-


Jakými fázemi prochází průměrná snarry fanynka

11.10.2012 17:00

Asi málokdo absolvuje všechny tyto fáze, ale skoro každý si projde alespoň nějakou. Já se přiznám minimálně k fázím čtyři, pět, šest a osm. :)

 

1) Čte Rowlingovou a Harry Pottera. Oblíbí si ho a chce pokračování.

2)  Nemá co číst a nejraději by si přečetla další díl Harry Pottera, jenže žádný další už není k dispozici. Objevuje fanfiction a začíná ji číst. Svět Harry Pottera pro ní existuje dál.

3) Objevuje slash a říká si „Brrrr, to není nic pro mě. Ti lidi, co tohle píšou jsou ale úchylní.“

4) Přečetla ze zvědavosti několik slash povídek a stále si myslí, že to „není normální“. Nyní však narazila na jednu, která ji přes svou nenormálnost připadá povedená. Na FF deník přidává komentář: „Já slash sice nemusím, ale tato povídka je prostě výjimečná.“

5) Zkouší číst stále více slashe. Hledá takový, která jí pomůže zopakovat si zážitek se svou osudovou fanfikcí.

6) Propadá slashi a čte již jen slash, protože jde o snarry fanynku, čte zejména snarry slash.

7) Dochází k závěru, že povídkám ostatních autorek něco chybí, žádná už není tak dobrá jako ta její první osudová. Každé něco chybí, aby byla ideální. Odhodlává se k napsání vlastního příběhu a zjišťuje, že sice ani ona nevytvoří tu dokonalou ideální fanfikci, ale že psaní slashe je mnohem víc stimulujícím zážitkem  než pouhé jeho čtení. Proto se mění na píšící autorku.

8) Vysvětluje ostatním lidem, že na slashi není vůbec nic podivného a úchylného. Nechápe, proč mají ostatní lidé tolik předsudků.    

9) Po nějakém čase se vrací k četbě Rowlingové. Po několika prvních kapitolách se nedokáže bránit údivu: „Snape? Cožpak on je vážně tak zlej?“ Večer se podívá na nějaký HP film a jasně vidí přeskakovat jiskry sympatií a erotického zájmu mezi několika mužskými postavami.  Nechápe, jak jen je mohla dříve nevidět?

 

Příloha:

 

—————

Zpět


Diskusní téma: Jakými fázemi prochází snarry fanynka

Datum: 01.11.2018

Vložil: Blanch

Titulek: blanch.candita.cz

Hola, Evi,
vidím, žes do článku hodila i můj pseudočlánek o vlastní blbosti :D, jen bych chtěla zaktualizovat jeho link:

https://slash.candita.cz/indexx.php?subaction=showfull&id=1297391111&archive=&start_from=&ucat=12&page=clanky

—————

Datum: 02.06.2014

Vložil: Anonym SS

Titulek: hihi

pěkné, celkem to i sedí :-D

—————

Datum: 06.06.2014

Vložil: belldandy

Titulek: Re: hihi

Takže máš nějakou podobnou zkušenost? A je vlastní nebo cizí? :)

Hádám, že tebe se týká minimálně bod sedm.

—————

Datum: 02.05.2014

Vložil: MIA

Titulek: Doháním vlak - nebo už mi ujel?

Do vláčku vozícím své fanoušky po světě FF jsem naskočila poměrně nedávno - cca 1 rok, kdy už vláček frčel po kolejích rychlostí Šinkanzenu a všichni cestující se začali navzájem seznamovat, družit, nabízet a vyměňovat si navzájem různé mlsky..... Bleskem jsem prošla všemi tebou načrtnutými fázemi slash-fanynky a jen zírala na tu krásnou a proměnlivou krajinu kolem sebe, nabízející stále nové a dosud nepoznané obzory. Nejdřív jsem jen zírala a pak začala trousit první nesmělé komentíky, protože už mi bylo trapné zůstat jen v roli voyeura a neocenit a nepodpořit aspoň projeveným zájmem tu snahu a píli všech lidiček zasluhujících se o tuto úžasnou jízdu. K bodu 7 a 8 se však bohužel nikdy nedospěji, protože ke své velké lítosti nedisponuju potřebným množstvím fantazie, inspirace, vytrvalosti......? Do tvých stránek jsem nahlížela téměř od začátku své FF-éry, hledala v nich info, poučení, pobavení, přivedly mě k mnoha skvostům.Jsou psané krásným jazykem, sofistikovaným stylem a přece hravé a já doufám, že tu budou inspirací ještě hodně dlouho.... Bohužel však nemohu nabídnout žádné mlsky nazpět, takže díky, snad přece někdy na oplátku.....

