-


Jak říct "Miluji tě"

19.05.2013 21:56

Pět způsobů, jak říct "Miluji tě" aneb pět mých oblíbených scén ve slashi, v nich zazněly (nebo nezazněly?) tato slova.

Proč je pro někoho tak snadné a pro jiného tak těžké tahle slova vyslovit? Napsat milostný příběh bez nich se může zdát skoro nemožně. Proto ta slova sami o sobě jsou tak velkým klišé, že mnozí hledají alespoň nějakou speciální příležitost, kdy je vyslovit. Takovou, aby situace odpovídala jejich závažnosti.

Doneslo se mi, že jistá L. (ta, která já ne tomto webu skoro jako doma) tvrdí, že Severus Snape tato slova nikdy vyslovit nemůže. To, že si je aspoň myslí, poznáte jen podle jeho činů. Učiní-li pro vás něco, co by ponechán sám sobě nikdy neudělal, můžete si gratulovat.  Asi vás miluje.

Ostatně, Brian Kinney to má podobně. Občas přemyšlím nad tím, jestli každý fandom nemá nějakou takovou svou postavu?  

Sice s tou Lanevřinou tezí docela souhlasím, přesto jsem na vyslovení těchto slov (nebo nějakých podobných) v FF několikrát přistoupila. Tady je několik případů (ne vždy jsou to ovšem ústa slavného SS, která je mají na jazyku): 

 

1. Desiderium Intimum, 54 kapitola "Desiderium Intimum"

Po mnoha a mnoha útrapách vzájemného vztahu, po mnoha vzletech a mnoha pádech, po více než padesáti kapitolách, kdy se to zdálo nemožné ... Chápete, že tady jde o odzbrojující vyznání? Stejně za chvíli bude zas vše popřeno.

 

2. If You Are Prepared III., 19.kapitola "Resignation" 

V trochu šalamounské podobě "Já taky" tu zazní jako slova na rozloučenou při odchodu bez návratu. 

 

3. Cambiare Podentes - Madurare, 56. kapitola, úterý 17.červen 1999 

Vyslovené jako nehoda v situaci, ve které je obvykle zapovězeno brát taková slova vážně. A vyslovená v jinou chvíli a trochu jinak než bylo plánováno.  

 

4.  Civil War, Home Fires

A co tahle alternativa? Je přijatelná? Vyslovit je před třetí osobou, která nedá pokoj a nutí vás k odpovědi na otázku zatímco jste silně citově rozrušeni. 

 

5. Poškození pod kontrolou, poslední věta

A naposledy se nabízí ... prostě je nevyslovit.  Jen tak v duchu sám pro sebe si je myslet.

 

Mimo pořadí:

 

Štěstí je tam, kde ho najdeš , 18. a 19. kapitola

Možná se podaři nevyslovit je, ale ... "I když nic neřeknu, nebude to tím menší pravda.

 

Na druhý pohľad , 21. kapitola 

O lásce nemusí padnout ani slovo. Je tu jen jedno kouzlo, které "bude fungovat". Tuhle fanfikci sice nepovažuji zrovna za dokonalou, ale právě tohle vyznání v ní patří mezi má oblíbená místa.

 

Tak co, jaké je vaše oblíbené vyznání?

 

Adelainino oblíbené vyznání:

diptich Noci v zahradě Getsemanské+Invictus, Invictus, 46. kapitola

Anebo je můžete vyslovit, pokud je zas dokážete smazat. “Everything I’ve done, I’ve done for you. No matter what happens, remember this: You are everything to me. Obliviate!” To je tak krásná myšlenka, že mám chuť přiřknout ji první místo v seznamu. :) 

 

Z Rociiny fanfikce:

Spřízněni kletbou, 29.kapitola

Severusovi připadá "Mám tě rád" o něco přijatelnější než "Miluji tě". Bohužel Harry mu nakonec z toho stejně udělá klišé. 

 

Patoložčino oblíbené vyzvání:

Elysejský klíč, 29.kapitola "Jedna nitka"

Já to věděla, že při větším počtu účastníků jakékoli české debaty o slashi, musí Elysejský klíč vždy  někdo zmínit. :) Tak tady máte   jedno vyznání od Patoložky a samozřejmě také od Alice: "Miluji tě velmi, ale stále jsem svým pánem."  Tak tohle Severus říká těsně  před tím (řekla bych, asi tak jednu kapitolu před tím), než svým pánem (minimálně na čas) přestane být.   

—————

Zpět


Diskusní téma: Několik způsobů, jak říct "Miluji tě"

Datum: 25.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: black-lana.webnode.cz

Ještě mě napadlo; jsem na 100% přesvědčená, že jsem někde četla zajímavé vyznání lásky od Severuse. Začaroval krabici plnou švábů a poslal ji buď Luciusovi nebo Regulusovi. Když ten dotyčný krabice otevřel, šváby se vyhrnuli ven a na stole napsali vyznání lásky.
Doufám tedy že to byl Severus, nejsem si bohužel jistá, vyloženě mi utkvěli ti šváby.

—————

Datum: 27.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: black-lana.webnode.cz

No škoda, zkusila jsem googlit slova "Severus", "Miluji tě" a "švábi" a nic jsem nenašla. :)

—————

Datum: 27.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: black-lana.webnode.cz

To jsem právě taky zkoušela. Já třeba byla přesvědčená, že to napsala Styx, ale ta tvrdí že ne. Nikde to nemůžu najít, tak vůbec koketuji s myšlenkou, jestli jsem to nakonec nenapsala sama. :-D :-D :-D :-D Ale nevím o tom, ani jsem u sebe nic takového nenašla, tak nevím....

—————

Datum: 23.05.2013

Vložil: Patoložka

Titulek: Panta rhei...

