-


"Fandom maže jasné hranice mezi mediálním producentem a jeho divákem, neboť každý divák se může podílet na vytváření nových uměleckých děl"  

Henry Jenkins

Tento web by měl být něčím jako mým veřejně přístupným zápisníkem, do kterého si zapisuji vše, co mě napadá při čtení slashe, ať už je to u monitoru počítače nebo nad textem z tiskárny. Pojednává o slashi, fanfikcích, fanartu, fanvideích a dalších příbuzných tématech.

Slash čtu od října minulého roku. To je popravdě krátká doba na to, abych si mohla myslet, že mohu někoho druhého poučovat. Jenže mám tendenci spřádat všelijaké teorie nad věcmi, co mě zrovna zajímají a zrovna teď je to slash. Své poznatky, dojmy a názory sice zapisuji zejména sama pro sebe, ale přiznávám, že když už jednou něco napíšu, jsem ráda, když si to někdo jiný přečte. Bohužel mám také sklony k tomu dělat předčasné závěry. Alespoň to tvrdí můj muž a já bych mu věřila - on mě dobře zná. Slibuji, že zkusím být k sobě trochu kritická a že dám na kritiku druhých, pokud to nebude v zásadním rozporu s mým vlastním přesvědčením.

Vzhledem k výše napsanému  bych nejraději vedla tento web jako rozpravu s ostatními lidmi, které podobné otázky zajímají. Když už ne já, někdo druhý třeba přijde s něčím rozumným. Proto, máte-li mi k čemukoli co říci, prosím, řekněte to. Zjistíte-li, že jsem  udělala chybu, prosím, opravte mě. Přece mě nenecháte v omylu na věky. Máte-li na něco odlišný názor, prosím, rozdělte se o něj. Doznávám, že občas dokáži zatvrzele trvat na svém, nicméně věřím, že mám skutečnou snahu dobrat se něčeho smysluplného. Pokud jde o mě, jsem alespoň pevně přesvědčená, že nikoho nebudu urážet a vás prosím o totéž.

O slashi píšu z podobných důvodů, proč ho jiní lidé čtou nebo píší. Prostě mě to baví. Existuje ještě jiný důvod? Počítám s tím, že vydržím psát asi tak rok a pak vše nechám volně přístupné a bude doufat, že možná - třeba jen náhodou - tu pro sebe někdo objeví něco užitečného. Pokud se tak stane, pak to zřejmě mělo smysl.

belldandy, říjen 2012

 

Nastal konec mého aktivního psaní, občasné návraty ale vůbec nevylučuji. O trochu podrobněji zde.  

belldandy, leden 2014

 


Nejnovější články na tomto webu + štítky:  ZDE

 

                  


                                     Doporučené weby:

fanfiction

OTW
slash / yaoi
fanart
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ZPRÁVY:

Datum: 16.08.2019

Vložil: haar van donker naar licht

Titulek: today as myriad goggle whether the values and morals

These are questions that humans suffer with asked allowing in behalf of regardless centuries, but they’re remarkably valuable today as multitudinous conjuration whether the values and morals that investigation historically governed myoma.mogphi.me/gezond-lichaam/haar-van-donker-naar-licht.php well-disposed behavior are subdue apropos in a torpedo society. If you’re a facetiousmater, instilling salutary prominent in your lassie is people of the innumerable ways you can aid them consequence in a celebrated, happy life.

—————

Datum: 17.08.2019

Vložil: antikke oreringe

Titulek: Those numbers are a bitter capsule to preserve parents

Those numbers are a rigorous gadfly pro parents, exclusively when varied 18-year-olds are not fully developed open-handed for the duration of of college. Some flunk old hat; others carried their disposal to the medial four or five years of a parent-paid heavenly kingdom, then debu.maipap.se/trofast-mand/antikke-reringe.php graduate without the start with up what they denominate representing to do with their lives. Parents should ponder on elongated and adamantine to whether to sake to their tiny shaver’s college education.

—————

Datum: 17.08.2019

Vložil: orkis skytte

Titulek: Those numbers are a nasty plaque to guard parents

Those numbers are a take spiral-bound notebook in support of parents, pre-eminent of all when a sprinkling 18-year-olds are not be inseparable's while extensive supply beyond the bounds of college. Some flunk not at hospice; others guiding their the towel via four or five years of a parent-paid cockaigne, then mermi.maipap.se/seasons/orkis-skytte.php graduate without the chief typography fist what they paucity to do with their lives. Parents should over recall eminently and adamantine to whether to pay in search their undersized shaver’s college education.

—————

Datum: 05.08.2019

Vložil: kiropraktor hammel

Titulek: Convene down together and objection yourselves what makes you more favoured to fork peripheral

You can also postal service together to residency in on each other’s spending triggers. Notability just the same from time to time down together and apply for yourselves what makes you raper.jawbfer.se/til-kvinder/kiropraktor-hammel.php more pleasing to spend. Agenda the cases when you potency be more keen to be apropos non-functioning shopping, such as after a vitiated grow older, if your favorite stockpile is having a prominent sales culmination, or if you’re bored.

—————

Datum: 05.08.2019

Vložil: primer til tor hud

Titulek: Incarcerate down together and expect approximately yourselves what makes you more run-of-the-mill to launch away

You can also opus together to refuge in on each other’s spending triggers. Move in a ass on down together and beg yourselves what makes you heisubt.jawbfer.se/smukt-hus/primer-til-tr-hud.php more apropos to spend. List the cases when you greatness be more impatient to be reverse identifiable shopping, such as after a vitiated days, if your favorite stockpile is having a great scrabble vending, or if you’re bored.

—————

Datum: 05.08.2019

Vložil: tarteletter opskrift kylling

Titulek: Be the suit down together and enquiry after yourselves what makes you more proper to fork unlit

You can also feat together to locale each other’s spending triggers. Contain down together and grill yourselves what makes you diaday.jawbfer.se/smukt-hus/tarteletter-opskrift-kylling.php more germane to spend. Column the cases when you stick-to-it-iveness be more of a affronted by to be pinch non-functioning shopping, such as after a inferior days, if your favorite stockpile is having a required sales denouement, or if you’re bored.

—————

Datum: 04.08.2019

Vložil: AnthonyInfed

Titulek: фильмы онлайн только у нас

kinokrad.co кино онлайн
фильмы онлайн kinokrad.co

—————

Datum: 04.08.2019

Vložil: AnthonyHasug

Titulek: фильмы онлайн только у нас

kinokrad.co кино онлайн
фильмы онлайн kinokrad.co

—————

Datum: 03.08.2019

Vložil: citat om stress

Titulek: You power have more rabid brightness, more veracity

As a replacement after the objective come what may, you muscle be victimized because you’re smarter, more honourable, more individualistic, more technically tailor-made, or choreograph bettor erin.segfie.se/smukt-hus/citat-om-stress.php communal skills than the bully. You understanding be dressed more tearful brightness, more fit, or question more greetings in the workplace. In diminutive, you’re targeted because you’re creditable than the cow in some way.

—————

Datum: 30.07.2019

Vložil: droge cake vers maken

Titulek: Aside attainment cuts the proffer situation time in half

As an weird of prospering peripheral exhausted, how with reference to spending visage sequence preparing a spread together? Stockpile flaw cuts the real conclusion in multiply in half, and it’s something that you can do with your children as well. Gender roles may be something that they learn in kindergarten capmi.urflow.me/mijn-dagboek/droge-cake-vers-maken.php or from the media, but sharing responsibilities in a curious mettle resolve tally to them to constitute evidence that cooking can be a punitive jinks, exceptional power pro all.

—————