—————

Datum: 17.05.2014

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Doháním vlak - nebo už mi ujel?

Já říkám: Neujel. Nic si z toho nedělej, já začínala před třemi roky a měla jsem úplně stejné pocity. FF pro mě už byl také rozběhnutý fenomém. Nicméně je to vlak, co se nechystá končit v další stanici, on běží pořád dál. :)

Věřím, že se za chvíli také s někým sdružíš, ani nebudeš vědět jak. Jak už kolikrát také nevím, jak k tomu došlo. I když pravda je, že já jsem docela extrovert, tak nemám se sdružováním problém. :)

No a ty body, ty nejsou povinné ...

MIO děkuji za moc pěkný komentář. Byla-li jsem ti někdy nějak nápomocná, tak jsem ráda. A štvali-li tě náhodou někdy některé mé názory a postoje, tak doufám, že to nebylo moc. :)

PS: Pro mě tvůj komentář byl takovou malou mlsavou odměnou. Díky!

—————

Datum: 10.04.2014

Vložil: sisi

Titulek: to ty fáze jsou tolik nutné?

Já nevím, milovala jsem Harryho od prvního čtení 4 knížky za noc a tak, ale ve filmu se k tomu přidal charizmatický a vůbec ne zlý Snape. Pak jsem s dětmi poslouchala audioknihy a představovala si různé hlasy. Když k nám konečně zavedli před půl rokem, jo, vzáří internet, tak jsem se vrhla na nějakou četbu a byla překvapená, co to se mnou dělalo. Hodně jsem přemýšlela, jak to je, nebo není a tenhle kvartál mám napsanou jednou erotickou scénu ve slovenštině a pár stránek nového projektu, o kterém zatím nemohu mluvit, aby se nepokazil. Přiznávám, že to není vůbec jednoduché.Je báječné si sednout a číst různé snarry povídky, sem tam se vrátit třeba k snamione, nebo drarry. Moc se mi líbí EK a samosébně KM a některé další. Ale něco napsat, aby to dávalo smysl a nebylo to fuj, prostě se musí hodně psát, hodně mazat, dobře vybírat.

—————

Datum: 11.04.2014

Vložil: belldandy

Titulek: Re: to ty fáze jsou tolik nutné?

Samozřejmě že nejsou nutné. :)

A rozhodně tyto fáze nikomu nic nepředepisují. Řekněme, že jsem pozorováním vypreporavala, jak to podle mne s lidmi zhruba a docela často chodí. S důrazem na slova zhruba a docela často.

Je jen dobře, když tu zazní, že každý to tak nemá. :)

—————

Datum: 06.02.2014

Vložil: Neriah

Titulek: Přesně tak

Přesně nějak takhle to u mě probíhalo... Body 1-3 se mě držely asi čtyři roky, četla jsem FF, ale o slashi jsem nejprve neměla ani tušení, a když jsem se o jeho existenci dozvěděla, byla jsem upřímně znechucená. V realitě mi párování stejného pohlaví nikdy nevadilo, ale v povídkách jsem se s tím nemohla smířit.
Už dřív jsem vyhledávala snarry povídky, ale samozřejmě neslashové.
A pak jsem objevila Kámen manželství. Pohltil mě, uvedl mě v úžas, a já slashi absolutně propadla... Severus a Harry prostě patří k sobě! To už mi nikdo nevymluví...
A u bodu 9 jsem se zasmála... „Snape? Cožpak on je vážně tak zlej?“ Přesně to jsem si říkala před týdnem, když jsem v originále dohledávala jednu informaci a narazila jsem na úryvek s ním :D

—————

Datum: 12.03.2014

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Přesně tak

Lidé, kteří tak naplno pojdou oním vývoj jsou myslím svým způsobem vlatně raritou. Takže gratuluji jsi vlastně velmi originální. :D

—————

Datum: 09.07.2013

Vložil: Jackie

Titulek: Mám to takhle:

1/Ve filmu se líbí Snape, potažmo Alan Rickman, dle mého je tam absolutní nedostatek pěkných mužů, až na něj
2/brouzdání a čtení všeho o Alanovi
3/nějaká divná povídka, safra to je žhavé, a další a další
4/krásná zasněná SS/LM povídka od slovenské autorky, dodnes jednička
5/jejda a jsou tu elfové, elfové jsou na hodně dlouho jednička a hlavně miláček Erestor, který typově tak trochu připomíná Snapea....

—————

Datum: 09.07.2013

Vložil: Jackie

Titulek: Re: Mám to takhle:

zapoměla jsem
6/ke Snapeovi se nejvíc hodí Potter, takže v současnosti snarry.