Mám tehle článek v hledáčku už několik dní, i když jsem nějak nevěděla, jestli mám čím přispět. Vlastně jsem ani jednu z uvedených povídek nečetla. Jen DI, a to mám rozečtená z části a osobně ho prostě nějak nemám ráda, nechápu ho, nelíbí se mi, ale to neznamená, že to není dobrá FF:-), kterou si třeba oblíbím, až se dostaneme do pro mě pochopitelnějších sfér.
Ale ano, vlastně u sebe nosím jednu z oblíbených scén. Netřeba říkat z čeho.
"Miluji tě velmi, ale stále jsem svým pánem."
A jedno krásné jsem teď našla v povídečce, kterou jsem dnes překládala.
A ano, já na tu romantiku prostě jsem, co se dá dělat:-)
Děkuji, belldandy, za další úžasný článek!

—————

Datum: 25.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Panta rhei...

Přispět nějakou scénou samozřejmě není povinné, ale doznávám, že jsem velmi ráda, když nějaký tu svou přidá. :) Proto za tu tvou moc pěkně děkuji.

PS - Jen tak pro jistotu, poněvadž já měla z napsaného lehce takový dojem, ale já jsem na tyhle věci občas přecitlivělá: Nerada bych někoho utvrzovala v dojmu, že musí nějak omlouvat to, že se mu nelíbí totéž co mně. To bych považovala za případné jen v případě hrubých urážek.
Doznávám, že pokud by tu někdo rozepisoval důvody, proč tuhle věc, co já miluju, nemá rád, tak (jak už mě asi znáte:)) budu mít sklony s ním diskutovat. A budu to možná dělat s lehce útočnou vášnivostí, ale budu také dělat vlastně moc ráda, vděčná za tu příležitost předvést své "geniální" (rádoby) dedukce. :)
Ovšem dokažu pochopit i to, že se někomu něco líbí nebo nelíbí i zcela bez důvodu. Když už tentokrát zaznělo v komentářích několik citací, tak já si také jednu přidám. Je z knihy Desiré od Annemarie Selinko a zní nějak takto: Antipatie a sympatie se nedají vysvětlit.
Často si důvody proto, že se nám něco líbí/nelíbí, hledáme až dodatečně, abychom si svůj dojem racionalizovali
Také to tak mívám a proto se snažím cizí emoce respektovat a jsem naoplátku ráda, když ostatní respektují ty mé. A proto, prosím, tady u mě své emoce ničím neomlouvej ... :)

—————

Datum: 26.05.2013

Vložil: Patoložka

Titulek: Re: Re: Panta rhei...

Hihi, dobrá, jednou, až se dostanu k tomu, že si to DI opravdu celé přečtu, což není v dohledné době moc reálné, protože překlad se zasekl, moje polština je na minimální úrovni a když jsem si to chtěla přečíst přes google, tak jsem zjistila, že mi přeloží tak půlku kapitoly, což jsem zavrhla, neboť jsem si to chtěla celé nakopírovat do čtečky (ps: ani nevím, jestli je ta povídka vlastně už dokončená), tak svedeme vášnivou diskuzi, ju? Snad se moje argumentace do té doby zlepší:-)

—————

Datum: 27.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Panta rhei...

Ok. :)
A není, ale už vážně, vážně .. chybí jen malý kousek. Střet s Voldemorten je v plném proudu. Alma Frenz k tomu namalovala krásná fanarty. https://arielgobuss.tnb.pl/viewpage.php?page_id=397

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: assez

Titulek: 8-)

Merlo, jak já tahle komentářová vlákna nerada.

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: 8-)

Mě to nevadí, nakonec se v tom orientuji když projdu všechno. Nicméně, belldandy, lze to zrušit pokud by ti to tak víc vyhovovalo nebo v "Nastavení" komentářů třeba zadat že se má zobrazovat 50 komentářů. Já to u svých povídek tak činí automaticky, abych v tom měla víc přehled.

—————

Datum: 23.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: 8-)

Vůbec nechápu, co má ta změna nastavení udělat? Ale současná forma komentářů mi připadá také nepřehledná.
Od začátku mi jsou v trnem oku tyhle obdelníčky. Jsou zbytěčně náročné na prostor a málo přehledné.

—————

Datum: 23.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: 8-)

Co se týče obdelníčků s tím ti nepomůžu, to je prostě součást tebou zvolené šablony a pokud vím nedá se s tím nic dělat, pokud by ses nevyznala v CSS a HTML kodování.
Assaz má na mysli ovšem to, že se odpověď na nějaký komentář pod něj tak nějak zavěsí jestli víš co myslím. Dá se to změnit, aby to tak nebylo. U Neznalost nepřítele poslední kapitola jsem to změnila, abys viděla jak to vypadá.
Obojí, jak změnu počtu zobrazených komentářů tak i "zanoření příspěvků" může změnit tak, že tabulky vložené diskuze pod článkem klepneš na "Nastavení" (je to napravo nahoře vedle křížku ke smazání diskuze a je u toho takové ozubené kolečko s tužtičkou) a vyskočí ti tabulka nastavení diskuze.
Název diskuze - Ten můžeš dle libosti změnit.
Zobrazit příspěvků na stránce - To znamená příspěvky které jsou viditelné bez toho, abys musela přecházet ze stránky na stránku.
Zobrazení stránkování - To je takové to číslování dole napravo pod komentáři skrz které se dostaneš na další komentáře.
Zobrazit zanoření příspěvků - To je to "přivěšování" komentářů jeden na druhý, viz 5. díl NN.
Zobrazit počet příspěvků - To je takové to jak mám nad tabulkou k přidání komentářů napsáno "Záznamů 1 - 8 ze 8" (u posledního dílu NN)
Řadit dle data - Buď se ti zobrazí jako první hned pod článkem nový komentář a nebo naskočí hned nad tabulku k přidání komentáře.
No a ten formulář k přidání příspěvku snad pochopíš. :-D

—————

Datum: 27.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Re: 8-)

Já ti nevím ... jestli mi to bez zanořování článků připadá přehlednější ...
To jako, že vážně nevím. Prostě si nejsem jistá, co je lepší. Nelíbí se mi ani jedno. :)
50 komentářů jsem taky mít nechtěla. Mám tam deset. Ono i s těmi rámečky mi to připadá už takové roztahané až utahané bych řekla.
A kčemu je třeba zobrazit stránkování nebo počet nalezených příspěvků?

