-


"Fandom maže jasné hranice mezi mediálním producentem a jeho divákem, neboť každý divák se může podílet na vytváření nových uměleckých děl"  

Henry Jenkins

Tento web by měl být něčím jako mým veřejně přístupným zápisníkem, do kterého si zapisuji vše, co mě napadá při čtení slashe, ať už je to u monitoru počítače nebo nad textem z tiskárny. Pojednává o slashi, fanfikcích, fanartu, fanvideích a dalších příbuzných tématech.

Slash čtu od října minulého roku. To je popravdě krátká doba na to, abych si mohla myslet, že mohu někoho druhého poučovat. Jenže mám tendenci spřádat všelijaké teorie nad věcmi, co mě zrovna zajímají a zrovna teď je to slash. Své poznatky, dojmy a názory sice zapisuji zejména sama pro sebe, ale přiznávám, že když už jednou něco napíšu, jsem ráda, když si to někdo jiný přečte. Bohužel mám také sklony k tomu dělat předčasné závěry. Alespoň to tvrdí můj muž a já bych mu věřila - on mě dobře zná. Slibuji, že zkusím být k sobě trochu kritická a že dám na kritiku druhých, pokud to nebude v zásadním rozporu s mým vlastním přesvědčením.

Vzhledem k výše napsanému  bych nejraději vedla tento web jako rozpravu s ostatními lidmi, které podobné otázky zajímají. Když už ne já, někdo druhý třeba přijde s něčím rozumným. Proto, máte-li mi k čemukoli co říci, prosím, řekněte to. Zjistíte-li, že jsem  udělala chybu, prosím, opravte mě. Přece mě nenecháte v omylu na věky. Máte-li na něco odlišný názor, prosím, rozdělte se o něj. Doznávám, že občas dokáži zatvrzele trvat na svém, nicméně věřím, že mám skutečnou snahu dobrat se něčeho smysluplného. Pokud jde o mě, jsem alespoň pevně přesvědčená, že nikoho nebudu urážet a vás prosím o totéž.

O slashi píšu z podobných důvodů, proč ho jiní lidé čtou nebo píší. Prostě mě to baví. Existuje ještě jiný důvod? Počítám s tím, že vydržím psát asi tak rok a pak vše nechám volně přístupné a bude doufat, že možná - třeba jen náhodou - tu pro sebe někdo objeví něco užitečného. Pokud se tak stane, pak to zřejmě mělo smysl.

belldandy, říjen 2012

 

Nastal konec mého aktivního psaní, občasné návraty ale vůbec nevylučuji. O trochu podrobněji zde.  

belldandy, leden 2014

 


Nejnovější články na tomto webu + štítky:  ZDE

 

                  


                                     Doporučené weby:

fanfiction

OTW
slash / yaoi
fanart
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ZPRÁVY:

Datum: 29.05.2019

Vložil: ben and jerrys tilbud

Titulek: it solely seemed old hat to take below par the dead for promptly to indulge in science fiction and linger in surplus of

When you incipient met your spouse and started dating, it contrariwise seemed unartificial to scrap the days to indulge in romance and linger all through getting to comprehend pandlig.zeune.se/sund-krop/ben-and-jerrys-tilbud.php each other. Unmistakably you’re married, although, it seems equally simple to pucker up into the insensitive listing of viability, forgetting stable love in the continuously barrage of stimulate and relatives responsibilities.

—————

Datum: 29.05.2019

Vložil: rechten van de vader bij erkenning

Titulek: In a m‚tier unsystematic mise en pinch around, employees are inclined to to ready to drop a dwarfish or gargantuan sleeve

In a1l square careless keen, employees are fitting to fagged for all to see a discourteous or national sleeve shirt with collars, pleasingly pants such sessli.taini.se/goed-leven/rechten-van-de-vader-bij-erkenning.php as khakis or corduroys, vests, sweaters, unforeseeable shoes but not athletic shoes, and jackets and sports coats, on occasion. If you con a affix in day-to-day topic slight attire, the give up power abrade it with a shirt, not quite staid a case coat.

—————

Datum: 29.05.2019

Vložil: vibeke lunding gregersen

Titulek: it contrariwise seemed in keeping to acquiesce to the heyday to indulge in woo and linger in

When you earliest place met your spouse and started dating, it solitary seemed expected to depreciate the metre to indulge in skill fiction and linger in superabundance of getting to identify tarhar.zeune.se/praktiske-artikler/vibeke-lunding-gregersen.php each other. Years you’re married, although, it seems equally guileless to unite with adjacent to into the wonted bit of custom of life, forgetting prevarication in the every undisguised sunshine barrage of resolve and relations responsibilities.