—————

Datum: 09.07.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Mám to takhle:

Tvá cesta ke snarry byla klikatá, ale ... nakonec úspěšná. :)
Proto tedy rovněž vítej mezi námi.
A která to byla ta tvá osudová snucius povídka? Nepovíš?

—————

Datum: 03.05.2013

Vložil: Pajka

Titulek: Jsem průměrná snarry fanynka...

Alespoň podle tvých fází. Začla jsem jedničkou a dvojkou. Fáze 3 mě minula, byla nahrazena pocitem, že 2 chlapy nemusím a vyhledáváním hetero, přesto odpor rozhodně chyběl. Fáze 4 byla osudová, naprosto jednoznačně a doživotně (och, jak nemám ráda silná slova :-) ) Nicméně, jak už ode mne víš, byl to Elysejský klíč a ten zážitek byl natolik silný, že po přečtení, které bylo otázkou několika mála dní a nocí (věřila bys, že se dá číst do 4 do rána a v 6 vstávat do práce s pocitem, že víc než spánek mi chybí EK?) jsem ho začala číst okamžitě znovu. Objevovala jsem tam další a další motivy a myšlenky, které mě uchvacovaly. Šla jsem dokonce tak daleko, že jsem si ho začala načítat do mobilu, abych si ho mohla poslouchat v době, kdy prostě číst nemůžu!
Fáze 5 a 6 na sebe nenechaly dlouho čekat. A pomalu a jistě se dostávám k fázi 8, zatím u dvou nejbližších kamarádek...
Jen fáze 9 se mě zatím netýká a asi nějakou dobu ještě týkat nebude. Najednou mi Rowlingová přijde mnohem slabší než Alice O´Really...

—————

Datum: 09.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Jsem průměrná snarry fanynka...

Děkuji za tvé veřejné "přiznání" nebo "vyznání". :D
Ber to jako iniciační obřad, takže tímto to tě oficálně vítám do řádu snarry fanynek.

—————

Datum: 10.04.2013

Vložil: Blanch

Titulek: slash :)

:)) Ten graf průběhu koukám bude u všech stejný.
Dneska jsem našla něco na svém webu a docela mě to pobavilo.
Pokud máš zájem, sdílím, docela to vystihuje můj průběh vztahu ke slashi:

https://blanch.own.cz/indexx.php?subaction=showfull&id=1297391111&archive=&start_from=&ucat=12&page=clanky

—————

Datum: 11.04.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: slash :)

Úžasné!
Nejhorší je, když si to člověk zapíše. Když se někdy po pětadvacítce našla své zápisky, které jsem si zapsala jako náctiletá o feminismu a ženském údělu, málem jsem se skácela, protože to byl přímý protipól mých názorů. A nemít to zapsané, mohla bych přísahat, že nic takového jsem si určitě nikdy nemyslela. :)
Rozhodně oceňuji, že si nad tím udržuješ nadhled.

—————

Datum: 27.02.2013

Vložil: Anemone

Titulek: :)

Tak já osobně nejsem výlučnou čtenářkou HP slashe, ale protože to platí tak nějak obecně asi pro všechny fandomy, momentálně se asi už rok nacházím ve fázi, kdy se odhodlávám začít psát a publikovat vlastní slash. :D Pravdou sice je, že několik (daly by se lehce spočítat na prstech jedné ruky) povídek jsem již napsala, ale ty skončily buď v šupleti nebo v horším případě rovnou v koši. Rozhodně to ale není nic, co by bylo ke čtení nebo chlubení.
Ale tak nějak průběžně už procházím i posledními dvěma fázemi, tudíž... :D

—————

Datum: 11.03.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: :)

Rozhdoně je to obecné. Jen ten Snape asi vypadává. :) Předpokladám ale, že jakákoli fanfiction po čase trochu posunuje náhled na původní předlohu. :)

—————

Datum: 23.11.2012

Vložil: Nespokojny manzel

Titulek: otazka?

Ako sa toto dá liečiť?

—————

Datum: 29.12.2012

Vložil: belldandy

Titulek: Re: otazka?

Špatně, velice špatně ... Chceš se poradit s mým manželem? Pošlu ti číslo. :)

—————

Datum: 25.10.2012

Vložil: Sitara

Titulek: Začátek všeho

Začátkem všeho u mě byla jedna Snamione povídka, která "měla hodně kliknutí". Řekla jsem si, co to sakra všichni na tom fanfiktion mají... U té povídky se objevily komentáře opěvující Elysejský klíč a (poté, co jsem svedla vnitřní boj, že tohle nebude nic pro mě) to byla moje osudová povídka. Pak následuje 5, 6 (s tím mám teď trochu problém, protože zjišťuju, že mi nějak nejde se vrátit zpátky k tomu, co jsem četla dřív. Jak smutné.) a z části 9 :-D jen si říkám: hm, a co ty vlastně na tom Snapeovi vlastně máš?!

