-


Diana Williams

23.01.2013 19:46

 

Diana prý začala psát fanfikční příběhy už v osmi letech. Tehdy šlo o jakousi "marysueovskou" variaci, která podle jejího vlastního svědectví za mnoho nestála. Nicméně Diana v psaní vytrvala. Načas si sice dala přestávku po té, co se provdala. Její tehdejší muž ji prý tenkrát ujistil, že nemá žádný literární talent a tudíž jde o ztrátu času. Jenomže Diana se nakonec dotyčného zbavila a naopak k psaní se vrátila. :)

Diana patří k autorkám grafomankám. :)  Píše s onou profesonální jistotou, kterou lze zřejmě získat právě jen letitou zkušeností s psaním. Její texty již obsáhly množství fandomů (jako například  Sentinel, Highlandera, Harry Pottera, Stargate, Batmana, Star Wars, Torchwood), množství pairingů (v HP hlavně snarry, snupin, snapledore...) i nejrůznějžích žánrů. Přes její široký záběr bych řekla, že třeba tragické příběhy zrovna nepreferuje.Její styl psaní bych označila spíše za "lehký", snadno čitelný, prostě žádný bolehlav. :) 

Za Dianinu silnou stránku považuji schopnost pomocí dialogů přesvědčivě charakterizovat své postavy. Dobře se o této schopnosti můžete přesvědčit třeba ve fanfikci "31 příchutí", ve které si Snape a Lupin za pomoci mnoholičného lektvaru zpestřují společný sexuální život. Vystřídají podobu mnoha osob z HP světa a jejich stylizace mi připadají nádherně hravé a zároveň velmi trefné.

V oblasti snarry je Dianinou zásadní prací povídka "Námluvy Harryho Pottera". Jsem přesvědčená, že i přes svůj klišovitý konec - sladký až na hranici snesitelnosti, je tato FF velice zajímavým počinem. Vnést do slahe téma řecké pederestrie je něco logického, slash si o to skoro sám od sebe říká. :) Doufám, že se ještě s nějakým zajímavým pokusem na toto téma setkám.  

Překvapením pro mě při psaní tohoto příspěvku byl objev, že Diana se nevěnuje pouze "writingu", tedy psaní fanfikcí, ale také "viddingu", tedy tvorbě fanouškovských videí. Stejně jako v její literární činnosti platí, že se věnuje velkému množství fandomů. Její práce najdete zde. Můžete se zkusit podívat třeba na její fanvid "I´m Too Sexy" s Alanem Rickmanem, protože ten by se (nejen) snarry fanynkám mohl zamlouvat. :) 

 

 

Seznam povídek přeložených do češtiny:

V závorce uvádím jméno překladatelky.

 

 

—————

Zpět


Anketa

Kterou máte od Diany nejraději?

Námluvy Harryho Pottera
(7)
41%

31 příchutí
(3)
18%

Skryté vzpomínky
(1)
6%

Poprvé je nejhorší
(2)
12%

Sňatek z rozumu
(4)
24%

Celkový počet hlasů: 17


Diskusní téma: Diana Williams

Datum: 25.01.2013

Vložil: yellow

Titulek: ...

Já od Diany četla tuším dvě nebo tři povídky, už je to delší dobu, a osobně mě nějak extra nenadchla. A ty její epilogy mě vysloveně zabíjejí.
Ale co mě na tý jední povídce zaujalo, byla ta s pederestrií. Jako člověka, který má zájem o antické Řecko mě to doopravdy hodně zaujalo a navnadilo, scháněla jsem nějakou knížku, o tomto tématu, ale zatím se mi to nepodařilo. :( Ale nic nevzdávám.

—————

Datum: 25.01.2013

Vložil: Adelaine

Titulek: Re: ...

Vidíš, to jsem taky chtěla zmínit, že ona je taková, co nenadchne, ale ani neurazí. Já si myslím, že její povídky jsou lepší průměr (jo, epilogy je lepší nečíst, to z celého srdce souhlasím). Já po ní sáhnu, když se mi nechce myslet, chci si odpočinout a přečíst si něco milýho.
U tý pederastie mě zaujalo, že to není ve slashi rozšířenější, ale je dost možné, že někde je kupa podobných povídek, jen jsem na ně nenarazila.

—————

Datum: 25.01.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: ...

Já bych řekla že to ve HP světě zastupují povídky typu různých magických spojení nebo například mistr/žák vztah. Zejména to poslední je tomu antickému vlastně úplně nejblíž.

—————

Datum: 26.01.2013

Vložil: Adelaine

Titulek: Re: Re: Re: ...

Ale ani v tomhle pojetí jsem to nepotkala. Jedině nějaký pseudootrocký povídky. Víš, tady (teda aspoň mně) zaujalo to, že je to tradice, že je to vztah předem daný, není to jen o naučení, ale i o uvedení do hierarchické, šlechtické společnosti... Ne, takový vztah jsem asi nepotkala nebo si nevzpomínám.

—————

Datum: 26.01.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: Re: ...

Tak to by chtělo takovou povídku najít v angličtině nebo napsat.

