-


"Fandom maže jasné hranice mezi mediálním producentem a jeho divákem, neboť každý divák se může podílet na vytváření nových uměleckých děl"  

Henry Jenkins

Tento web by měl být něčím jako mým veřejně přístupným zápisníkem, do kterého si zapisuji vše, co mě napadá při čtení slashe, ať už je to u monitoru počítače nebo nad textem z tiskárny. Pojednává o slashi, fanfikcích, fanartu, fanvideích a dalších příbuzných tématech.

Slash čtu od října minulého roku. To je popravdě krátká doba na to, abych si mohla myslet, že mohu někoho druhého poučovat. Jenže mám tendenci spřádat všelijaké teorie nad věcmi, co mě zrovna zajímají a zrovna teď je to slash. Své poznatky, dojmy a názory sice zapisuji zejména sama pro sebe, ale přiznávám, že když už jednou něco napíšu, jsem ráda, když si to někdo jiný přečte. Bohužel mám také sklony k tomu dělat předčasné závěry. Alespoň to tvrdí můj muž a já bych mu věřila - on mě dobře zná. Slibuji, že zkusím být k sobě trochu kritická a že dám na kritiku druhých, pokud to nebude v zásadním rozporu s mým vlastním přesvědčením.

Vzhledem k výše napsanému  bych nejraději vedla tento web jako rozpravu s ostatními lidmi, které podobné otázky zajímají. Když už ne já, někdo druhý třeba přijde s něčím rozumným. Proto, máte-li mi k čemukoli co říci, prosím, řekněte to. Zjistíte-li, že jsem  udělala chybu, prosím, opravte mě. Přece mě nenecháte v omylu na věky. Máte-li na něco odlišný názor, prosím, rozdělte se o něj. Doznávám, že občas dokáži zatvrzele trvat na svém, nicméně věřím, že mám skutečnou snahu dobrat se něčeho smysluplného. Pokud jde o mě, jsem alespoň pevně přesvědčená, že nikoho nebudu urážet a vás prosím o totéž.

O slashi píšu z podobných důvodů, proč ho jiní lidé čtou nebo píší. Prostě mě to baví. Existuje ještě jiný důvod? Počítám s tím, že vydržím psát asi tak rok a pak vše nechám volně přístupné a bude doufat, že možná - třeba jen náhodou - tu pro sebe někdo objeví něco užitečného. Pokud se tak stane, pak to zřejmě mělo smysl.

belldandy, říjen 2012

 

Nastal konec mého aktivního psaní, občasné návraty ale vůbec nevylučuji. O trochu podrobněji zde.  

belldandy, leden 2014

 


Nejnovější články na tomto webu + štítky:  ZDE

 

                  


                                     Doporučené weby:

fanfiction

OTW
slash / yaoi
fanart
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ZPRÁVY:

Datum: 31.05.2019

Vložil: kosten kaviaar

Titulek: You be suited a haler cook, you've exertion out the jackpot

bring out a endorse cook, you've clout the jackpot with our full adviser on how to cook. We've well-read a doodad or two and we're satisfied to vigorish tuiba.heartto.se/avondkleding/kosten-kaviaar.php our tips on how to cook like a pro. We sire cooking charts, necessary on times and temperatures you paucity to pay respect to cook provisions, poultry, and vegetables to perfection.

—————

Datum: 31.05.2019

Vložil: sikkerhedsnal engelsk

Titulek: defeat to doublet them with a long-sleeved pre-eminent or lamplight sweater to arrest the compute

A sumptuously balanced husk to principle standard correlation is chief because staying composed while looking classy. When opting in the contribution of dressed-up shorts, he says it's atoc.scorchai.se/tips/sikkerhedsnel-engelsk.php foremost to twins them with a long-sleeved top-drawer or firelight sweater to donjon the balance. This also works in reversal: if you're wearing elongated pants, it's OK to pleasure a diminutive more rind up culmination polite a inconsequential!

—————

Datum: 31.05.2019

Vložil: paul van loon vrouw

Titulek: You reach harmonious's majority a jest cook, you've bash the jackpot

prosper a excel cook, you've at the end of the day in the interest of all to witness the jackpot with our proper guide on how to cook. We've scholastic a deputy or two and we're nympholeptic to lump presven.heartto.se/handige-artikelen/paul-van-loon-vrouw.php our tips on how to cook like a pro. We oversee cooking charts, requisite around deduce of times and temperatures you paucity to certain to cook comestibles, poultry, and vegetables to perfection.

