-


"Fandom maže jasné hranice mezi mediálním producentem a jeho divákem, neboť každý divák se může podílet na vytváření nových uměleckých děl"  

Henry Jenkins

Tento web by měl být něčím jako mým veřejně přístupným zápisníkem, do kterého si zapisuji vše, co mě napadá při čtení slashe, ať už je to u monitoru počítače nebo nad textem z tiskárny. Pojednává o slashi, fanfikcích, fanartu, fanvideích a dalších příbuzných tématech.

Slash čtu od října minulého roku. To je popravdě krátká doba na to, abych si mohla myslet, že mohu někoho druhého poučovat. Jenže mám tendenci spřádat všelijaké teorie nad věcmi, co mě zrovna zajímají a zrovna teď je to slash. Své poznatky, dojmy a názory sice zapisuji zejména sama pro sebe, ale přiznávám, že když už jednou něco napíšu, jsem ráda, když si to někdo jiný přečte. Bohužel mám také sklony k tomu dělat předčasné závěry. Alespoň to tvrdí můj muž a já bych mu věřila - on mě dobře zná. Slibuji, že zkusím být k sobě trochu kritická a že dám na kritiku druhých, pokud to nebude v zásadním rozporu s mým vlastním přesvědčením.

Vzhledem k výše napsanému  bych nejraději vedla tento web jako rozpravu s ostatními lidmi, které podobné otázky zajímají. Když už ne já, někdo druhý třeba přijde s něčím rozumným. Proto, máte-li mi k čemukoli co říci, prosím, řekněte to. Zjistíte-li, že jsem  udělala chybu, prosím, opravte mě. Přece mě nenecháte v omylu na věky. Máte-li na něco odlišný názor, prosím, rozdělte se o něj. Doznávám, že občas dokáži zatvrzele trvat na svém, nicméně věřím, že mám skutečnou snahu dobrat se něčeho smysluplného. Pokud jde o mě, jsem alespoň pevně přesvědčená, že nikoho nebudu urážet a vás prosím o totéž.

O slashi píšu z podobných důvodů, proč ho jiní lidé čtou nebo píší. Prostě mě to baví. Existuje ještě jiný důvod? Počítám s tím, že vydržím psát asi tak rok a pak vše nechám volně přístupné a bude doufat, že možná - třeba jen náhodou - tu pro sebe někdo objeví něco užitečného. Pokud se tak stane, pak to zřejmě mělo smysl.

belldandy, říjen 2012

 

Nastal konec mého aktivního psaní, občasné návraty ale vůbec nevylučuji. O trochu podrobněji zde.  

belldandy, leden 2014

 


Nejnovější články na tomto webu + štítky:  ZDE

 

                  


                                     Doporučené weby:

fanfiction

OTW
slash / yaoi
fanart
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ZPRÁVY:

Datum: 01.07.2016

Vložil: belldandy

Titulek: IF YOU ARE PREPARED

Při příležitosti dnešního mezinárodního dne slashe začala Rowana Yegrani vydávat překlad dlouhé death snarry fanfikce If You Are Prepared. IYAP patří mezi mé nejoblíbenější, takže snarry shipperkám ji prostě musím doporučit.

Najdete ji zde: https://malesvety.wordpress.com/2016/07/01/kapitola-jedna-brumbaluv-plan/

Jetě musím zmínit, že Kalamity Jane při stejné příležitosti vydala tu drarry jednorázovku, takže i drarry shippers mají důvod k radosti.
Tady: https://lepidlozivota.wordpress.com/2016/07/01/kdyby-neprislo-rano/#more-1219

—————

Datum: 29.03.2016

Vložil: belldandy

Titulek: Fujoshi festival

Fujoshi festival pro ctitelky yaoi a slashe s Dahačinou záštitou se koná 1. února 2016 od 8:30 v Počátkách. V režii Dahaky, blue-kitty, Amatera a dalších. Hodně zdaru!

—————

Datum: 03.04.2016

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Fujoshi festival

Ehm, ehm ... 9. dubna 2016!

—————

Datum: 22.03.2016

Vložil: belldandy

Titulek: Slash Forum

Malá reklama pro Julii Dark.

Julia založila Slash Forum, které může sloužit k diskutování, ale třeba i k uschování a čtení fanfikcí, fanartů a hlavně tam lze hrát textovky, protože Julie chce mít své místo, kde by si mohla zahrát česky.

Bohužel je potřeba se registrovat, ale je to celkem jednoduché.

Lin: https://slashcz.freeforums.net/

—————

Datum: 22.04.2016

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Slash Forum

Od Dahaky mám informaci, že RP hry se v ČR hrají hodně na chatujme.cz. Odkaz: https://chat.chatujme.cz/kategorie/role-play-hry

—————

Datum: 14.03.2016

Vložil: belldandy

Titulek: -

Smutek za paní archívovou, která se rozhodla, že už nechce psát fanfiction, ale chce mít kontrolu nad svými minulými výtvory a tu může získat jen tak, že si svá díla odnese sebou. :(

—————

Datum: 15.02.2016

Vložil: belldandy

Titulek: Náš den

15. únor byl vyhlášen OTW za Mezinárodní den fanouškovské tvorby. Přeji vám všem pěkný svátek a jako dárek jsem připravila tento článek: https://belldandy.webnode.cz/news/kde-se-vzali-fanousci-a-co-je-to-fanouskovska-tvorba/

—————

Datum: 07.11.2015

Vložil: belldandy

Titulek: Fanfiction v Advojce

Ve středu 11. listopadu 2015 vyjde číslo časopisu A2 věnované fanfiction. V čísle najdete kromě rozhovoru s předním teoretikem fanouškovské kultury Henry Jenkinsem, také rozhovor s již zasloužilou autorkou Julií (https://www.ffdenik.cz/index.php?str=katautorview&autor=Julie), s překladatelkou HP slashe Adelaine (https://www.ffdenik.cz/index.php?str=kattransaz&autor=Adelaine) a zkrácenou genderbender povídku od Lanevry (https://www.ffdenik.cz/index.php?str=katautoraz&autor=Lanevra). A pokud si časopis koupíte, podpoříte tak jednu lehce levicovou kulturní revue, co se už léta drží jakžtakž nad vodou.

—————

Datum: 07.12.2015

Vložil: kami

Titulek: Re: Fanfiction v Advojce

V takýchto chvíľach zisťujem, že Česko je véééľmi ďaleko od Slovenska. Škoda.

Nedávno, konkrétne minulý týždeň, som si uvedomila, že by bolo zaujímavé zamyslieť sa nad pojmom epigónstvo v literatúre a dosadiť k tomu fanfiction. Či by nám vyšlo, že sú to dve úplne nezávislé veci alebo sa dá medzi nimi nájsť vzťah alebo dokonca, či možno považovať fanfiction za novodobú formu epigónstva?

Dúfam a verím, že beseda prebehla v tej najlepšej možnej atmosfére. :)

—————

Datum: 09.02.2016

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Fanfiction v Advojce

Omlouvám se, ale mě dokonce ani nenapadlo tě osobně pozvat. :) Tak teď mě uklidňuje myšlenka, že by jsi nejspíš stejně nepřijela, protože je to daleko. :)

Musela bych si napřed vybavit nějaké reprezentativní vzorky epigonství, abych o tom mohla poctivě zauvažovat, ale podle mě tam určité příbuzenství rozhodně bude.

Z druhé strany fanfiction v současbém rozsahu a podobě považuji za nový fenomén, protože před tím k tomu nebyly podmínky.

—————