—————

Datum: 26.01.2013

Vložil: yellow

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: ...

S chutí do toho. :)

—————

Datum: 26.01.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ...

Veritas má přednost. :-D Ale mohl by někdo jiný kdo to tu třeba čte.

—————

Datum: 28.01.2013

Vložil: Rocia

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ...

Já mám takový pocit, že na trochu podobný vztah, kde je Harry ve škole Severusův eromenos, jsem narazila v povídce The Pendulum of Choice. To je jinak zajímavá povídka, kde Harry prochází nejrůznějšími AU dimenzemi (HP/SS, HP/DM, HP/DM) a většinou se setká s "druhým Harrym", který je vždycky v jiné situaci a v jiném vztahu...
https://slashcity.org/rushlight/hp/pendulum.htm

—————

Datum: 28.01.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ...

Juj, to zní zajímavě. Ach jo ... Kde vzít čas, aby to člověk všechno stíhal ..

—————

Datum: 28.01.2013

Vložil: Rocia

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ...

Je to zajímavé - a je tam myslím i spousta "temných" situací, to by se ti mohlo líbit :-) A páry jsou tam střídavě HP/SS, HP/LM a HP/DM, to jsem předtím spletla :-)

—————

Datum: 24.01.2013

Vložil: Adelaine

Titulek: :)

Tak o videích jsem nic nevěděla. Jsem ostuda. Jenže já jsem taková dost nedůsledná ve všem, takže jsem, belldandy, ráda, za tuhle tvoji stránku, že ses do toho obětavě, s vervou a snad nadšením pustila a rozšiřuješ mi tak obzory. Děkuju.
Já mám třeba Dianu hodně ráda (jen vynechat epilogy), ona je takový ten autor, který má romantický, uklidňující, odpočinkový děj, kde jsou postavy lidské, žádní superhrdinové, ani ukňourané slečinky. Severus stále štěká, Harry je neznalý kouzelnickýho světa (a díky Merlinovi není úplnej kokot) a pomalu dospívá, Brumbál je sice intrikář, ale hodnej, atd...

—————

Datum: 24.01.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: :)

Možná si ji právě popsala líp než já ... :) Takže dobře, že tvůj komentář tu také bude.

—————

Datum: 25.01.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: :)

Harry je neznalí, ale není úplnej kokot - tos dobře vystihla. To je umění ho napsat tak, aby člověk nepozvedl oči a neřekl si "Ježiš to je debil". Zase na druhou stranu tento stav jsem prožívala při čtení originálu, takže kokot Harry je asi prudce IC. :-D

—————

Datum: 24.01.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: black-lana.webnode.cz

Dianu samozřejmě znám, některé její povídky jsou parádní. jako první jsem v češtině četla tuším "Sňatek z rozumu", ale jistá si nejsme.
O tom že dělá i videa jsem věděla z její stránky, ale nikdy jsem si tam nic nestáhla. Teď jsem to zkoušela a vůbec mi to ani nejde. No jo, PC je hol mudlovskej krám.
Víš že když tu o někom napíšeš, tak pak má hned na FFDeníku u svých povídek ohlasy? Třeba Mandragora měla u Havrana.

PS: Fakt mě nebaví být první a jediný komentující. Hej, lidi! Co taky nějaký komentáře? ;-) :-D

—————

Datum: 24.01.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: black-lana.webnode.cz

To jo, minule mě to fakt překvapilo. :) Ale tentokrát je to jen náhoda. :) Ten ohlas je můj. Já si procházela deník a vyřazoval, co už mám přečtené. :)

Tak si to vem - fanfition je menšinový koníček. Z lidí , co ho čte jen část čte slash. Kolik z lidí místo toho, aby si čtzeli novou povídku, budou číst něco takového jako píšu já . a kolik z těch mála, co se na to mrknout, k tomu napíše komentář. Proč by to dělali. Děkuji zakomentář, ale vlastně se kolikrát divím, že se tu najde tolik lidí se mnou ochotných diskutovat. :)

—————

Datum: 24.01.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Tož, já spíš jen zahlédl že se tam ta povídka objevila.
Hmm, já měla ti dojem že snad na tohle existovalo kdysi sčítání. Myslím na to kolik je slashařů v čechách a tak.

—————

Datum: 24.01.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Mě docela zaujalo kolik lidí mi tu hlasuje v "topkách". Ono je to funguje jako takové doporučení a myslím, že tam asi chodí nejvíc lidí, ale evidentně v anketě si zmáčknou nějakou tu možnost i ti , kteří komentář nikdy nezanechají. :) Ale je to vlastně jen logické .. taky občas přemýšlím, jací jsou to asi lidé .. :)

—————

Datum: 24.01.2013

Vložil: Adelaine

Titulek: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

A nebo se nemůžou rozhodnout, jaká se jim líbí víc, tak hlasujou víckrát;). Tam já taky ráda chodím, protože přesně, je to doporučení. A zrovna tam se divím, že více lidí nezanechalo komentář. K tomu má svým způsobem každý co říct...

—————