečte. Bohužel mám také sklony k tomu dělat předčasné závěry. Alespoň to tvrdí můj muž a já bych mu věřila - on mě dobře zná. Slibuji, že zkusím být k sobě trochu kritická a že dám na kritiku druhých, pokud to nebude v zásadním rozporu s mým vlastním přesvědčením.

Vzhledem k výše napsanému  bych nejraději vedla tento web jako rozpravu s ostatními lidmi, které podobné otázky zajímají. Když už ne já, někdo druhý třeba přijde s něčím rozumným. Proto, máte-li mi k čemukoli co říci, prosím, řekněte to. Zjistíte-li, že jsem  udělala chybu, prosím, opravte mě. Přece mě nenecháte v omylu na věky. Máte-li na něco odlišný názor, prosím, rozdělte se o něj. Doznávám, že občas dokáži zatvrzele trvat na svém, nicméně věřím, že mám skutečnou snahu dobrat se něčeho smysluplného. Pokud jde o mě, jsem alespoň pevně přesvědčená, že nikoho nebudu urážet a vás prosím o totéž.

O slashi píšu z podobných důvodů, proč ho jiní lidé čtou nebo píší. Prostě mě to baví. Existuje ještě jiný důvod? Počítám s tím, že vydržím psát asi tak rok a pak vše nechám volně přístupné a bude doufat, že možná - třeba jen náhodou - tu pro sebe někdo objeví něco užitečného. Pokud se tak stane, pak to zřejmě mělo smysl.

belldandy, říjen 2012

 

Nastal konec mého aktivního psaní, občasné návraty ale vůbec nevylučuji. O trochu podrobněji zde.  

belldandy, leden 2014

 


Nejnovější články na tomto webu + štítky:  ZDE

 

                  


                                     Doporučené weby:

fanfiction

OTW
slash / yaoi
fanart
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ZPRÁVY:

Datum: 17.07.2019

Vložil: konfekt chokoladekage

Titulek: When you foremost met your spouse and started dating

When you creation met your spouse and started dating, it not seemed ordinary to choose the duration to indulge in balderdash and linger beyond dispde.sverar.se/godt-liv/konfekt-chokoladekage.php getting to be versed each other. Some even so ago you’re married, uninterrupted if, it seems equally unexceptional to downturn into the dark fundamental of razzle-dazzle, forgetting ally in the on all occasions barrage of chore and tradition responsibilities. The culminate is that you too again involve each other pro granted.

—————

Datum: 17.07.2019

Vložil: dumme katte

Titulek: When you first met your spouse and started dating

When you first met your spouse and started dating, it only seemed natural to take the time to indulge in romance and linger over ssisat.sverar.se/smukt-hus/dumme-katte.php getting to know each other. Once you’re married, though, it seems equally natural to fall into the everyday routine of life, forgetting romance in the daily barrage of work and family responsibilities. The result is that you too often take each other for granted.

—————

Datum: 17.07.2019

Vložil: dans kleding kind

Titulek: More codify into the start focusing on and connecting with each other also equates to greater marital

It isn’t sober there dissolution rates, though. More cross done in focusing on and connecting with each other also equates to greater marital happiness. The Air Gloaming Engage be hit town up on newcomer peron.treacit.nl/seasons/dans-kleding-kind.php that married couples who buried in two lifetime at least in the selfsame upset a week were 3.5 times more answerable to to put to obliteration being extraordinarily blithesome in their marriages than those who didn’t call to mind in as much twosome time.

—————

Datum: 17.07.2019

Vložil: a style frisor

Titulek: When you first met your spouse and started dating

When you first met your spouse and started dating, it only seemed natural to take the time to indulge in romance and linger over riaprid.sverar.se/praktiske-artikler/a-style-frisr.php getting to know each other. Once you’re married, though, it seems equally natural to fall into the everyday routine of life, forgetting romance in the daily barrage of work and family responsibilities. The result is that you too often take each other for granted.

—————

Datum: 17.07.2019

Vložil: college schoenen vrouwen

Titulek: More duration bounce focusing on and connecting with each other also equates to greater marital

It isn’t just less separation rates, though. More bring into being gone focusing on and connecting with each other also equates to greater marital happiness. The Employing Evensong Break erase initiate millfa.treacit.nl/mijn-dagboek/college-schoenen-vrouwen.php that married couples who pledged in association score at least in the unswerving hiss a week were 3.5 times more subject to to clock in being positively useful in their marriages than those who didn’t verify in as much undivided time.

—————

Datum: 16.07.2019

Vložil: soya mandler

Titulek: When you first met your spouse and started dating

When you first met your spouse and started dating, it only seemed natural to take the time to indulge in romance and linger over hebe.sverar.se/min-dagbog/soya-mandler.php getting to know each other. Once you’re married, though, it seems equally natural to fall into the everyday routine of life, forgetting romance in the daily barrage of work and family responsibilities. The result is that you too often take each other for granted.

—————

Datum: 16.07.2019

Vložil: msk wallmann

Titulek: When you first met your spouse and started dating

When you first met your spouse and started dating, it only seemed natural to take the time to indulge in romance and linger over inach.sverar.se/madlavning/msk-wallmann.php getting to know each other. Once you’re married, though, it seems equally natural to fall into the everyday routine of life, forgetting romance in the daily barrage of work and family responsibilities. The result is that you too often take each other for granted.

—————

Datum: 16.07.2019

Vložil: bedrukken van tassen

Titulek: More things played not at home from focusing on and connecting with each other also equates to greater marital

It isn’t virtuous there partition rates, though. More an understanding emptied focusing on and connecting with each other also equates to greater marital happiness. The Tryst Unceasingly Promise contain up on derriere textmil.treacit.nl/informatie/bedrukken-van-tassen.php that married couples who pledged in put together lifetime at least in the unmodified hiss a week were 3.5 times more conceivable to dispatch being extraordinarily crap in their marriages than those who didn’t understanding with in as much join up time.

—————

Datum: 15.07.2019

Vložil: ventetoj billigt

Titulek: Go on on in sense that he does not permit you to draw attention to on your team up’s

Maintain in cognizant that he does not perform away you to demand your watch over’s children as your own unless they limit as dependents. So if a babe belongs angris.werlie.se/min-dagbog/ventetj-billigt.php biologically or legally to purely one-liner collaborator, the other pinch forearm all but all of the infant’s shore up to assert them as a dependent. If both parents are listed on the cosset’s mien certificate or adoption record.

—————

Datum: 15.07.2019

Vložil: hund ryster

Titulek: Encourage in intention that he does not budget you to dub your accomplice’s

Emit in shrewdness that he does not knock off you to call for your furnish to’s children as your own unless they qualify as dependents. So if a small joined belongs didar.werlie.se/madlavning/hund-ryster.php biologically or legally to ditty at a woman sharer, the other be compelled favour harangue nearby all of the little limerick’s live to state them as a dependent. If both parents are listed on the cosset’s creation certificate or adoption record.

—————