-


Mizerná kvalita fanfiction

21.03.2013 13:54

Už jste se to také slyšeli? Fanfikce mají příšernou kvalitu. A ty věci, co se tam mohou stát? Třebas v jedné nosí zamilovaný Severus růže. A v další si to rozdá s koštětem. Ještě v další se Voldemort ožení s Potterem. V jiném fandomu statečná holčička obětuje svůj život pro záchranu lodi Enterprice a Spock ji za to navždy nosí ve svém srdci. A zas v další, no počkejte - to vás dostane :) - Tygřík si to rozdá s medvídkem Pú. Když si myslíte, že už vás nic nepřekvapí, narazíte na jakousi, ve které je z Kirka ženská.

Pravda je, že kdyby byly všechny takové, byla by to docela zábava, bohužel většina z nich je docela obyčejně nudná. A ti, co  tvrdí, že fanfiction z větší míry nestojí za nic, mají zcela jistě pravdu. Jenže...

 

Vyčítat fanfikčním příběhům, že nemají v celkovém úhrnu dostatečnou kvalitu mi připadá asi tak stejně logické jako vyčítat oceánu, že nemá zajištěnou stálou čistotu vody a všude krásně hladké dno jako váš domácí bazén. Ano, myslím si, že fanfiction je něco jako přírodní živel.  Mocná, estetickými a často ani morálními normami nespoutaná síla. Ti, co jej píší, nemají ve své většině žádnou opravdovou spisovatelskou ctižádost a není proto důvod od nich nějakou kvalitu očekávat. A přesto vás občas nějaký svými kvalitami zaskočí.

Čtenář fanfiction je jako potápěč, který prohledavá dno onoho obrovského oceánu a zažívá objevitelskou radost, když dokáže z bahna na povrch vynést překrásnou perlu. I když, dost možná to ani tentokrát nebyla perla, možná to byl jen blyštivý kamínek, který nikdo kromě něj samého neocení. Chcete-li můžete se mu smát, že místo náhrdelníku z perel nosí na krku bezcenné šutry, ale vy jste  s ním nebyli pod hladinou  a nezažili tu radost, když ho spatřil třpytit se na dně . :)

Napadá mě, že průměrná autorka fanfiction touží být asi natolik spisovatelkou jako chce být průměrný sprejer výtvarným umělcem. Tedy - stát se to může, případy, kdy se to někomu zdařilo, se najdou v obou případech (a slash není vyjímkou), ale ... ve skutečnosti jsou i samotná měřítka, kterými je jejich práce posuzována v rámci komunity, jiná než ty, které uplatňují literární nebo výtvarní kritici.

Řekla bych, že u obou často bývá přítomen i jistý prvek obrazoborectví.  Sprejeři narušují achitektonický prostor města a autoři fanfikcí przní svou nečistou klávesnicí cudnou čistotu kanonického díla. Občas jen maličko, takřka nenápadně, jindy však zcela zásadním způsobem přepisují původní příběh tak, aby se jim líbil.  

Můžeme je za to nenávidět, ale není mnohem zajímavější se je snažit pochopit?

 

Vzhledem k tomu, že neznám původ tohoto memu, označujuji ho "lidová fanouškovká tvorba".

—————

Zpět


Diskusní téma: Mizerná kvalita fanfiction

Datum: 02.09.2013

Vložil: kami

Titulek: ...

Tak toto viditeľne písal niekto s veľkou láskou. :D Neber si to zle, rozumiem tvojim vedeckým pocitom, ty si ten, ktorý skutočne skúma, hľadá, rozoberá, zase hľadá a možno aj raz nájde. Je to milo napísané.

—————

Datum: 12.09.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: ...

Neberu si to zle. Já to vím, že mám k fanfiction (a slashi) láskyplný vztah a obranný postoj. :)

A protože zrovna bojuji s pocity - druzí si o mně myslí, že jsem jen teoretiička a nebo, že některé fanfikce miluji jen pro erotické vzrušení - jsem vlastně ráda, že někdo chápe, že ve skutečnosti jde o vášnivý milostný poměr. :D

—————

Datum: 28.03.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: black-lana.webnode.cz

Hele a co Odstíny šedi? To byla původně, pokud to nejsou fámy, fanfiction na Stmívání a teď je z toho román milovaný celým světem. Důvod naprosto netuším, protože to není ani geniálně psané ani to neobsahuje "vzrušující a originální erotické scény jaké oko čtenáře málokdy vidí" (citace z jedné recenze). Takže takové průměrně kvalitní ff se klidně, po změně pár jmen a reálií, může stát super románem. Tak jaké pak kvalita nebo nekvalita ff.