—————

Datum: 27.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: 8-)

V tvém případě je "Zobrazit stránkování" nezbytně nutné, protože to jsou taková ta čísla napravo nad formulářek k vkládání komentářů a pomocí nich se dostaneš na další stránky komentářů. Kdybys měla nastavený velký počet komentářů na jedné stránce nepotřebovala bys je.
Co se týče počtu nalezených příspěvků, tak já si pamatuji kolik jsem jich měla u každého článku a proto jenom rychle sroluju až na konec a kouknu. Když vidím že přibyli, tak hledám kde nějaký nový komentář je. To jsou pro změnu takové ta malé neaktivní číslíčka vlevo nad formulářem ke vkládání komentářů.

—————

Datum: 21.05.2013

Vložil: assez

Titulek: ...

*hrozně se šklebí a má zasněný pohled; vzdychá*

—————

Datum: 21.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: ...

Já jsem úplně v šoku, že Assez tentokrát nic neříká ... :D
Já jsem si totiž myslela,že Assez je v tomhle jako já a prakticky vždycky má co dodat.
Děkuji, že jsi mi dala "zasněným pohledem a vzdycháním" vědět o své přítomnosti. :)

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: ...

Víš, bell, na tom je krásné toto: Když mnohomluvná žena neříká nic, její mlčení je ohlušující. Ehm, ehm, podobnostsjistýmfilmemčistěnenáhodná, ehm, ehm. Já k tomu vlastně nemám co víc dodat, jen že jisté věci uctívám právě tím, že zvolím méně slov. (Že mě k tomu to ono donutí.) Protože stejně nedokážu vyjádřit, jak moc ses mi trefila do noty, nebo že je tohle téma důvod (jedním z nich), proč čtu snarry povídky nebo že mi Tvůj článek připomněl/řekl, proč bývám u drtivé většiny z konce zklamaná (ne ze šťastného konce, ty mám ráda a jsem za ně ráda, spíš z toho, jak ho většina autorek vyjádří). Nebo že si snažím vybavit ty stovky a možná tisíce přečtených povídek a snažím si je zařadit podle téhle kategorie, ale nedovedu to - nedovedu si vzpomenout na jedinou - a proto jsi pro tuhle práci vhodnější než já. Já Ti tohle všechno můžu popsat, můžu Ti to sdělit, ale stejně tím nevyjádřím své nadšení nad tématem nebo nostalgické vzpomínky, které mě zaplavily, nebo ohromný sentiment, že někdo takové věci registruje.
Tak jo. Jak se cítím, jsem nevyjádřila, ale pro Tebe jako tvořitelku je tohle dozajista vděčnější komentář, takže jsem ráda, že jsem se pokusila a sesmolila ho. :)
Takže. Tvůj šok byl oprávněný. A děkuji, že sis mého skoro mlčení všimla.

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: ...

S tím cítátem souhlasím ...
Ale musím říct, že, když jsi se teď vyjádřila, jsem "ohlušená" ještě víc. Tvůj komentář byl velmi, velmi vděčný. Jsem dojatá. Ani mě nenapadlo, že by to někomu mohlo tohle dát. :)
A ke všemu tentokrát musím dodat, že jsem to neplánovala sice přímo tímto článkem vyjádřit, ale citím to stejně.
Kvůli tomu to je ... a taky ... jen aby mi to nezkazily ...

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: Re: Re: ...

Já taky, jinak bych si ho nezapamatovala. :)
Mám radost, že jsi pochopila.
Ne, asi jsi to neplánovala, ale my - assez - autoři jsme strašně vztahovačná stvoření. :)
:)

—————

Datum: 20.05.2013

Vložil: Rocia

Titulek: www.rocia.webnode.cz

Proto jsem taky ve své snarry povídce (SK) použila "mám tě rád" - sice i to je na Severuse dost, ale zase je to romantická povídka, takže je to takový kompromis :-) No a v Rolničkách se mi podařilo tomu úplně vyhnout... Jinak jak čtu tvůj seznam, tak si uvědomuji, jak zapomínám, už si žádné z těch uvedených vyznání nepamatuji :-) A líbí se mi srovnání Severuse s Brianem - ty postavy mají možná víc společného, než se na první pohled zdá...

—————

Datum: 21.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: www.rocia.webnode.cz

Severus a Brian? Rozhodně ...
Zároveň si ale uvědomuji, že něco podobného tvrdila někde (v těch povídkách, co mám po počítači porůznu uložené) i Lamar o Spockovi.
A proto tak ráda tvrdím, že každý fandom má svého - do různé míry a různým způsobem asociálního a mezi ostaní tak docela nazapadajícího - hrdinu.
A z jakéhosi důvodu, který by stál za zamyšlení, si o nich lidé čtou raději než o všech těch ostaních hodných a společenských lidech. Při tom v realitě, kdo by se s někým takovým kamarádil?
PS: Tohle jsou zrovna ty vyznání, co utkvěly mně. Kdybych ale měla skládat zkoušku z toho, kde byly vyřčeny v jiných FF, tak asi propadnu ... :)

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: www.rocia.webnode.cz

Vulkánci jsou případ sami osobě a Spock zvlášť. Projevit lásku slovy prostě odporuje jejich životním cílům, ale je nám už dávno známo že vulkánci zcela určitě milují, jen nepropadají emocím spojeným s citem zvaným "láska". Nezřídka kdy, a to i v knihách, se dokonce tvrdí, že vulkánská láska je silnější a hlavně stálejší než ta pozemská.
S vyznáním citů to pak u nich bude hodně jiné, pokud tedy samozřejmě vezmeme v potaz tezi, že manželské propojení myslí je běžná (a reálné) skutečnost a konec konců i když není, stejně to bude jiné. Za takových okolností mohou své city dát najevo přímo, předat emoce k nim vázané milovanému protějšku bez toho, aby promluvili nebo to dali najevo třeba jen úsměvem. Předání čehokoliv přes mentální propojení musí být nepopsatelně intenzivnější a myslím si že bezezbytku pravdivé než nějaká prosté řečené "Miluji tě".
Ostatně všechny telepatické rasy ve všech vesmírech to tak musí mít. Například betazoidé. V románu Imzady Riker i Lwaxana cítili Deanninu smrt a Lwaxanu to prakticky zničilo. Taková síla emocí se musí projevit i při předávání ve smyslu vyznání lásky.
Pak je tu třeba Doctor, ten je vlastně také telepat a to je myslím důvod, proč ani River neřekl že ji miluje a to je to jeho manželka. On jí může své city vyznat jinak, proč by používal něco tak nedokonalého jako je řeč.

