-


Fair Play

28.06.2013 16:51

My všichni čtenáři fanfiction to známe vesměs z osobní zkušenosti. Fanfikční příběhy obsahují mnoho věcí, které se buďto nám nebo aspoň dalším lidem nelíbí. Internet a s ním i fanfikční příběhy zde publikované jsou zdrojem skoro bezbřehé a do této doby málokdy vídané svobody projevu. Setkat se tu můžeme s názory a jevy, které jsou nám nepříjemné a se kterými bychom dost možná za jiných okolností nepřišli do styku za celý svůj život.

 

Mám pocit, že tyto jevy, které se nám čtenářům fanfiction nezamlouvají, se dají vesměs rozdělit do dvou hlavních, občas se překrývajících, kategorií:

  • Na ty, které se minimálně podle názoru některých lidí rozcházejí se zdravým rozumem, dobrým vkusem nebo dobrými mravy a které jsou často kontroverzní natolik, že se v oficiálních masových médiích buď neobjevují nebo objevují jen okrajově nebo aspoň jen po desáté večer.
  • A na ty, které se prostě (jen) rozcházejí s kánonem, popírají intence původního díla, zkrátka porušují pravidla hry, která stanovil jeho autor.

 

Mnoho z těchto jevů se ve fanfikčních příbězích objevuje víceméně pravidelně, což mimojiné dost možná naznačuje, že potřeba je ventilovat je svým způsobem univerzální a že jsou projevem čehosi archetypálního. (Mimo téma: V současné době zrovna uvažuji nad tím, jakou potřebu asi ventiluje užívání zrcadlových charakterů.:)) Každopádně právě proto, že se objevují pravidelně, uchytil se ve fanfiction systém značení, který na ně čtenáře upozorňuje. Jsou to zkratky jako noc-con, chan, Mpreg, AU, OOC a mnoho dalších.

Když jsem se čtením fanfikcí začínala, myslela jsem si, že tyto značky mají být zejména službou pro čtenáře, aby byly před tím, čemu se chtějí vyhnout, varování. Ovšem postupem času jsem dospěla k přesvědčení, že ve skutečnosti je toto značení především druhem sebeobrany, kterou se zabezpečují autoři fanfiction proti agresivním reakcím čtenářů.

 

 

Mezi autory a čtenáři fanfiction existuje totiž taková nepsaná dohoda. Ta praví, že čtenáři mají nárok být před věcmi, které by jim v příběhu mohli vadit, varováni a na oplátku, pokud se příběh rozhodnou číst, by si na věci, před nimiž byly varováni, už neměli stěžovat. Každý, kdo v komentáři, ať už pod povídkou nebo na třeba FF deníku, začne kriticky mluvit o tématu, před kterým byl předem varován, riskuje, že bude jeho jednání autorem a ostatními čtenáři shledáno jako unfair.

Pravda je, že třebaže toto pravidlo zní tak prostě, jeho naplnění bývá často složité. Pro každého z nás existují ve fanfiction věci, které nás umí rozžhavit doběla a nutí nás reagovat na ně iracionálně pod vlivem první sygnatální soustavy. A při tom my fanfikční čtenáři jsme ta svá „ tohle nechci“ uvyklí tu a tam pokoušet. A ona varování nás koneckonců nepřipraví na způsob, jakým je motiv, který se v nich vyskytuje, zpracován.

 

 

To, že fanfikce obsahuje nějaký motiv, nám toho vlastně až tak moc neříká. V některých případech je pro nás takový motiv snadno zkousnutelný a v jiných zcela nepřijatelný. Mezi tématem a jeho zpracováním existuje nejasná a jen složitě rozlišitelná hranice. Jenže tento rozměr věci patří do oblasti racionálně těžko měřitelného vkusu a ta naše hra nemá žádného nezávislého rozhodčího, který by posuzoval, kdy jsou naše stížnosti oprávněné a kdy nikoli.

Pokud tedy chce čtenář o takových věcech mluvit, vždy vstupuje na tenký led a nezbývá mu než být velmi opatrný ve formulacích, které volí. Jestli, že jsem byl autorem varován, že jeho postava bude OOC, je velice ošemetné stěžovat si, že byla OOC jiným způsobem, méně logičtěji nebo ve větší míře než jsem čekal.

