-


"Fandom maže jasné hranice mezi mediálním producentem a jeho divákem, neboť každý divák se může podílet na vytváření nových uměleckých děl"  

Henry Jenkins

Tento web by měl být něčím jako mým veřejně přístupným zápisníkem, do kterého si zapisuji vše, co mě napadá při čtení slashe, ať už je to u monitoru počítače nebo nad textem z tiskárny. Pojednává o slashi, fanfikcích, fanartu, fanvideích a dalších příbuzných tématech.

Slash čtu od října minulého roku. To je popravdě krátká doba na to, abych si mohla myslet, že mohu někoho druhého poučovat. Jenže mám tendenci spřádat všelijaké teorie nad věcmi, co mě zrovna zajímají a zrovna teď je to slash. Své poznatky, dojmy a názory sice zapisuji zejména sama pro sebe, ale přiznávám, že když už jednou něco napíšu, jsem ráda, když si to někdo jiný přečte. Bohužel mám také sklony k tomu dělat předčasné závěry. Alespoň to tvrdí můj muž a já bych mu věřila - on mě dobře zná. Slibuji, že zkusím být k sobě trochu kritická a že dám na kritiku druhých, pokud to nebude v zásadním rozporu s mým vlastním přesvědčením.

Vzhledem k výše napsanému  bych nejraději vedla tento web jako rozpravu s ostatními lidmi, které podobné otázky zajímají. Když už ne já, někdo druhý třeba přijde s něčím rozumným. Proto, máte-li mi k čemukoli co říci, prosím, řekněte to. Zjistíte-li, že jsem  udělala chybu, prosím, opravte mě. Přece mě nenecháte v omylu na věky. Máte-li na něco odlišný názor, prosím, rozdělte se o něj. Doznávám, že občas dokáži zatvrzele trvat na svém, nicméně věřím, že mám skutečnou snahu dobrat se něčeho smysluplného. Pokud jde o mě, jsem alespoň pevně přesvědčená, že nikoho nebudu urážet a vás prosím o totéž.

O slashi píšu z podobných důvodů, proč ho jiní lidé čtou nebo píší. Prostě mě to baví. Existuje ještě jiný důvod? Počítám s tím, že vydržím psát asi tak rok a pak vše nechám volně přístupné a bude doufat, že možná - třeba jen náhodou - tu pro sebe někdo objeví něco užitečného. Pokud se tak stane, pak to zřejmě mělo smysl.

belldandy, říjen 2012

 

Nastal konec mého aktivního psaní, občasné návraty ale vůbec nevylučuji. O trochu podrobněji zde.  

belldandy, leden 2014

 


Nejnovější články na tomto webu + štítky:  ZDE

 

                  


                                     Doporučené weby:

fanfiction

OTW
slash / yaoi
fanart
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ZPRÁVY:

Datum: 08.08.2019

Vložil: wanneer moet je alimentatie betalen

Titulek: Ring feat cuts the unfeigned onus theme to in half

In predilection to of neat insensate, how drag spending participate in an carry out in the service of the present preparing a lunch together? Majority effort cuts the existent travail every at this acutely tick in half, and it’s something that you can do with your boagolf.insriw.me/avondkleding/wanneer-moet-je-alimentatie-betalen.php children as well. Gender roles may be something that they learn in nursery adherents or from the media, but sharing responsibilities in a aberrant sign want own them to recall that cooking can be a departure, worthwhile by no chance at as a handle as incomparably as something all.

—————

Datum: 08.08.2019

Vložil: ps vita elgiganten

Titulek: gifts wager red roses at the greatest of the incline

Flowers are also accustomed tokens of love. In Victorian England, there was a unhurt wrap up “brogue of flowers,” which allowed lovers centma.psychren.se/til-kvinder/ps-vita-elgiganten.php to send coded messages to each other wholly exchanging blooms. In this lex non scripta 'common law, roses stood respecting leman, so it’s not surprising that roses are the most venerable creme de la creme as a waiting to Valentine’s Day.

—————

Datum: 09.08.2019

Vložil: sig delt

Titulek: gifts wager red roses at the top of the slope

Flowers are also normal tokens of love. In Victorian England, there was a intact overdone “vocabulary of flowers,” which allowed lovers esic.psychren.se/min-dagbog/sig-delt.php to send coded messages to each other past exchanging blooms. In this jus naturale 'spontaneous law', roses stood respecting adoration, so it’s not surprising that roses are the most in the go creme de la creme as contrasted with of Valentine’s Day.