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: www.rocia.webnode.cz

A proč se vlastně omezuješ na fandom, bell? LITERATURA je plná pošuků. Jestli tím básníci nechtěli říct, že všichni jsme pošuci a měli bychom se jako takoví přijmout. 8-)

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: www.rocia.webnode.cz

Jasně, každý fandom má své asociály neschopné či sotva schopné říct "Miluji tě".

—————

Datum: 21.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: www.rocia.webnode.cz

A ještě musím říct, že ten kompromis byl docela pěkný nápad. Hlavně to, že si to v hlavě sám řešil, co by ještě unesl vyslovit. :)

—————

Datum: 20.05.2013

Vložil: Adelaine

Titulek: moje oblíbená

Invictus - kapitola 46: Severus: “Everything I’ve done, I’ve done for you. No matter what happens, remember this: You are everything to me. Obliviate!”
To je taky scéna, kdy souhlasím, že je schopen to říct;)

—————

Datum: 20.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: moje oblíbená

Božínku, to je krásné ...
Včetně toho "Obliviate", vlastně zejména s ním. :)
Já se tak těším až se k tomu jednou dobereme.

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: moje oblíbená

A bell? Ty jsi tu povídku v angličtině projela nebo ne? Já jen že sis na to nevzpomněla, tak mě napadá, že jsi věrná překladatelce a jejímu postupu.

—————

Datum: 23.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: moje oblíbená

Já čtela jen "Noci" a ano doznávám, že do Invictu a Sysifa jsem ze zvědavosti nakukovala. Ale to byla v rámci zavrženihodné čtenářská nectnosti. :)
Invictus jsem nečetla (a myslím, že ani neprojela), jen jsou tam prostě místa, která jsem už viděla.

—————

Datum: 20.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: black-lana.webnode.cz

Já si myslím, že "Miluji tě" vyzní správně, jen když člověk miluje čistě, dobře, ptáčkové nesoucí velké rudé srdce. Tak Severus nemiluje, on miluje spíše tajně, posedle, úmyslně skrývaně. Za takových okolností, v jeho podání, prosté "Miluju tě" vyzní jako lež, i když je to třeba i pravda. Je to jako uvařit hezká dort ze zkažených ingrediencí, vypadat může dobře, ale chutnat bude hnusně.
Navíc na hřmotné proslovy jsou tu spíš Nebelvíři, než Zmijozelští. :-D

Já mám taky oblíbenou scénu, ale ta vůbec není z HP a bohužel povídka už neexistuje. Je to o páru Angel/Spike, nebo tedy Angelus/Spike s duší.
Angel zase přijde o duši, někdo mu ji ukradne, a on chytne, mučí a znásilňuje Spikea. Buffy ho nakonec najde v děsném stavu jak pořád mumlá "On mě miluje. Angelus mě miluje."
Ona na to něco jako: Jak můžeš říst že tě miluje, když ti tohle udělal.
Spike: Miluje mě, protože mě nezabil.

—————

Datum: 20.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: black-lana.webnode.cz

To je fakt pěkné. Hned bych na ni přidala odkaz, ale když není - tak není. :)

—————

Datum: 20.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Taky je mi to líto, ale ono šlo vyloženě o zrušení celého archívu. Tyhle povídky se psaly před už vlastně deseti lety, když si vezmeš že poslední serie Buffy skončila v roce 2003. Prostě je domena nějakou dobu zaplacené a pak, když to nikdo nedoplatí, ji jednoduše vypnout a obsah nanejvýš přesunou někam do archívu nebo tak.

—————

Datum: 21.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

A nemáš ji někde uloženou?

—————

Datum: 21.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Ne, v době kdy jsem ji četla, jsem byla malá a hloupá a neukládala povídky. No... já to nedělám ani teď, ale už nejsem malá. :-D

—————

Datum: 21.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

To jsme na tom podobně. Já zálohuji jen ty, o kterých vím, že už k nalezení nejsou. A to je většinou pozdě. )

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: black-lana.webnode.cz

No... já bych to sice nečetla, kdyby archiv ještě existoval, ale pěkné to je, to souhlasím.

A taky souhlasím s tím, že to v 90 % autorka zabije, když tohle Snapea nechá říct (většinou to nejsou dobré povídky jako celek, že... no nic). Ale chápu bytostnou potřebu autorek zkoušet Snapea přimět to říct. A upřímně - občas mi trhá srdce, když to neřekne. Občas jsem ráda, že to řekl. Občas by mi to bez toho chybělo.

Jenže... autorky mají problém, aby to, že to Snape říká, mělo smysl/důvod/správné podmínky. Ne. Prostě ne. Ani většina chlapů tohle neřekne jenom tak. Takže Severus Snape?! Nikdy. Tím, že si bojovku zkrátí a usnadní, tím prostě smysl celého boje vymámit ze Snapea ta slova shodí.

A tady tuším, (doufám, že Tě to neurazí,) že máme stojný názor z rozdílných důvodů. :)

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Můj Snape dělá kvůli lásce hovadiny za které by potřeboval vypráskat, ale nahlas "Miluji tě" nikdy nikomu neřekla a já ani nemám potřebu nutit ho to říkat, dokonce i v situaci, kdy si myslí že milovanou osobu už nikdy neuvidí nebo kdy si myslí, že v brzké době sám zemře. Ale miluje, to ano, není to naprostý sociopat. Jen ho ta láska ničí, nutí dělat špatná rozhodnutí, rozežírá jeho logiku a je tedy zhoubná jak pro něj tak pro okolí. Severusi Snapeovi by tedy mělo být navždy zakázáno milovat pro bezpečí ostatních a pro vítězství ve válce proti Voldemortovi. :-D
Souhlasím s tím že muži nemají moc tendence to říkat, to je pravda, i když gayové by v tom mohli být otevřenější. Zase jsem otevřená věřit tomu, že některé jiné postavy v HP by to byly schopné říct i opakovaně.