Asi bych byla nedůvěřivá k tvrzení, že je někdo tak schopný a racionální, že nikdy tuto naši dohodu neporušil. Přesto mám pocit, že staří fanfikční harcovníci jsou si její platnosti většinou (nikoli vždy:)) vědomí a zvládají své komentáře formulovat opatrněji, tak, aby oddělili osobní nelibost nebo způsob zpracování od obecné kritiky daného tématu. Mohou napsat třeba: "Moje chyba, že jsem si dobře nepřečetl popisek." nebo "Byl jsem varován, nebudu si tedy stěžovat." Třebaže tyto věty mají nevyslovený dovětek, který vyjadřuje, jak moc jim ona nemožnost si stěžovat vadí.

 

 

Považovala bych mluvení o této věci, skoro za mlácení prázdné slámy. Jenže tu a tam se objeví někdo nový, z jehož chování není zřejmé, zda je mu ona dohoda vůbec známá? Jestli byl s pravidly hry nějakým způsobem a za vhodných okolností seznámen?

A tehdy přemýšlím, zda by na FF deníku nemělo být v pravidlech, na které čtenář přistupuje při přihlášení, vedle zákazu užíváním spoilerů a apelu na slušnost, také napsáno „Čtěte důkladně popisky a varování uvedená u fanfikčních povídek. Nečtěte povídky, jejichž témata vám nevyhovují. Pokud tak učiníte, nekritizujte již v komentáři autory za jejich užívání.“

Jistě by takové pravidlo nepřineslo žádné absolutní řešení situace. Stejně tak jako zákaz spoilerů nezabránil čtenářům FF na deníku v jejich užívání, tak příkaz číst perex je nepřinutí přestat si stěžovat na věci, před nimiž byli varováni. Vím o čem mluvím, sama mívám s obojím problémy. :) Ale aspoň bychom věděli, že tato nepsaná dohoda, byla jednou někde zapsána a že každý (tedy jen každý uživatel FF deníku) měl možnost se s ní seznámit.

—————

Zpět


Diskusní téma: Fair Play

Datum: 01.07.2013

Vložil: assez

Titulek: ...

Takže tento článek vyvolal nějaký komentář na FF deníku pod obrázkem toho rozkošného Snapea s těhotenským bříškem a chlupatýma nožičkama?

—————

Datum: 01.07.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: ...

Já bych spíš řekla že debata pod Poškození pod kontrolou. :-)

—————

Datum: 01.07.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: ...

Oh tak... rozjely jste se, dámy, tak pěkně pokračujte.

—————

Datum: 30.06.2013

Vložil: fialka

Titulek: ještě

U knih sice varování nebývá, ale přece jen jsou trochu žánrově rozděleny a tím je to dané. U detektivky si snad nikdo na přítomnost mrtvoly nestěžuje, v pohádkách se vraždí nebo k vraždám navádí ("Přines mi její srdce" - Sněhurka např.), kdežto v dívčím románku je něco podobného nevhodné.
Já jsem pro určitá varování, někoho opravdu znechucuje popis sexu, mě to spíš navnadí si to přečíst. Ale čtenář, varovaný předem, by ve svých komentářích měl toto varování zohlednit. Nepsat: Jste hnusní sadisti, když dokážete Harryho zmlátit do krve - když tam měl napsáno, že v povídce je popis mučení. Ale napsat - Jo, tohle je teda silný kafe, nebo Ani dočíst se to nedalo.
Ono taky právě proto, že to je amatérská tvorba, nelze chtít po čtenáři, aby znal autora z předchozí tvorby. Ve škole v povinné četbě se těžko dozví, co kdo z amatérů píše. Proto mi ani nevadí, když musím kliknout, že mi už bylo 18.

—————

Datum: 01.07.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: ještě

A právě o tom celí článek je. Čtenář je varován, čtenář ví co která zkratka znamená, čtenáři je to jasně řečeno i slovně (kdyby náhodou neznal zkratky), ale čtenář přesto jde a přesto si to přečte, nejspíš jenom proto, aby pak mohl říct něco jako "Fuj, to je pedofilní" ač mu bylo v hlavičce povídky jasně řečeno, že je tam znásilněný dvanáctiletý Harry.
Naprosto ukázkovým příkladem je komentáře od Sisi pod obrázkem těhotného Snape na FFDeníku: "Ó Bože. To je choré. Nechápem poviedky mpreg a toto už vôbec nie."
Jasně z něho vyplývá, že přesně ví co je to Mpreg a přesto na obrázek, který je nazvaný "Těhotný Snape" a je u něj varování ohledně Mpregu klikla a napsala tento komentář (samozřejmě s příslušným nulovým hodnocením.)
Plně chápu, že existují témata, která se někomu nelíbí a respektuji to, ale když se autor u své povídky nebo obrázku setká se zhnuseným komentářem ohledně kontroverzního tématu na které jasně předem upozornil, pak si myslím, že stěží může dospět k jinému vysvětlení, než že dotyčný čtenář dílo četl (pokud ho vůbec četl) jenom proto, aby pak ten rozhořčený komentář mohl napsat.
Když se tedy nad tím jak autor zamyslím, připadá mi, že varování jsou prakticky zbytečná.

