-


Mařenka neboli Mary Sue

11.10.2012 09:48

 

Věřím, že fanfikce jsou naplněním přání svého autora a z toho by mělo plynout, že i Mary Sue má právo na svou existenci. Pro autora, tedy většinou spíš autorku :), to bývá způsob, jak se ve svém milovaném světě zhmotnit. Psát příběh s Mary Sue má proto jistě nějaký smysl pro toho, kdo o ní píše, protože ji tvoření takového příběhu přinese potěšení, problém je, zda s ní to potěšení dokáže sdílet ještě někdo druhý. Koneckonců je to autorova projekce. Jak si užít cizí promítnutí se do příběhu?

Termín Mary Sue je obvykle spojován s takovými klišé jako je exotická barva vlasů a očí, mystické  nadlidské schopnosti, vlastnictví  exotických zvířat, slušného majetku, zajimavého  původu či dojímavého osudu. Nějaká ta neobvykle tragická minulost se téměř povinně očekává. Ovšem přiznávám, že pro mě při posuzování "mary-sue-vitosti" nějaké postavy tyhle věci nejsou nijak zásadní. Za důležitější než vše, co postava má , tedy svou dokonalost, považuji to, co nemá, a tím je nějaký přesvědčivý charakter. Protože právě nedostatek charakteru a nějakých zajímavých vlastností, chybiček a osobních zvláštností, je tím, co ji dělá tak naprosto iritující. 

Mary Sue podle mé osobní definice je postava, která mě irituje nedostatkem charakteru. Nijaká osobnost, která se z pro mne nepochopitelného důvodu stává úběžníkem všech věcí v příběhu. U ní se setkávají všechny nitky. Zdá se, že snědla všechnu moudrost světa, protože jen díky ní mohou ostatní postavy prohlédnout a vidět jak se věci skutečně mají. Ona je středem nějakého svého vlastního vesmíru jako nějaký kvasar. A jako ten kvasar značí, že ten střed se točí vlastně kolem prázdnoty. Je to hmotné nic.

Takové příběhy má svým způsobem smysl psát, ale pokud jde o mne, skoro žádný číst. I když, zdá se, že existují čtenáři (čtenářky), kterým se podaří s takovou postavou ztotožnit a díky tomu z příběhu také něco mít. Mně se to obvykle nedaří a tudíž zůstávám jaksi mimo příběh a zažívám pocit odcizení. Vlastně právě ten pocit odcizení je pro mně hlavním příznakem , že jde o Mary Sue. 

Nicméně pravda je i taková, že každý čtenář vidí Mary Sue někde jinde, přiznám se, že třeba já občas i v postavě Hermiony Grangerové, tudíž leckdy asi dělám z komára velblouda. No, ale stejně, nepřijde vám ta Hermiona zejména ve snamionkách kolikrát taková málo "hermionovitá"? :) Říkám si, že napsat neparadickou "hermionovitou" Hermionu, tedy obtížně snesitelnou pedantickou holku s neovladatelným poučovatelským tikem a pocitem, že svůj život zvládá jen v případě, že to precizně nastuduje, je asi vážně kumšt.       

Pokud hledáte nějaký příklad, tak přes své výčitky svědomí vám jednu MS udám. Za vzorovou Mařenku považuji postavu lékokouzelnice z povídky "Pretože si moj", kterou napsala Ms. Padfoot a ve slovenštině ji uveřejňuje na svých stránkách Dobby. Takto je dotyčná postava charakterizovaná v samotné fanfikci: „ Dr. Juno Aesculapiusová, tridsaťdvaročná, slobodná. Byť čarodemdičkou bolo všetko, čo kedy chcela robiť. Žila a dýchala tým každý deň svojho života.“ Juno se samozřejmě dřív než povídka skončí zpáruje se Severusem Snapem a stane se matkou Harry Pottera.  Co by si, kdo mohl přát víc? Já to číst nemohla, i když to koneckonců rozhodně není to nejhorší, co na tohle téma bylo napsáno. 

Vlastně si ale ráda vyslechnu ty, kteří si to užít mohou. Třeba nějak přesněji pochopím, čím to je, že já ne. 

 


A ještě detail - PROČ SE TAKOVÉ POSTAVĚ ŘÍKÁ MARY SUE? 

Pokud jste to čirou náhodou dosud neslyšeli, tak tenhle termín vznikl dle jména postavy vytvořené Paulou Smith(ovou) v jejím parodické minipovídce "A Trekkie's Tale", který publikovala roku 1973 v ST fanzinu Menagerie #2. V tomto anekdotickém příběhu vystupuje nadporučík Mary Sue, dokonalá dívka, kterou si záhy všichni zamilují. Protože Paula Smith neměla takové fanfikce v oblibě, napsala si na ně maličkou parodii, která nakonec dala jméno všem hrdinkám podobného ražení. 

Překlad této povídky si můžete přečíst zde (překlad Sinam Llumi) nebo taky zde ( překlad evi) .