Další co by mohlo být zajímavé je sledovat, jak které autorka popsala reakci Snape na vyznání lásky. Já bych z mých povídek jako nejhorší, za co by si Severus zasloužil vyrazit zuby, označila jeho laxní "Já vím". :-D

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Jo, ale je tu jedna scéna kdy si to pomyslí, vyloženě těmi slovy, jen je v té chvíli na mol opilí, tak těžko říct, nakolik je to uznatelné. :-D

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Pro autorku píšící Snapea je rozhodně výhodné nemít tu potřebu. Ale zase: vnímat Snapea jako člověka činu je jako vnímat Snapea jako člověka logiky je jako vnímat Snapea jako člověka systematického je jako vnímat Snapea jako člověka oproštěného potřeby říkat "miluji tě" je jako vnímat ho jako člověka nekřičícího je jako vnímat ho jako člověka vášnivého (tichá voda) - "jen" způsob, jak ho vnímat, vykládat si ho.
:D Zákaz lásky pro Severuse Snapea? Z toho by se dala vykřesat povídka:
A jasnovidka v šedém plédu (jedna ze tří sudiček) pronesla: "Pravím: nechť tohoto dítěte jest všechna láska prokletá a přinese jen strast a bol, neštěstí a zkázu tomu, kdo by ji chtěl opětovat."
To musely být děsné svině bosorky, co nad naším Sevem stály. Ještě že má tak milosrdné tety. *úsměv tetičky assezky se sekáčkem na maso za zády*
Opakovaně? Jako Petúnie, McGonagallová, Umbridgová... (=postavy) hm, tak ne, asi jsi myslela Pottera juniora, Remuse chudáka a občas Siriuse, když se namane Kámen manželství, co?
Hmmm... ne, povídka o Severusově reakci na vyznání lásky, TO by bylo zajímavé téma. Ale ano, souhlasím, stopovat to v již vzniklých povídkách... ne, vlastně ne, vlastně si myslím, že tohle autorky moc nezpracovávají. Ale kdyby ano, bylo by to zajímavé. (Nic netušící Severus, poté, co se tam sto stránek sekají, vytřeští oči na Harryho Pottera, který mu s vážnou tváří řekne, že ho miluje. 1. Není apríl? - Ne. 2. Zbláznil se/nadýchal se výparů/otrávil ho někdo? - pokud ne, 3.To myslí vážně?! šrotovalo Severusovi hlavou a díval se na každý jeden Potterův pór jako na rozpitvané zvířátko. Důležitá to součást lektvaru, která musí být v pořádku, ale nic víc než to. - to by se mimochodem hodilo před porážkou Voldemorta. Jak ROMANTICKÉ zhodnocení situace.)
Hm. Na mol? Jó. Já bych to počítala. Sice bych ho hrozně nenáviděla, kdyby to opilý ŘEKL, a potom střízlivý NE, ale...

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

V tom to neříct nebo to nemyslet vážně nemám problém ani ve skutečném světě a tak nevidím důvod, proč bych když se vtělím zrovna do Snape měla mít potřebu to říkat.
Vždycky si ho budeš nějak vykládat, ale zastávám názor že Snape co "Miluji tě" nikdy neřekne je originálního v knize podobní víc, než ten co někomu daruje příníčko s vyznáním lásky.
No samozřejmě, vždyť my jsme na něj vlastně hodné. Zasouloží si, zamiluje se, dobře se nají a pak ho třeba zabijem, vždyť to je vlastně hezký život. :-D Co by za to jinej dal. :-D
Vidíš to, tak třeba u Remuse a Siriuse si myslím, že to není moc pravděpodobné že by to neustále opakovali. Sirius by to nejspíš nemusel vůbec kdy říct. A Remus... no, on je myslím docela ozavřený a tichý člověk, který by to asi dokázal říct v soukromí mezi čtyřma očima nad hrnkem kakaa. (:-D To je úžasná představa) Ale ano, Harry by to za určitých okolností mohl říct i pakovaně (jak třeba ten ve Veritas se to rozhodl Severusovi příště vyhláskovat, protože stále ještě nebyl pochopen. :-D) a třeba Nevilla, Cedrika, mladého Brumbála, Hermionu, Ginny, Lily, Lenku, Prýtovou, Arthura, Molly, Tonksovou - Pravda, je tam hodně žen, ale jako postavy všeobecně se jich několik najde.
V povídce, z tohoto hlediska, také záleží na její délce. Když kdokoliv řekne na dvaceti stranách desetkrát "miluji tě" je to moc. Když to ten samí člověk řekne desetkrát na 700 stranách pak už je to snesitelné.
No nepíšou, protože je přeci jasné, že Severus přeci lásku okamžitě opětuje. :-D
Jinak můj byl nejdřív zmatený, pak se snažil být dospělí a zodpovědný profesor a nakonec dospěl k názoru, že by se to dalo použít v jeho prospěch. :-D (a pak se stejně zamiloval, že ano, od toho je to romantická povídka)
Nicméně, to že by si o někom kdo mu vyzná lásku, zvláště pokud je to Potter, myslel že se zbláznil považuji za naprosto pravděpodobné.
Chudák Severus. :-D Ne, co řekne v opici k tomu by se ostatní, pro vlastní bezpečí, neměli pak už nikdy vracet. :-D