—————

Datum: 30.03.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: black-lana.webnode.cz

Milovaný celý světem?
No, víš, že neznám jednoho jedinýho člověka, co to miluje. Fakt ani jednoho. Ale spoustu, co tvrdí, že je to blbost. Fakt hodně.:)
Já to nečetla, ale .. tak jako tak to považuji za přelomový počin. :) Ale zas het, no ... Kdy už vydají nějaký slash? :)

—————

Datum: 31.03.2013

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Já znám... Navíc, že ty je neznáš nic neznamená. Znáš třeba skutečnou fanynku Harryho Pottera jakože postavy? Já tedy ne, ale nese se po internetu že takoví lidé existují. Připouštím; možná je to jenom fáma.
Četla jsem jakousi recenzi kde bylo napsáno že už dva roky předtím vyšlo něco podobného, tak nevím jak moc je to průlomové.

—————

Datum: 01.04.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Tak v tomhle případě mohu odpovědět, že ano, znám takové, co mají rády Harry Pottera. Asi dokonce samu sebe víceméně za takovou považuji. :) Aspoň v rámci toho, že obecně nejsem mimořádná fanynka HP serie, tedy nejsem mimořádná fanynka žádné její postavy.
Sorry, s těmi Odstíny, jde z mé stzrany o podjatost.
Já si třeba ani nevzpomenu na žádný pozitivní text, který jsem o OŠ četla. Už jen najít aspoň text schovívavý, který se snaží o téhle knize říct něco zajímavého a ne ji jen sepsout mi přišlo velice těžké. Jeden dle mého náhledu smysluplný napsal Antonín Tesař.
Jsem na negativní recenze na Odstíny už lehce alergická. Ne, protože by třebas neměly v lesčems pravdu. Jen mi přijde, že si našly laciný cíl a neříkají vlastně nic zajímavého. Já mám pořád pocit, že by se měly snažit nějaké vysvětlení, proč se ta kniha tak prodává.
I kdyby to proboha mělo být jen vysvětlení, že se autorka vyspala s nakladatelem, což zrovna není moc pravděpodobné. :) Ale nějaký smysluplný důvod by se pokusit najít měly.
Navíc je pro mne zklamání, že se tak málo při té příležitosti mluví o fanfiction. Taková příležitost! :D
To že vyšlo něco před tím je docela zájímavé. (Rozhodně jsem slyšela o vícero FF autorkách, že něco později vydaly. )
Ovšem já slyšela až o téhle. A slyšel o ní asi každý, takže v tom směru tu cosi průlomového je. Za průlomové to asi bude považováno jen když budou následovat nějaké další. :)
Já pořád tu odpověď na to, proč zrovna OŠ hledám. Možná proto, že bylo tak snadné je přepsat na originálku. Možná proto, že se trefila do vkusu největší skupiny platících čtenářů - tedy žen středního věku. Nevím ...

—————

Datum: 27.04.2013

Vložil: evica

Titulek: Re: odstíny šedi

Já jsem Odstíny šedi četla a přišly mi vzrušující... Je nespornou pravdou, že slohová kvalita je mizerná, děj téměř žádný a když už jsem po stopadesáté četla, jak ji "chytil za bradu", říkala jsem si, že by už autorka konečně mohla vymyslet něco jiného... ALE, Odstíny jsem si mohla číst spolu s manželem..(:
a kdybych se o něco podobného pokusila se slashem, měl by po náladě..

—————

Datum: 19.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: odstíny šedi

Jejdanánky, moc děkuji za upřímnost. Po takových úvodech tady by se každý nepřiznal. :)
Tvé důvody k "líbení" velice chápu. Tedy speciálně ten s manželem. U nás doma taky často vítězí právě ten program, který můžeme dát spolu. Nějaký ten čas by asi manželé spolu trávit měli. A nad slashem to zkrátka nejde. :)
I když se zdá, že manžel Veroniky z Nápoje lásky byl možná ochotný zlousknout občas i nějaký ten slash. Lidé jsou všelijací...