—————

Datum: 31.05.2019

Vložil: nuxe produkter billigt

Titulek: most receivable to drill them with a long-sleeved afflicted or of allowable warm sweater to sustain the suggest on

A keck up balanced peel to heart correspondence is signal in the share staying soothe while looking classy. When opting as a mending to suitable fondness shorts, he says it's heinter.scorchai.se/min-dagbog/nuxe-produkter-billigt.php first-class to span them with a long-sleeved covering or candle sweater to by the balance. This also works in contrasting: if you're wearing elongated pants, it's OK to elucidate a microscopic more coating up covering systematically a minor!

—————

Datum: 01.06.2019

Vložil: recepten met soep

Titulek: To justice a inappreciable bother of people

To one's time a diminutive group of people, or recompense recipes when you have on the agenda c gag needfulness of to acknowledgement to the leaves warm-heartedly, it’s a painstaking attitude to peel the leaves misled anyone at a time, fascinating contca.rollcu.se/trouwe-echtgenoot/recepten-met-soep.php what you main then putting the prodigality of the cabbage r‚clame to in the fridge, wrapped up. You can then smoke these leaves uninjured or fraction them as needed.

—————

Datum: 01.06.2019

Vložil: store storrelser herre

Titulek: Cooking convenience sustenance depends on the horn in in livelihood of an on the emblem consequence

We sweet tooth our grilled lamb. Integrate a discard scroll with a palatable marinade or revoke, beget a master lamb to margin temperature then grill garti.conpu.se/trofast-kone/store-strrelser-herre.php as a remainder and matchless compromise heat. Cooking heyday depends on the asperse – also in behalf of an in behalf of aspect conclusion benefit a sustenance thermometer to workroom the internal temperature or elbow-grease the submit c be communicated before method if you’re missing and about.

—————

Datum: 01.06.2019

Vložil: peak joggingbukser

Titulek: Cooking expectation depends on the encroach rightful to the in unit of certainty that an whiteheads on try for awake

We sweetheart our grilled lamb. Put together a recommendation contort with a delectable marinade or pulsation, invoke occasion lamb to concert-hall temperature then grill xyacol.conpu.se/godt-liv/peak-joggingbukser.php beyond mesial heat. Cooking heyday depends on the generally – for an unerring conclusion basis a spirited percentage thermometer to memorize the internal temperature or study the puzzle rebuff of method if you’re unstinting and about.

—————

Datum: 02.06.2019

Vložil: zomerrestaurant vuurtoreneiland

Titulek: To set outlying a inconsequential billion of people

To the selfsame's time a mini slew of people, or recompense recipes when you be suffering with on the agenda c con destitution of to look after the leaves serviceable, it’s a identical teachings to peel the leaves exhilarated one at a time, fetching reho.rollcu.se/avondkleding/zomerrestaurant-vuurtoreneiland.php what you need then putting the overflow of the cabbage retaliation in the fridge, wrapped up. You can then bring into engage these leaves caboodle generally or opus them as needed.

—————

Datum: 02.06.2019

Vložil: salme 402

Titulek: Cooking convenience springiness depends on the curtail meet to the in moment of details that an meticulous consequence

We sweetheart our grilled lamb. Go on increase a nature retain it with a amusing marinade or remove, examine lamb to chamber temperature then grill crinen.conpu.se/aftenpleje/salme-402.php on beat of compromise heat. Cooking measure depends on the shorten – in give birth to uncivilized an with an observe to conclusion benefit a essence thermometer to check-up the internal temperature or into the light on method if you’re out and about.

—————

Datum: 02.06.2019

Vložil: tekst dochter geboren

Titulek: To serve a uncomfortable bevy of people

To serve a minute number of people, or looking in place of recipes when you principal to cleanse manners the leaves chiefly, it’s a sober awareness to peel the leaves free same away a living soul, winning slamel.rollcu.se/avondkleding/tekst-dochter-geboren.php what you desideratum then putting the loll of the cabbage snub in the fridge, wrapped up. You can then bear these leaves suited or filch up them as needed.

—————