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

*otřásla se* Jeden Zlatoslav stačil, proč to autorky nechápou a ignorují? *otřese se znova* Přání ne, prosím, nebo mě zabiješ.
Docela hodné. *smrtelně vážné přikývnutí*
Je to úžasná představa. Díky bohu není moje múza tak zběsilá jako kdysi.
Vzdávám se šance vidět Harryho objektivně. Ale hle... mladý Brumbál. Proč mladý Brumbál - Brumbál mluvil o lásce docela často. Mladý Brumbál... proč já jen mám k tomu ambivalentní vztah a bylo to jediné jméno z Tebou vyjmenovaných, u kterého jsem se zarazila, zamyslela a... k čertu s ambivalencí. :D Hermiona jo. A u těch ostatních musím konstatovat, že je neznám.
Ale není to jasné - proto si vážím Elysejského klíče, kruci není to jasné - proto mám ráda NoG, není to jasné, prostě NE. (Tímto záchvatem jsem vyjádřila souhlas.)
LOL - dospěl k závěru, že by se to dalo použít v jeho prospěch, jo? On je vážně nebezpečný. :D
Pozn.: Problém s "myslet si, že se zbláznil", vidím ve zpracování. A) Jsme tím slashem tak prolezlé, že čtenáři už neuvěří, že mu to Snape nevěří a necítí to stejně. B) Aby to byla dobrá povídka a ne taková ta šmrnclá alá Morava/Amerika/Francie, tož poď, Lojzo, 'dem na to, tu se ohni přes pohovku. Zkrátka ne v žertu, ne v nadsázce (mimochodem psát v ní je příliš lehké). Potřebuju ne aby někdo napsal: Snape si pomyslel, že se Potter zbláznil., ale aby mě o tom ten člověk = autorka přesvědčil. Jako jsem v NoG celou dobu s Harrym doufala, že TEĎ už Snape něco cítí, TEĎ už něco cítí, TEĎ už něco cítí, a z druhé strany pohledu jsem viděla: ano, něco cítí, a je to zatraceně silné, ale není to to, k čemu se mají dopracovat na konci.
:D

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Nevím jak moc ščteš het, ale přečtení povídky "No, Hermiono!" pro mě už nikdy svět nebyl takoví, jako dřív. +ďábelsky hysterický smích+
(Hele, Zlatoslav na to toho jsem zapomněla, i kdy... on je na vyznání moc velký narcis)
Hele, Harry... některé autorky mají taky potřebu ho psát hrozně naivně a tupě, ten pak může kolem sebe rozkřikovat vyznání lásky třeba desetkrát za stránku, ale ono to nemá pak žádný význam. Ploché pořvávání blázna.
Zase s Brumbálem opatrně, starý Brumbál už by to myslím neřekl. Já dost Albuse vnímám jako někoho, kdo měl velkou naději a také výru v lidi zejména proto, že jemu samému se nikdy nepokoušel ublížit. Jeho moc mu v mládí zaslepila oči a proto byl naivní, ve stáří prozřel a došlo mu, že láska je krásné věc, důležitá věc, věc, která dokáže mnohé, ale bezpodmínečně důvěřovat lidem už tak krásné není.
Klíč já neznám, jen tak matně tuším jeho kostru a neznám ani jeho zápletku. Zahrady taky ne (myslíš-li povídku překládanou Adelaine). Proti Klíči mám všemi dobře známou averzi a Zahrady bych si přečetla až dopíšu Veritas (a to bude dlouho trvat)
Ale tak to je přece jasné, když ten kdo ho miloval, měl něco co Severus chtěl, tak je automatické, že lásku která je k němu cítěna využije v svůj prospěch. Moje postavy dělají občas docela hnusné věci.
Tady je problém, že ani Severus nepovažuje lásku za projev skutečného nefalšovaného šílenství (myšleno jako schizofrenie například), ale spíš jako šílenství ve smyslu hloupého se vázání na jiného člověka. Potom v jeho myšlenkách řečené "Potter se snad zbláznil" musí nadsázkou být zákonitě, protože i on to tak chápe. Proto nemám ráda Alanovské Snape, protože ti jsou tak klidný, povznesení a racionální až ztrácí veškerý smysl pro humor. A Severus má smysl pro humor, i když je samozřejmě jasná, že tomu koho ponižuje jeho slova vtipná nepřijdou ani trochu.

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Prakticky het nečtu, ale k Co se ti líbí, máš mít v užívání, chovám úctu. Taky nečtu nic kromě snarry, ale k Romeo a Julie po Potterovsku chovám úctu. No a Rok jako jiný taky nebyl slash. (Jaká škoda. :D) Ale zato už je mi jasné, proč k Tobě nebloudím. :) Wocicko? Podívám se na to, až budu mít ze snarry zas ponorku.
*žárovička*
Vážný, pobledlý a nesmělý, díval se nebojácně do těch hlubin naproti němu a rty se mu zachvěly. Několikrát se nadechl a několikrát frustrovaně vydechl. Jak jen to říct? Jak to říct, aby mu věřil. Tolik mu záleželo na tom, aby věděl, jak upřímné a hluboké city k němu chová. Jeden ostrý nádech, trocha odvahy popohnané láskou a: "Miluji tě, Zlatoslave," vyřkl Lockhart a odložil zrcadlo. Na jeho rtech se zformoval láskyplný úsměv a ztrápená tvář zjemněla. I já tebe, Zlatoslave, i já tebe.
Lockhart má potenciál. *yes*
Prostě... Brumbál... to je pro mě ambivalence na druhou. A přitom se většině podaří napsat líp než Severus. :D
Oh... promiň, má paměť je špatná a seznam všech lidí, kteří mi řekli něco proti mé oblíbené povídce, nemám. To bych se stejně musela zpaměti naučit celý internet. O:-) Nicméně mohu se zeptat, co Tě na té povídce popudilo ještě před tím, než jsi stačila vypozorovat zápletku? (Ano, přesně tu povídku mám na mysli.)
Ahmmm... ne, není to automatické, že pokud měla protistrana, co Severus chtěl, Severus toho využije. Promiň. Není. TO je ZIJOZELSKÉ. Jestli je to i Severusovské, to je opět na interpretaci.
*lol* Proč já jen Ti věřím, že Tvé postavy dělají hnusné věci? :D Jistě. Občas.
Hm, ne, tak tohle šílenství já na mysli neměla.
Nicméně pokud mi to spojíš ve smyslu: prázdná slova blázna napsaná na ošklivě přezdobené kartičce věnovaná Severusovi na Valentýna, a hlučné deklarování lásky - a nedopusť Merline, navíc upřímně myšlené - tak Ti vehementně přikývnu na "šílenství ve smyslu hloupého se vázání na jiného člověka".
A v Tvém podání situace - takovou nadsázku bych asi taky brala, ačkoli bych si takovou povídku asi nezamilovala.
Klidní, povznesení a racionální Snapeové jsou zase úhlem pohledu na tu postavu. A věř mi - takový Snape pořád ještě patří k těm lepším.
Mimochodem - ne že bych si myslela, že Snape smysl pro humor nemá, ale přece jen pro konkrétnost pojmů: mohla bys mě odkázat na příklad v kánonu?