 

Příloha:

—————

Zpět


Diskusní téma: Mařena neboli Mary Sue

Datum: 09.06.2013

Vložil: Cinn

Titulek: Anti-MS

Právě jsem došla k tomu, že mám asi podvědomý odpor k Mary Sue, což bude ten důvod, proč mi ty hrdinky tak blbě dopadají... (Nepíšu FF, protože se nějak neumím popasovat s cizími postavami.)

—————

Datum: 11.07.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Anti-MS

o dokážu pochopit ... :)

Já o tom problému díky Sargo znovu přemýšlela. Myslím, že existuje hned několik různých překážek, které činí originální postavy (zvláště pak ženské) v FF tak problematickými (minimálně pro mne):

* Je obecně docela těžké vytvořit ucelenou postavy z vlastním uvěřitelným a smysluplným charakterem a postarat se o to, aby ten charakter neměl autor jen v hlavě, ale aby prosvítal i příběhem.

* Ještě složitější je to ve fanfiction, kde už někdo (většinou o něco schopnější než amatérský autor) jasné charaktery vymyslel a stanovil. Ta naše postava se musí prosadit vedle charakterů, které už čtenáři dobře znají a které už dávno pochopili a přijali a to není vůbec snadné.

*Pokud vymyslím tuto svou postavu jako "superhrdinu", tedy osobu, kterou si už sám autor oblíbil pro její dobré vlatnosti, někoho tak či onak zidelazovaného, kopu si hrob, protože riskuji právě ono obvinění od čtenářů, že je to autorovo zidealizované snové já. A ono je vážně těžké se tomu vyhnout, protože autoři, a to často i ti profesionální, většinou milují své postavy.

* Pokud takovou postavu nenapíšu jen jako okrajovou ale naopak postavím ji do centra dění, opět si kopu hrob, poněvadž jako okrajovou ji lze vcelku snést a přehlížet, i když se třebas tak úplně nevyvedla. Navíc to, že se stává středobodem všeho dění v příběhu se započítává jako další bod do její "dokonalosti".

* A do hrobu se autor můžu rovnou uložit, pokud právě takovou zidelaizovanou postavu nějakým způsobem spáruje se svým oblíbeným FF hrdinou. Obvinění z marysuevitosti se pak prostě nelze vyhnout a navíc je to ta chvíle, kdy u mě jako čtenářky na nějaké podvědomé úrovni začně fungovat žárlivost. Aneb "Proč by ho zrovna tahle blbá namyšlená kráva měla mít?". On každý, kdo je moc dokonalý působí namyšleně - obzvláště, když se celý děj točí kolem něj.

Konečný stupeň marysuovitosti je, když o dotyčné/m ostatní často mluví, buď ho nenávídí nebo milují, místo toho, aby se starali o své životy. Pak už taková postava působí jako hrdinka latinskoamerické telenovely. Myslím, že to je i ten důvod, proč tak velmi mnoho lidí špatně snáší i Pottera.

* A naposledy se musím doznat, že mě osobně, při čtení takových fanfikcí, zatěžuje také osobní averze k faktu, že některé autorky ženských originálních postav v FF jsou přesvědčeny o své nadřazenosti, protože ony píší narozdíl od slashitek IC postavy, protože z nich nedělají jako ony homosexuály.

To že často šla do kytek ostatní logika příběhu (a to minimálně srovnatelně jako ve slashi) je zcela vedlejší. - Prohlašuji, že párovat Snapea s kýmkoli jiným než Lily je vždy nekanonické, protože uderným kamenam a pointou jeho charakteru v HP příběhu je, že jí byl tak věrně posedlý. A dodávám, že párovat ho s Lily je vlastně taky nekanonické. Asi leda tak v nebi by to bylo OK. :) Je to jen otázka toho, jak rozdílně si ten příběh my a ony a přejeme přepsat.

—————

Datum: 13.03.2013

Vložil: Sargo

Titulek: :-)

Zrovna tuhle jsem si říkala, že není možné napsat originální ženskou postavu, aby okamžitě nezanělo: Fůůůůj, Mařena! A to zcela bez ohledu na její charakter, opodstatnění postavy v příběhu, kvalitu. Většinou se najdou čtenářky z toho či onoho důvodu, ať kvality dostatečné nebo naopak podměrečné, ale o to nejde; vždycky se ozve nějaká super hvězda s "ble, Mařena, tohle ani nebudu číst" - to má dávat smysl? Nápadně mi to připomíná mé šestileté dítko "fuj, to mi nechutná a ne, ani mě nenapadne to ochutnat". Kéž by se alespoň nestavěly arbitorkami vkusu. Ono totiž i to - ač je to s podivem - že se vezmou, má občas smysluplný průběh :-)

—————

Datum: 11.04.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: :-)

Musím říct, že souhlasím. A jsem si vědoma, že tohle nejspíš dopadá i na mou hlavu. :)
Skutečně, když člověk napíše originální ženskou hrdinku a umístí ji do FF příběhu, vždy se ozve někdo, kdo ji označí za Mary Sue.
Na svou obhajobu mohu dodat, že se moje averze se netýká tak úplně jen ženských postav, cítím ji často i k originálním mužským postavám.
A pokud budu ještě radikálnější, cítím ji občas i k postavám v originálních příbězích. Postavy se mi často (musím dodat že nikoli vždycky) zdají mdlé a bez jasného charakteru.