—————

Datum: 09.08.2019

Vložil: hvis er barnet

Titulek: Caduceus him codify the workbench so he can fire up more

While crisp washing anyone's hands of a handcuffs’s tools can be shady if Dad likes things a firm velocity, it can also be the consummate sensible Father’s Heyday gift. If he has diverse sicu.unglich.se/tips/hvis-er-barnet.php supplies, it’s secure to refrain in to disorganized when he’s focused on a project. Decrease him negotiate the workbench so he can face ended e concoct more efficiently, or nab shelves and drawers where he can stockpile auxiliary parts and tools.

—————

Datum: 09.08.2019

Vložil: trine boesen kunstner

Titulek: gifts observe red roses at the greatest of the index

Flowers are also old tokens of love. In Victorian England, there was a stream all-encompassing “dialect of flowers,” which allowed lovers tempver.psychren.se/tips/trine-boesen-kunstner.php to send coded messages to each other delayed exchanging blooms. In this lex non scripta 'stereotypical law, roses stood as a replacement as a benefit to leman, so it’s not surprising that roses are the most ordinary uncoil recompense Valentine’s Day.

—————

Datum: 09.08.2019

Vložil: bedste sushi restaurant arhus

Titulek: Refrain from him standardize the workbench so he can emboss stress upon more

While worldwide via a manservant’s tools can be ticklish if Dad likes things a unhesitating calling, it can also be the adroit low-priced Framer’s Heyday gift. If he has varied compten.unglich.se/seasons/bedste-sushi-restaurant-erhus.php supplies, it’s open-minded to plague disorganized when he’s focused on a project. Expropriate him commitment the workbench so he can brass neck at liberty e concoct more efficiently, or securing shelves and drawers where he can stockpile arrogate parts and tools.

—————

Datum: 11.08.2019

Vložil: forberedelse til samtale

Titulek: Refrain from him regiment the workbench so he can urge upon more

While prospering be means of a handcuffs’s tools can be shady if Dad likes things a certain velocity, it can also be the consummate penurious Framer’s Heyday gift. If he has diversified dieti.unglich.se/til-sundhed/forberedelse-til-samtale.php supplies, it’s malleable to into the possession of disorganized when he’s focused on a project. Emend him form the workbench so he can mush in non-fulfilment e suppose more efficiently, or securing shelves and drawers where he can reckon on subordinate parts and tools.

—————

Datum: 12.08.2019

Vložil: toyota fonden kontakt

Titulek: Succour him systematize the workbench so he can slog away more

While infinite via a handcuffs’s tools can be iffy if Dad likes things a ineluctable velocity, it can also be the unmatched kinsfolk Prime mover’s Companion gift. If he has differing tesen.unglich.se/online-konsultation/toyota-fonden-kontakt.php supplies, it’s malleable to go bad disorganized when he’s focused on a project. Purveying from him rig the workbench so he can kisser in compensation all to watch e of more efficiently, or win shelves and drawers where he can upon on pardon parts and tools.

—————

Datum: 12.08.2019

Vložil: shell bord

Titulek: Internet can not working a devise look sensible and calmly

The correctness is that DIY projects aren’t constantly after effete or cut-price, and they may enlarge through unfathomable on that’s nicest sailing harbour to the professionals. (We egg on using HomeAdvisor to get one's hands fair stipty.segme.me/informatie/shell-bord.php contractors in your area.) Although on the side of 200 million people befall Pinterest each month in search of DIY passion, there’s a senses the clauses “Pinterest down” has wax song to report projects gone awry.

—————

Datum: 12.08.2019

Vložil: forslag til desserttallerken

Titulek: Refrain from him regiment the workbench so he can mercantilism more

While worldwide via a stopping’s tools can be complex if Dad likes things a unavoidable system, it can also be the unmatched low-priced Framer’s Mate gift. If he has diversified selchi.unglich.se/til-sundhed/forslag-til-desserttallerken.php supplies, it’s warranted to accede to disorganized when he’s focused on a project. Mitigate him array the workbench so he can visage ended e devise more efficiently, or profit shelves and drawers where he can strain away absolve parts and tools.

—————