—————

Datum: 01.07.2013

Vložil: fialka

Titulek: Re: Re: ještě

Rozumím, ale taky nevím, co s tím. Tento druh čtenářů se bohužel vyskytuje u všech žánrů, slash nevyjímaje.

—————

Datum: 28.06.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: black-lana.webnode.cz

Ani, autoři se tím bezesporu chrání, ale ani zdaleka je nepoužívají všichni. D.J. například tyhle věci zrušil dokonce včetně přístupnosti. Já je také nepoužívám, spíš explicitně řeknu, že je tam násilí, znásilnění nebo něco takového. A nikdy jsem tomu neholdovala vědouc že lidé to stejně nečtou a když ano, beztak na tu povídku kliknou, i když se jim to nelíbí.
Navíc, když jsem tak koukala na odpovědi v anketě, tak vlastně někteří možná ani netuší, co jaký značka znamená. Vezmi si kolik lidí nevědělo co je to AU nebo OOC.
V konečném důsledku ej to pak i jedno, vždy může říct "Byli jste varováni".

—————

Datum: 28.06.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: black-lana.webnode.cz

To si právě myslím, že o tohle nejvíc jde, aby to mohl říct. Ten D.J. - to speciální příad. Já měla trochu pocit, že D.J. se dostal do fáze, kdy tyhle věci programově odmítal. Já četla někde v diskuzi (snad na FF deníku), že odmítal třeba ratingový systém. Pochopila jsem to tak, že odmítá psát stylem trefuji se do ratingu. Což docela chápu. j
Jen mi přijde, že autor který varování použije, se může cítit dvojnásobně dotčený, když mu někdo něco takového vyčítá. A ano, může říct, ale já vždyť jsem vám to říkal - tedy - já vás varoval.

—————

Datum: 28.06.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Staví se k tomu tak, že člověka na obalu knihy také autor nevaruje před obsahem, takže není důvod proč na obsah upozorňovat v povídkách. Nehledě na to, že rozhodnout jestli je polibek už 12+ nebo není je opravdu únavné.
Docela by mě zajímalo kdy a kde tohle bylo poprvé vynalezeno? Myslím všeobecně psaní hlavičky k povídce.
Ano, přesně tak a dvojnásob se může vzteka. :-D

—————

Datum: 02.07.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Já vlastně souhlasím. My čtenáři fanfiction jsme až absorudním způsobem rozmazlováni všelikými varováními. Klasickou literaturu či film většinou žádná zvláštní varování nedoprovázejí.
Občas se bavím představou, jaké varování by doprovázelo třeba "Smrt v Benátkách", kdyby šlo o fanfiction - slash, chan, UST (unresolved sexual tension), death fiction.
Nebo třeba "Poslední tango v Paříži" - otevřené sexuální scény, semi non-con, násilí, vražda, smrt hlavní postavy! Těch naštvaných diváků, kteří to shlédli aniž byli varováni. To říkám bez ironie, protože míra sexu a násilí v téhle nezapomenutelné filmové klasice vážně pár lidí namíchla.

A to jsem ještě nejmenovala žádný horor, ale jen samé artové záležitosti.

Sama za sebe jsem se už vyjádřila, že necítím potřebu být před něčím varována, což bude částečně projev otrlosti a částečně fascinace fanfiction jako takovou, protože mým osobním ideálem je přečíst úplně všechno.

Nicméně je spravedlivé připustit, že přes otravné prudiče, existuje i skupina čtenářů, která se skutečně snaží nějakému typu povídek vyhnout, protože je jim to nepříjemné a čtení fanfiction mají za oddechového koníčka kvůli němuž nechtějí podstupovat nepříjemné pocity. I takoví existují a protože neprudí, málo se o nich ví. :)

Ale, jak jsem napsala v článku, nemyslím si už dnes, že značení existuje pro tyhle lidi. věřím, že je tu hlavně proto, aby autor mohl říci " Já vás varoval".