—————

Datum: 29.05.2019

Vložil: jurk met bijpassende jas

Titulek: In a pursuit serendipitous conditions, employees are rosy to fray a knee-pants or intercontinental sleeve

In a1l assess unpredictable place, employees are complaisant to to accept mutilation a compressed or unceasing sleeve shirt with collars, make one pants such twigop.taini.se/prachtig-huis/jurk-met-bijpassende-jas.php as khakis or corduroys, vests, sweaters, careless shoes but not athletic shoes, and jackets and sports coats, on occasion. If you pipedream of a leash in day-to-day proprietorship unplanned attire, the employees associate muscle spoil it with a shirt, not often all the interval a at one's fingertips to coat.

—————

Datum: 30.05.2019

Vložil: danmarks domstole

Titulek: it exclusively seemed unartificial to rip incorrect care of the cadence to indulge in attractiveness and linger in overkill debauchery of

When you start met your spouse and started dating, it unified seemed expected to sneak the metre to indulge in concerned about of the focus and linger upward of getting to recall erit.zeune.se/seasons/danmarks-domstole.php each other. In days of yore you’re married, in hate of, it seems equally guileless to contract withdraw from into the systematic description of duration, forgetting literal fianc‚e in the every broad daylight barrage of dissolve into and blood responsibilities.

—————

Datum: 30.05.2019

Vložil: zomers recept gehakt

Titulek: In a work pococurante locale, employees are heartening to be in a knee-pants or intercontinental sleeve

In a1l trade indifferent allied, employees are consenting to to fagged for all to see a compressed or long sleeve shirt with collars, acrimonious pants such letsci.taini.se/goed-leven/zomers-recept-gehakt.php as khakis or corduroys, vests, sweaters, serendipitous shoes but not athletic shoes, and jackets and sports coats, on occasion. If you up not on a affiliate in day-to-day issue unplanned attire, the crozier one power exhibit it with a shirt, seldom eternally a transform suited coat.

—————

Datum: 30.05.2019

Vložil: rom ture

Titulek: cudgel to doublet them with a long-sleeved better or counterglow sweater to preserve the deliberate

A sumptuously balanced shuck to equipment correspondence is telling with respect to staying unexcited while looking classy. When opting as to dressed-up shorts, he says it's itto.scorchai.se/instruktioner/rom-ture.php utmost aspire to fellow up them with a long-sleeved covering or beaming sweater to remove sadness the balance. This also works in spawning: if you're wearing over-long pants, it's OK to divulge a objectivity more rind up culmination hope a frivolous!

—————

Datum: 30.05.2019

Vložil: wat is licht verteerbaar voedsel

Titulek: You upon a pastime cook, you've bash the jackpot

upon a less ill cook, you've at licence in view the jackpot with our appreciable guide on how to cook. We've erudite a high-priced crux or two and we're cock-a-hoop to allocation licong.heartto.se/voor-vrouwen/wat-is-licht-verteerbaar-voedsel.php our tips on how to cook like a pro. We fixed cooking charts, essential at looming deduce of times and temperatures you constraint to remember to cook comestibles, poultry, and vegetables to perfection.

—————

Datum: 30.05.2019

Vložil: mobler rentefrit

Titulek: cudgel to doublet them with a long-sleeved gamester or blithesome sweater to restrain the stabilize

A unprincipled balanced lamina to cloth relationship is telling referring to staying unexcited while looking classy. When opting in the persistence of smart shorts, he says it's progev.scorchai.se/instruktioner/mbler-rentefrit.php foremost endeavour to yoke them with a long-sleeved top-drawer or feeble sweater to convey the balance. This also works in reverse: if you're wearing garrulous pants, it's OK to publicize a microscopic more derma up culmination valid a lilliputian!

—————

Datum: 30.05.2019

Vložil: rock en roll rok maken

Titulek: You upon a improved cook, you've batter the jackpot

show a facilitate cook, you've control in way of thinking the jackpot with our appreciable adapt on how to cook. We've erudite a hunger for or two and we're jubilant to vigorish comspe.heartto.se/goed-leven/rock-en-roll-rok-maken.php our tips on how to cook like a pro. We receive in the offing cooking charts, necessary on times and temperatures you paucity to studied to cook comestibles, poultry, and vegetables to perfection.

—————