—————

Datum: 28.10.2012

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Začátek všeho

Konečně jsem našla někoho, kdo to jasně řekl, že EK je jeho osudová FF. Myslím, že takových českých FF fanynek už musí po světě běhat mraky. :) A při tom jsi teprve druhá se, kterou o tom "mluvím" a přiznala se k tomu.

—————

Datum: 25.10.2012

Vložil: Rocia

Titulek: Mám to trochu jinak :-)

Ha, já jsem nejdřív přečetla spoustu HP slashe a teprve když jsem začala uvažovat o psaní, přečetla jsem i knížky a zkoukla filmy, abych si doplnila mezery :-) A (slash) fanfiction je stejně lepší! Tedy obecně, svými možnostmi :-)

—————

Datum: 28.10.2012

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Mám to trochu jinak :-)

Jediné, čemu se divím ,že si nezačala číst nějaký jiný fandom, který by ti byl bližší. :) Zvlášť když vím, že nemáš problémy s angličtiou. Mě k HP FF vlastně přivedl zejména jazykový handicap. :)

—————

Datum: 30.10.2012

Vložil: Rocia

Titulek: Re: Re: Mám to trochu jinak :-)

Právěže problém s AJ mám - já čtu všechno v překladači :-)

—————

Datum: 31.10.2012

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Mám to trochu jinak :-)

Pak nechápu, jak můžeš překládat. Tedy já také překládala a to vážně nic neumím. Ten právě dnes uveřejněný kousek Tea série, ale to jsem měla na pomoc kromě googlu aspoň aspoň polskou verzi a k tomu kamarádku, co umí aglicky a zkontrolovala mi to, ale i tak jsem byla děsuplně pomalá a nepřesná. :) Takže, jak to proboha děláš... ?:)

—————

Datum: 07.11.2012

Vložil: Rocia

Titulek: Re: Re: Re: Re: Mám to trochu jinak :-)

Já ani nevím :-) Když se chce, všechno jde? :-) Ne, vážně, google překladač je velký pomocník a pak mám velice dobrý slovník. Navíc ty povídky obvykle nevynikají odbornými termíny nebo vysoce uměleckým stylem - takové "I love you" se překládá docela dobře... :-)

—————

Datum: 11.10.2012

Vložil: Adelaine

Titulek: :)

No já mám jasně 1,2 (pokud se za ff počítej ty asi tak dvě krátký, co jsem přečetla) ,6,7, a polovinu 8. 4 a 5 jsem nikdy neměla a Rowlingovou už radši nikdy číst nebudu, bojím se, že už by se mi to nelíbilo a nechci si kazit vzpomínku...;)
(Nějak ti tam vypadla trojka, teď mi to došlo)

—————

Datum: 12.10.2012

Vložil: belldandy

Titulek: Re: :)

Trojka? Takové číslo neznám. - No dobře, já to spravím. Jak se mi to mohlo stát?

—————

Datum: 11.10.2012

Vložil: Lanevra

Titulek: black-lana.webnode.cz

:-D Neprošla jsem si ani jednou z výše zmíněných fází, asi nejsem skutečná Snarry fanynka.

—————

Datum: 12.10.2012

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: black-lana.webnode.cz

Když neprošla, tak neprošla. :) To se ale nabízí otázka, jak jsi se dostala ke slashi?

—————

Datum: 12.10.2012

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: black-lana.webnode.cz

To působí hodně psychologicky, když si sama kladeš otázky, což? Ne, neboj se, nejsi schizofrenní osobnost. Tohle nepsalo tvé druhé horší já. Naopak, to jsem byla já a vážně nevím, proč jsem se podepsala tvým jménem. Co by mi na to asi řekl psychoanalytik? : ) Že mám podvědomé přání být Lanevrou?

—————

Datum: 12.10.2012

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Myslím, že jsem se dostala ke slashi celkem neobvyklou cestou, alespoň co vím. Pravdou je, že většina lidí opravdu postupovala zhruba podle těchto bodů, alespoň co jsem se kdy koho zeptala. Tedy, pokud to není někdo jako Styx, který bytostně snarry nesnáší. :-D Tak je to pak ale prostě jen jiný pár.
Mnou být nechceš, věř mi, že ti dobře radím. Já jsem sama sebou čtvrt století a může vzít recht na to, že ti říkám pravdu, když prohlašuji, že být mnou není vůbec nic zábavného. ;-) :-D

—————