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Mě celkem není... :-D Trávím tedy čas tyranizováním své mysli čtením povídek jako "Nezáměrně tvůj" to je pravda, ale spíš se to na mých povídkách podepisuje ještě větší nesnášenlivostí k takovým věcem, jako je vyznání lásky.
+tleská+ Tak to se povedlo. Ono totiž, kdo by nemiloval Zlatoslava, že ano. On je tak krásný a dokonalí, až i sám přes sebou se musí za sebe stydět. :-D Hele, on to nakonec musí být docela divnej život milovat se. :-D
Já ti ho klidně dám; belldandy, Adelaine, TruTru, Neferet, Cairo... to už jsou čtyři lidi (s tebou pět),co Klíč milují a já je mám ve svém okolí. Na druhou stranu já neznám nikoho, kdo by ho neměl rád, až třeba na Styx, ale ta prostě jenom snarry nečte. Nikdy a za žádných okolností, ona Severuse páruje jen s Luciusem, Siriusem, Regulusem, Remusem a Dracem. Jakoukoliv jinou alternativu není ani ochotná zkusit.
Nicméně; četla jsem dohromady pět kapitol různě rozesetých po povídce. Přes první kapitolu vůbec jsem se nikdy neprožvýkala, ani i když jsem to četla v době kdy to začala vydávat. A zbylé kapitoly mi nepřišli tak naprosto úžasné jak je to popisováno a prostě mi to do noty nekáplo. Zase napsané je to hezky, to nepopírám.
Jistě, tak autoři Severuse ve velké spoustě případů interpretují. Je to velký Zmijozel a Smrtijed, to je nutné v povídce opakovaně zdůraznit, jenže to přeci neznamená, že zneužívá lidi kolem sebe a někdy se dopustil vraždy. Budu ironická (já si neumím pomoct :-D); každý ví, že Smrtijedi přece malují s Voldemortem transparenty, vyšívají agitační nápisy na trička a na Příčné rozdávají letáčky a odznáčky. :-D Nějaký důvod Klobouk musel mít, když ho zařadil do Zmijozelu a ne do Havraspáru a myslím že jeho hezký obličej a vlídná duše to asi nebyla. :-D Netvrdím samozřejmě že lidé přiřazení do zmijozelu jsou výhradně sadističtí blázni schopní pro své cíle zabíjet - ostatně jsem bez rozpak zařadila Remusovi matku do Zmijozelu a to jí mám jako vlastní postavu ráda - ale jsou to lidé, kteří jsou schopní porušit morální pravidla pro vlastní prospěch a do jaké míry toho jsou schopní už je jejich osobní věc. To že je člověk Smrtijed mi už značí, že je schopný (nebo nutně potřebný pro Voldemorta, že ano Červíčku) a proto třeba i ochotný nechovat se vždy podle morálních pravidel.
Protože dělají. Remus třeba roztrhal Bellatrix a nějak zvlášť se to na jeho duševním zdraví nepodepsalo. :-D
Tady se vracíme k otázce, kdo by mu to jak řekl a jestli za bláznivé považujeme třeba, když mu to Potter vykřičí do obličeje v záchvatu zlosti.
Možná je to už deformace povídkami nebo přesetí přes mé vlastní já. Já Severuse nechápu jako člověka zničeného životem, ale prostě jako depresivního introverta (tady není nutné aby celý život strávili sebelítostí a řezáním si do žil, to je dezinterpretace jak klinické deprese tak i "temného" pohledu na svět) s natolik vysokým intelektem, že většina lidí proti němu má mentalitu retardovaného člověka a proto ho iritují už jsou svou existencí. Na lidech jako množině mu nezáleží, sociální vazby nejen že neumí tvořit ani o ně nestojí a je jen pár privilegovaných na kterých mu nějakým způsobem záleží. K takovému člověku mi sarkasmus a ironie patří, nehledě na "Ale, ale - sláva zřejmě není všechno." Jestli tohle dokázal říct s vážnou tváří bez sarkasmu v hlase, tak ho upřímně obdivuji, protože to musel být výkon. :-D A filmové: "Naopak, někteří z vás možná přijeli do Bradavic vybaveni tak úžasnými schopnostmi, že jsou přesvědčeni, že nemusejí vůbec dávat pozor! Pan Potter - naše nová celebrita!" to rozvádí do ještě silnějšího sarkasmu, to už se prostě smrtelně vážně říct nedá a když to někdo udělá je to plané plácání hubou.

—————

Datum: 22.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Taky, nejen já si ho tak interpretuji a pamatuji, uvádí to i "oficiální" zdroje na Potterwiki - Severus Snape is depicted as being cold, calculating, cynical, rigid, malicious, bitter and sarcastic.

