- "Vím, proč pták v kleci pojde a neslyší oblohy volání, vždyť i já jsem už letěla na křídlech poznání."
- Mike Resnick, sci-fi povídka "Na křídlech poznání"
-
- autorky: Seah a Margie
- FF deník
- fanlore
- hudba: "Walking on the Ground" by Sheldon Allman
-
Tak jsem se zas jednou dostala do sporu, tentokrát přímo tady na svém webu. Šlo o autorská práva. A chtěj nechtěj jsem musela nad celou tou záležitostí zas zapřemýšlet: Nástup internetu učinil z otázky autorských práv palčivý problém a zdá se, že máme často problém shodnout se na tom, co je legální natož, abychom se dokázali shodnout na tom, co je z moralního hlediska správné.
Přiznejme si aspoň, že mnohem častěji než samotné autory brání autorská práva ty, kteří od nich jejich díla koupili a nyní chtějí jejich prostřednictvím dosáhnout zisku či aspoň pokrytí svých výdajů. Poněvadž jsou to právě oni, kdo přináší příběhy, obrazy a melodie do našich domovů, vůbec nezpochybňuji, že si za své úsilí nějaké peníze zaslouží. Jen se ptám, kolik práv je rozumné jim přiznat?
Touha shromažďovat informace a dávat je do nových souvislostí patří mezi tak přirozené lidské schopnosti jako třeba chůze. A chtít po někom, aby onu schopnost uměle omezil, se podobá snaze, žádat po někom, kdo je schopen chůze, aby od teď jezdil už jen na vozíčku, poněvadž chůze je proti zákonu.
Když jsem se dostala v úvahách až k tomuto bodu, vybavila jsem si tohle video. Celý problém je tu totiž také postaven na alegorii s lidskou chůzí, i když je postaven poněkud jinak než v té mé úvaze. Bůh nám dal nohy a naopak nám nedal křídla. Je proto zřejmé, že máme chodit a nikoli létat, jenže ... přesto mnozí z nás létat touží ...
Jak jsem již napsala v komentáři ve výše zmíněné debatě, vím o sobě, že když jsem zvědavá na nějaký text a mám příležitost si ho přečíst, přečtu si ho i kdyby to bylo proti zákonu.
Tohle video vyjadřuje podobný názor a naštěstí u toho není tak patetické jako já. Je zaujatou satirickou obhajobou viddingu a fanouškovské tvorby a takovým malým FU poslaným autorským právům. Mimo to je také malým výcucem z dějin viddingu, zahlédnete v něm třeba úplně první fanvid "Both Sides Now" (nebo třeba "Dante´s Prayer" od Killy), tvorbu fanvidů v éře videokazet a následně i v té počítačové, narážky na fanfikční psaní a právní problémy fanouškovské tvorby.
Mimojiné, všimli jste si, jak oblíbená je metafora, v níž se myšlení a poznávání nových věcí připodobňuje k létání. Už Dante v Božské komedii, když měl pocit, že mu dochází myšlenkové schopnosti, napsal: "Sám nemám křídla k tomu letu ..." a Barbara Streisandová pro svůj film Yentl nazpívala píseň celou postavenou jen na této metafoře.
V tomto fanvidu je snaha létat připodobněna k možnosti svobodně tvořit. Amatérští tvůrci fanouškovské tvorby, podobně jako Yentl nebo jako hlavní hrdinka příběhu Mika Resnicka, jehož citát jsem zvolila za motto tohoto příspěvku, odmítli přijmout omezení, která jim vnutila společnost, a zkoušejí - všem navzdory - létat.