-


"Fandom maže jasné hranice mezi mediálním producentem a jeho divákem, neboť každý divák se může podílet na vytváření nových uměleckých děl"  

Henry Jenkins

Tento web by měl být něčím jako mým veřejně přístupným zápisníkem, do kterého si zapisuji vše, co mě napadá při čtení slashe, ať už je to u monitoru počítače nebo nad textem z tiskárny. Pojednává o slashi, fanfikcích, fanartu, fanvideích a dalších příbuzných tématech.

Slash čtu od října minulého roku. To je popravdě krátká doba na to, abych si mohla myslet, že mohu někoho druhého poučovat. Jenže mám tendenci spřádat všelijaké teorie nad věcmi, co mě zrovna zajímají a zrovna teď je to slash. Své poznatky, dojmy a názory sice zapisuji zejména sama pro sebe, ale přiznávám, že když už jednou něco napíšu, jsem ráda, když si to někdo jiný přečte. Bohužel mám také sklony k tomu dělat předčasné závěry. Alespoň to tvrdí můj muž a já bych mu věřila - on mě dobře zná. Slibuji, že zkusím být k sobě trochu kritická a že dám na kritiku druhých, pokud to nebude v zásadním rozporu s mým vlastním přesvědčením.

Vzhledem k výše napsanému  bych nejraději vedla tento web jako rozpravu s ostatními lidmi, které podobné otázky zajímají. Když už ne já, někdo druhý třeba přijde s něčím rozumným. Proto, máte-li mi k čemukoli co říci, prosím, řekněte to. Zjistíte-li, že jsem  udělala chybu, prosím, opravte mě. Přece mě nenecháte v omylu na věky. Máte-li na něco odlišný názor, prosím, rozdělte se o něj. Doznávám, že občas dokáži zatvrzele trvat na svém, nicméně věřím, že mám skutečnou snahu dobrat se něčeho smysluplného. Pokud jde o mě, jsem alespoň pevně přesvědčená, že nikoho nebudu urážet a vás prosím o totéž.

O slashi píšu z podobných důvodů, proč ho jiní lidé čtou nebo píší. Prostě mě to baví. Existuje ještě jiný důvod? Počítám s tím, že vydržím psát asi tak rok a pak vše nechám volně přístupné a bude doufat, že možná - třeba jen náhodou - tu pro sebe někdo objeví něco užitečného. Pokud se tak stane, pak to zřejmě mělo smysl.

belldandy, říjen 2012

 

Nastal konec mého aktivního psaní, občasné návraty ale vůbec nevylučuji. O trochu podrobněji zde.  

belldandy, leden 2014

 


Nejnovější články na tomto webu + štítky:  ZDE

 

                  


                                     Doporučené weby:

fanfiction

OTW
slash / yaoi
fanart
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ZPRÁVY:

Datum: 25.04.2019

Vložil: Hermansox

Titulek: top rated online canadian pharmacies pl


Useful forum posts. Many thanks!

canada drugs

—————

Datum: 24.04.2019

Vložil: Hermansox

Titulek: online discount pharmacy pl


Good facts. Cheers.

global pharmacy canada

—————

Datum: 24.04.2019

Vložil: hauta.petzei.se

Titulek: hauta.petzei.se


When someone writes an post he/she retains the plan of a user in his/her brain that how a user can understand it. Thus that's why this paragraph is amazing. Thanks!
hauta.petzei.se

—————

Datum: 23.04.2019

Vložil: Qhcnxh

Titulek: Tshtkg qucce

—————

Datum: 23.04.2019

Vložil: Harlotspa

Titulek: Kiev escort girls

I have been in the avowal looking for more than five years. How it turned entirely, I deem, you should not advertise. All check in seeking distinguishable reasons: someone of their own not liable will, someone of their own. I belong to the other category. I purpose not say how old I was then, but remarkably little.