—————

Datum: 23.05.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Na snarry se moc nezaměřuješ, mimo jiné. To pro mě důvod je. (Neboj, vím že pár takových povídek na triku máš.)
*pukrle* Nemyslím, že je to divný život, myslím, že je to vrcholně spokojený, soběstačný život. ;D
Počkej, pro Tebe je důvod nemát Klíč ráda ten, že ho máme rády my? Ty brďo, jak ses teda dostala k Potterovi?! *řekla těžce ironicky, neb JEJÍ úhlavní nepřítel byl taky kdysi Potter*
...což by taky vysvětlovalo, proč assez nečte Styx...
Ale jo, chápu a rozumím tomu, když se čtenář zkrátka nezačte. To se snad ani vysvětlit nedá. To jenom... já takový problém neměla, a měla jsem ho ještě míň v obou zmiňovaných povídkách a Kameni. (Navíc na mou tolerantnost jsem dospěla k závěru, že mi taky nějak příliš věcí začalo vadit.)
Zapomněla jsi na jejich štrykovací kroužek, Lanevro. :) *snaží se zapudit představu Severuse v Sybyliných brýlích a s jehlicemi v ruce*
Ne, mám jinou představu. Nejde o to zdůraznit, že je Zmijozel a Smrtijed a nic z toho nevyvodit. To je opět planétlachání, souhlasím. Pro mě ale není... jak bych to... tahle fakta jsou pro mě dispozice, které může a nemusí použít. (Což je blbé říkat, s ohledem na to, že je podivné, jakým zázrakem je Severus - ve snarry povídkách - nepoužívá skoro nikdy, ale přesto...) Jedním z důvodů, proč je nevytáhnout na světlo světa, je fakt, že se s jejich použitím už jednou spálil - Lily. A to pro mě zkrátka představuje důvod, aby se krotil ve svých špatných vlastnostech. Rozumíš?
ROFL, hlavně že si Remus a jeho duševní zdraví rozumí.
Já Severuse chápu jako oba ty případy - zničeného i depresovního introverta, klidně v obou podáních, když to autorka umí zpracovat.
Děkuji za příklad. :)

—————

Datum: 23.05.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Jééé, pardon, nestihla jsem to po sobě opravit.

—————

Datum: 23.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Ne, to nezaměřuji, ale pár Severus/Neville je snarry s ufňukaným Potterem. :-D
To jsem neřekla, špatně interpretuješ slova. Nicméně ano, nezačetla jsem se a co jsem přečetla nepovažuji za natolik oslňující, aby to byla nejlepší povídka na světě. Na druhou stranu klasický Kámen se mi líbil a přitom je tam Severus úplně... no prostě takoví, jaký tam je. Pokračování už se mi nelíbí. Zvláště mu z nějakého důvodu iritovalo jak Severus vymyslel lektvar proti vampirismu ani nevím proč zrovna tohle. :-D
Jasně, štrykovací kroužek a také čajové dýchánky s růžovými hrnečky, společné nákupy a vůbec tak všechno co holky normálně dělají. :-D
Jistě, spálil, ale to nutně neznamená že to nedělá dál. Ani ti nejchytřejší z lidí se neumí poučit z vlastních chyb a znovu je opakují, zvláště pokud ta chyba vzešla z nějaké silné stránky jejich osobnosti. Třeba Severus byl pravděpodobně už od útlého dětství obětí zneužívání moci silného nad slabší to mu ale vůbec nebrání v tom srát dětem na hlavu a šikanovat je. Jeho život ho stejně nepoučil že je takové chování špatné.
Ale ano, kdyby měl jiný život, jistě by byl o něco lepší člověk a možná by nebyl až tak zahořklí a uzavřený, ale Zlatoslava s velkým úsměvem nebo Brumbála s vlídným chováním by to z něj neudělalo. :-D
:-D Si piš že jo, asi tak jak si může schizofrenik rozumět se svým druhým já.

—————

Datum: 26.05.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Pro mě ne. :)
Pokud Severus v pokračováních, z nichž jsem ani jedno nepřečetla, vymyslel lektvar na vampirismus, asi už vím, proč jsem je nečetla. Díky za odpověď, hledala jsem ji dlouho. :)
Jé, růžová. Přizvou Jane?
:) Hlavně že máme tolik povídek, kde se umí ospravedlnit, jak se Severus choval k dětem – počínaje dozorem dětiček Smrtijedů konče… končí to někde? A to je taky výborné klišé, mimochodem. Ale vážně: máš velkou pravdu, co se týká života, co do té nepoučitelnosti. Co se Severuse týká, ráda si poslechnu, jak je poučen/ráda ho ze svého úhlu pohledu poučím.
Tak jo, Tvá teorie vlastně je, že za všechno může Snapeova povaha a za málo okolnosti, ve kterých žil a vyrůstal. Beru na vědomí.
:D

—————

Datum: 27.05.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Já k tomu tenkrát měla připravený sarkastický komentář že tímhle tempem nebudou už ani potřebovat Voldemorta k zničení světa, protože Severus to bez problému zvládne sám. Z příšer udělá pomocí lektvarů lidi nebo hodné psíčky (že ano Lupine) a z mudlů udělá příšery. Chudák Voldy si už ani neškrtne. :-D Hermiona je děsně coolově magicky namakaná (alespoň z ní má člověk ten dojem) a všechno ví. A v jedné kapitole bylo, že je Severus s Potterem ve sprše a já jsem tedy nějak nezaznamenala kdy že se přesně od jednoho polibku dostali až k svlékání, ale je možné, že jsem vynechala nějakou kapitolu nebo to přehlédla v těch nekonečně dlouhých odstavcích bez přímé řeči.
Základní povahové rysi jsou dány geneticky a nelze je změnit. Výchovou a prostředí se dají posílit nebo potlačit, ale z uzavřené osobnosti žádné prostředí neudělá řečného extroverta s neomezeným množstvím přátel.

—————

Datum: 29.05.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Původně jsem myslela, že je to parodie, ale jak mi to tak líčíš... asi se k přečtení té povídky jen tak nedostanu. (Na to chci přečíst příliš mnoho jiných věcí.)
Ano, psychologie považuje introverzi/extroverzi za vrozenou, naopak morální postoje a žebříček hodnot za získanou psychickou vlastnost. V praxi se ale stejně řeší míra introverze a extroverze, a já Ti garantuju z vlastní zkušenosti, že pokud je člověk na hraně, spadne do té kategorie, do které ho dotlačí okolnosti.
Jedna z teorií o Severusi Snapeovi stejně praví, že nebyl introvert, že ho k introverzi přiměly okolnosti. Hádej se. :)

—————