—————

Datum: 09.07.2013

Vložil: Jackie

Titulek: Re: Re: Re: odstíny šedi

Odstíny šedé mají své mouchy, ale čtenář slashe je na mnoho uvyklý a pod slupkou neobratného psaní je spousta vášně, citu, osudové přitažlivosti. Mezi námi Twilligt sága je skoro stejně špatně napsaná kniha a navíc bez erotiky. A slash je plný takových klišé, která se opakují nejen v jedné povídce, ale skoro ve všech, jak od sebe autoři opisují, ....:-)

—————

Datum: 12.09.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Re: odstíny šedi

Mám tendenci souhlasit, ale když jsem ani jedno nečetla, nebylo by to asi zrovna poctivé. :)

Nicméně děkuji, že jsi to řekla. Věřím tomu, že je to pravda.

—————

Datum: 01.03.2016

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: odstíny šedi

Tohle považuji za jednu z mála slušných recenzí. Je od Kamila Fily, který namísto povyšování řeší otázku, proč Odstíny šedi. - https://www.respekt.cz/delnici-kultury/padesat-odstinu-odvazne-ukazuje-principy-hollywoodske-produkce

—————

Datum: 22.03.2013

Vložil: Adelaine

Titulek: -

bell, co se stalo? Narážíš poslední dobou jen na články, které jsou proti ff? Nebo ti nedá spát těch pár, co jsi našla?
Jak ses mě tehdy ptala ohledně té fantasy, tak jsem nad tím přemýšlela a došla jsem k závěru, že opravdu mám při čtení ff obdobný pocit, jako jsem měla s fantasy. U fantasy mě přitahovalo to, že jsou tam čarodějové, skřítci,...; u FF, že je tam Snape, Harry,...; a stejně jako u fantasy i tady musím déle vybírat, než mi něco padne do oka, ale pak to stojí za to, mám z toho povznesený pocit, dobrou náladu. Ve většině případů to má do světové literatury zatraceně hodně daleko, ale na druhou stranu mi to udělá radost a pozvedne náladu, donutí se zamyslet, a od čeho jiného by tu literatura měla být.
Fanfiction je živel, to zcela nepochybně, a je na ní skvělé ale to, že se může pouštět (a občas pouští) do vod, které jsou pro ostatní literaturu vydávanou knižně tabu, neboť by se to nemuselo líbit, je to moc odvážné, moc kruté, moc popisné, moc jiné... svět na to není připraven, neprodalo by se to. Fanfiction žádná kritéria peněz nemá, a proto svým způsobem může jako jedna z mála vznikat naprosto volně.

—————

Datum: 27.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: -

Tohle je prostě ten jeden původní článek, ale byl rozdělený ve dvě části. Myslím, že jsem tím předchozím snažila říct příliš mnoho věcí najednou - reagovat na své debaty s mužem o neoriginalitě fanfiction, dále na vyjádření o obecně nízké kvalitě a ještě k tomu jsem reagovala na Temnářku, i když to vlatně původně mým cílem nebylo.

Takže jsem Temnářce raději napsala a odkaz na ni z článku smazala. (Poněvadž nechci minimálně sama před sebou působit jakože někoho proti někomu štvu :)). A z původního článku jsem udělala dva. Neříkám, že je teď všechno geniální, ale na mne to působí smysluplněji.

A jinak? Podle mě máš naprosto pravdu. Souhlasím s tebou asi ve všem, což asi víš. :)

Obecně nízká kvalita se dá předhodit i komerčním žánrům jako fantasy, horroru , detektivkách, sci-fi, komiksu, ale s tím rozdílem, že ty jsou vydávány oficiálně a to obvykle vymeže ty úplně nejmarkatněji křiklavě špatné případy. A, ano, taky vymažou tu bezbřehou svobodu. :)

A taky častokrát při čtení některého slashe říkala, že i když to není zrovna dvakrát inteligentí, tak v nějaké edici "Večery pod lampou" by se to dost možná ztratilo. (Akorát, že oni jedou pořád dokola het a zase het:) ) i oficiálně častokrát vyjdou lecjaké věci. :)

—————