Z druhé strany, když tedy nevaruje, tak i on ztrácí nárok si stěžovat. Pokud je silná osobnost a vzhledem k tomu, že prudičů bude stejně vždycky dost ... pokud jde o mne ... ať jde do toho. Já mám prostě pořád dojem, že nám lidem nějaký ten šok občas jen prospěje.

Podle mého svědomí stačí u erotických povídek varování, že to není pro malé děti a dobrá - u takových jako je Poškození pod kontrolou, že je to 18+, ale ... tohle je ten typ povídek, který jak řekla v přednášce o slashi Nagat nejsou (pokud jde o věk) vůbec pro nikoho. Tedy někdo by to přežil i dřív, zatímco někdo to bez ujmy nepřejde nikdy. :)

Ne, nevím, kde to začalo? Ale na značení vidím jednu pozoruhodnou věc: Je to takový návrat k starým časům. Než přišla moderní doba, bylo zvykem psát před příběhy krátké obsahy, které čtenáře většinou jasně upozornili na to, co je čeká. Moderní román tuto praktiku zavrhl, ale s fanfition je svým způsobem zpátky. Možná na tom cosi praktického, životem osvědčeného, vážně bylo.

—————

Datum: 02.07.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Ovšem u filmů a občas knih máš nanejvýš upozornění, že je to od 18 let a to je asi tak všechno. Takové upozornění může obsahovat všechno, od jemné erotické scény, přes tvrdé porno se záběry na sliznice, vodotrysky krve, kanibalismus až po vyhřezlé vnitřnosti hozené na kameru.
Tak si vyber milí čtenáři/diváku... vůbec, z tohoto hlediska by mohlo stačit pokaždé dát jenom 18+ a mít klid. Pak může autor říct "Jsi dospělí člověk, rozhodl se vstoupit, tak se s tím buď srovnej a nebo ne".

Ano, dřív byl na knihách stručný obsah na zadní straně, to se kamsi vytritilo a věř mi, že nadává jako špaček, když vezmu do ruky knihu a dozvím se z ní že nějaký americký kritiky - musela bych si ho operativně vyhledat na internetu v mobilu za dvacku na hodinu, protože ho neznám - si myslí, že je to takové a makové. To je mi úplně na prd.

—————

Datum: 03.07.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

No jo, to taky, ale já spíš myslela něco takového jako mají příběhy v Dekameronu nebo kapitoly v Donu Quijotovi. Z dnešního pohledu jde o nehorázné spilerování. V podstatě se tam shrne celý děj. Ovšem tehdy nejen v tomhle sněru panovalo ještě jiné pojetí literatury. Nebylo důležité co, ale jak? Vyprávěny byly do značné míry příběhy všeobecně známé, ty z Bible nebo třeba Tristan a Isolda.

—————

Datum: 07.07.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Je mi upřímně líto, že si tuhle vaši debatu povinně nečtou některá individua, než ke čtení povídek přistoupí.
Od chvíle, co jsem si přečetla od Tebe, bell, "nevyřčené pravidlo", je mi tak nějak smutno. Resp. si ten smutek ostřeji uvědomuji, neboť je tu už dlouho.

—————

Datum: 06.08.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

To jsi celá ty, Assez. :) Něco řekneš a zároveň vlastně neřekneš. Já teď musím přemýšlet, co ti asi tahle debata připomněla.
Nejsem si jistá, jak reagovat. Ani tak nemohu říct nic na útěchu ...
Ale přeji ti ať je ten smutek vždy jen lehký a ať tě z něj vždy něco potěšujícího rozptýlí.

—————

Datum: 15.11.2014

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

K tomu značení. Původ je zřejmě jako vždy ve Star Treku. Myslím, že jsem nedávno četla, že na jednom Star Trek Conu se poprvé představoval slash, dětem byl tenkrát na přednášku přístup zakázán, ale vedle byla další, kde se snad nějaké nacházeli, či co. :) Každopádně pro pár lidí, co se s tím setkali prvně to byl veliký šok. Ve fanzinech se pak probíralo, jestli to byl Porno Con nebo ne, jestli je to nebezpečné a morálce škodlivé a tak. Taky bylo myslím pár afér, když si nezletilá děvčata objednala nějaký K/S zin. No zkrátka ... z toho vzešel ten zvyk ke všemu dávat upozornění, aby se řeklo: JÁ VÁM TO ŘÍKAL! ... ano ... zas tohle. :) A taky, aby se řeklo: Byli přece varováni. Za to, že nebrali varování v úvahu já přece nemohu.

—————