—————

Datum: 27.02.2013

Vložil: Anemone

Titulek: Mary Sue

"Své" Mary Sue jsem si vytvářela ještě předtím, než jsem se vůbec naučila číst nebo psát. :D Vždycky jsem tak nějak toužila po dokonalosti (které mi k mému tehdejšími zklamání nebylo dopřáno :D).
A trochu z toho ve mně asi zůstalo dodnes.
Když jsem si jako malá psávala své "příběhy", pokaždé tam v roli Mary Sue figurovala modrooká dlouhovlasá blondýnka. Talentovaná, krásná, bohatá a bezchybná.
Dnes už bych ale Mary Sue mít ve své povídce (až nějakou napíši :D) asi nechtěla. Možná jsem konečně dospěla k tomu, že přecijen absolutní dokonalost není to, co by mohlo vytvořit pro mě ideální příběh.
Mám ale takové podezření, že je za to spíše zodpovědný fakt, že minimálně jeden z partnerů mého oblíbeného pairingu by ve své podstatě mohl docela dobře jako ta "má" Mary Sue (v mužské verzi) vypadat. :D

—————

Datum: 28.02.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Mary Sue

To přímo vnucuje otzáku, jaký je tvůj pairing. Mně napadl jen Iason Mink s Ai no Kusabi - blonĎatý a dokonalý. :) Nebo nějaký Elf? Nebo Malfoy. Jasně, že Malfoyové jsou dokonalí. Mrchy jedni.

—————

Datum: 28.02.2013

Vložil: Anemone

Titulek: Re: Re: Mary Sue

A tak to vidíš. :D Na Malfoye jsem teď ani nepomyslela. I když ve fandomu HP společně se Severusem patří asi k mým nejoblíbenějším slashovaným postavám.
Jo, jo Lucius a Severus... :D

Ale můj nejoblíbenější pár je tedy z PP Glorfindel/Legolas.
Nicméně je pokládám za pár, ke kterému se asi hodí spíše mild slash, sem se mi žádné velké násilí (myšleno jako z Glorfindelovy strany :D) moc nehodí.
Na druhou stranu ale tak jako třeba takový hurt/comfort (ve spojení s rape fiction) si přečtu ráda. :D

Je fakt, že třeba Esteliel, pokud znáš její povídky, s tímto párem také vykouzlila zajímavé věci. :D
Mně osobně tedy její povídky obsahem sympatické nejsou (z představy násilnického a materialistického Glorfindela, jakého tam vykreslila, mám tak trochu (trochu hodně moc) husí kůži), ale musím uznat, že co se týče kvality a i stylu psaní, tak je autorka fakt třída (jen kdyby má angličtina byla lepší :D).
Ale zase tak často slashovaný pár to k mé smůle není (i když pravda - mohlo by být hůře). V češtině s ním existují snad dvě povídky od Silverin, pokud vím. :)

Ale obecně jsem jinak schopná přečíst asi většinu pairingů - pokud tedy nejsou opravdu úchylné.

Ale já tady furt otravuju se svými výlevy... :D

—————

Datum: 28.02.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Mary Sue

Otravuj, jen otravuj. Tohle je pro mne vážně poučné. O LOTR fandomu vím naprosté houby a při své povaze bych něco ráda věděla, při své povaze chci totiž (neúspěšně) vědět všechno. Člověk s nějakým vhledem do problému se mi tedy vysloveně hodí.

—————

Datum: 28.02.2013

Vložil: Anemone

Titulek: Re: Re: Re: Re: Mary Sue

Tak jako LOTR je asi jediný fandom, u kterého si troufám říci, že se v něm vyznám. :)
Pokud máš tedy nějaké otázky, tak se můžeš klidně ptát, budu se snažit odpovědět s co nejlepším svědomím.
A doporučit třeba nějaké povídky by také něměl být problém.

—————

Datum: 01.03.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Mary Sue

Na to aby se jeden mohl ptát, tak musí napřed něco vědět, takže bych začala tím druhým požadavkem, něcé mi doporuč. :) Otázka, jeslti si to přečtu, ale doporučit si mohu nechat vždy. :)
PS: Právě se snažím číct Srdce v okovech od Morgany.

—————

Datum: 03.03.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Mary Sue

Vlastně mě jeden dotatna LOTR fanodm napadlo. Mně přijde z vnějšího pohledu, že se tam pořád píše jen o elfech. Do aké míry existují i nějaké slash povídky s jinými rasami. Tak si říkám, že tohle by mohl Hobit prolomit? Tolik trpaslíků k dispozici. :)

—————