My friend was not reliable (I clarify: “Did she invite you into the profession?”). Lessen's reprove it that - “led.” To some extent, I am fifty-fifty appreciative to her, because if it were not in behalf of her, much in animation would contain been different .

They rumour to me: “Oh, you work there, but your time is sad.” No, in fact, it happens worse. I have no problems with drugs and liquor, I at best smoke, I take an education, my relatives - the whole shooting match is like all and sundry else. Ten percent of my classmates, who include the whole kit in spring was wonderful, are now sitting or using drugs. From this asseveration, sooner or later you requirement to leave. But it is extraordinarily sensitive to do this.

—————

Datum: 22.04.2019

Vložil: AlbertPes

Titulek: Ukraine has overtaken Greece with ‘three-person baby’!

“The inseparable right of a woman to become a mother with her own genetic material has become a reality,” the president of the Institute of Life in Athens said. He added: “We are very proud to announce international innovation in the field of assisted reproduction, and now we have the opportunity to make the birth of a child a reality for women with several unsuccessful attempts of artificial insemination”.

Meanwhile, Ukraine has long been introducing this very international innovation on the territory of its state. A third world country, as it is often called, is already successfully conducting a unique mitochondrial donation program in local human reproduction centers.
The mitochondrial donation procedure was the next step after donation of eggs and surrogacy. Now, even 40+ years old women have the opportunity to independently carry and give birth to genetically their child. Earlier, many have criticized surrogacy, claiming that it is the exploitation of the female body and the disparagement of honor and dignity of a woman. With mitochondria donation, a barren woman herself carries a baby. The donor only shares healthy mitochondria necessary for successful conception. But even here not everyone is satisfied with the ethical side of the issue.

Thus, some doctors from Britain claim that “the two spheres of application of this method - assistance in conceiving and avoiding transmission of a genetic disease - are very different from a moral point of view”. And therefore, they propose to apply the program only for patients with serious genetic diseases.

Ukraine decided not to dwell only on the genetic cause of childlessness, and successfully uses the method of mitochondrial donation for treatment 40+ women with infertility. Some European doctors believe that this technology may also increase the chances of artificial insemination. Ukrainian embryologists in BioTexCom center, on the other hand, are already conducting mitochondrial donation for patients who have gone through numerous unsuccessful IVF attempts.

To remind, the first “child from three parents” was born in Mexico. Why did the first such children appear not in New York, for example, but in Mexico City and Kyiv - in countries in which no one expected an innovation headship? The answer is simple: because in Mexico and Ukraine it is not prohibited, as for example, in the USA. That is why a team of American doctors traveled to Mexico to conduct such a program there.

The Greek team of doctors also worked together with the Spanish Embryology Center. The Ukrainian experts did everything themselves. They have all the necessary for this - equipment, legality of conducting programs using modern ART, and, most importantly, highly professional specialists in the field of embryology and gynecology.

Today, the global medical community is more focused on helping women with genetic diseases that can be transmitted to the fetus or affect its development and life. Ukrainian specialists, first of all, use mitochondrial donation in the struggle against infertility and the inability of women to carry a child due to mitochondria damage (low functional activity).

—————

Datum: 22.04.2019

Vložil: edfil.bestwomepri.se

Titulek: edfil.bestwomepri.se


It's hard to find experienced people for this subject, however, you sound like you know what you're talking about! Thanks
edfil.bestwomepri.se

—————

Datum: 21.04.2019

Vložil: missv.lewome.se

Titulek: missv.lewome.se


Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice methods and we are looking to swap techniques with others, please shoot me an email if interested.
missv.lewome.se

—————

Datum: 20.04.2019

Vložil: Cornellsof

Titulek: sua xach tay

sua xach tay chinh hang

—————

Datum: 19.04.2019

Vložil: krysm.ilmali.se

Titulek: krysm.ilmali.se


Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one? Thanks a lot!
krysm.ilmali.se

—————