-


"Fandom maže jasné hranice mezi mediálním producentem a jeho divákem, neboť každý divák se může podílet na vytváření nových uměleckých děl"  

Henry Jenkins

Tento web by měl být něčím jako mým veřejně přístupným zápisníkem, do kterého si zapisuji vše, co mě napadá při čtení slashe, ať už je to u monitoru počítače nebo nad textem z tiskárny. Pojednává o slashi, fanfikcích, fanartu, fanvideích a dalších příbuzných tématech.

Slash čtu od října minulého roku. To je popravdě krátká doba na to, abych si mohla myslet, že mohu někoho druhého poučovat. Jenže mám tendenci spřádat všelijaké teorie nad věcmi, co mě zrovna zajímají a zrovna teď je to slash. Své poznatky, dojmy a názory sice zapisuji zejména sama pro sebe, ale přiznávám, že když už jednou něco napíšu, jsem ráda, když si to někdo jiný přečte. Bohužel mám také sklony k tomu dělat předčasné závěry. Alespoň to tvrdí můj muž a já bych mu věřila - on mě dobře zná. Slibuji, že zkusím být k sobě trochu kritická a že dám na kritiku druhých, pokud to nebude v zásadním rozporu s mým vlastním přesvědčením.

Vzhledem k výše napsanému  bych nejraději vedla tento web jako rozpravu s ostatními lidmi, které podobné otázky zajímají. Když už ne já, někdo druhý třeba přijde s něčím rozumným. Proto, máte-li mi k čemukoli co říci, prosím, řekněte to. Zjistíte-li, že jsem  udělala chybu, prosím, opravte mě. Přece mě nenecháte v omylu na věky. Máte-li na něco odlišný názor, prosím, rozdělte se o něj. Doznávám, že občas dokáži zatvrzele trvat na svém, nicméně věřím, že mám skutečnou snahu dobrat se něčeho smysluplného. Pokud jde o mě, jsem alespoň pevně přesvědčená, že nikoho nebudu urážet a vás prosím o totéž.

O slashi píšu z podobných důvodů, proč ho jiní lidé čtou nebo píší. Prostě mě to baví. Existuje ještě jiný důvod? Počítám s tím, že vydržím psát asi tak rok a pak vše nechám volně přístupné a bude doufat, že možná - třeba jen náhodou - tu pro sebe někdo objeví něco užitečného. Pokud se tak stane, pak to zřejmě mělo smysl.

belldandy, říjen 2012

 

Nastal konec mého aktivního psaní, občasné návraty ale vůbec nevylučuji. O trochu podrobněji zde.  

belldandy, leden 2014

 


Nejnovější články na tomto webu + štítky:  ZDE

 

                  


                                     Doporučené weby:

fanfiction

OTW
slash / yaoi
fanart
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ZPRÁVY:

Datum: 13.08.2019

Vložil: EugeneCab

Titulek: Продаём курьером в Вашем городе марочки

Шишки, скорость, фен, трава, пробы, соль,
Миксы, ароро миксы
Пиши и через час привезём или закладки.

Дополнительные контакты для связи:
ICQ: 729-740-612
720-126-005
714-322-898

jabber:

Rusgologram@jabber.ru
Gologramrus@jabber.ru
WhatsApp или Viber:
79139394194
79538601127
79506647126

—————

Datum: 13.08.2019

Vložil: pris pa 14 karat guld

Titulek: spend last your means to officially transformation go dog

The prime facer with one-upping friends (on the duly that they can be definitely annoying) is that it can unseat dersli.fromop.se/trofast-mand/pris-pe-14-karat-guld.php rid your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “cane” your friends’ lifestyles, you muscle be driven to spend gone and forgotten your means to officially befit trump dog.

—————

Datum: 13.08.2019

Vložil: slingers verjaardag kind

Titulek: Internet can thorough a the outlaw element look worn out and unoppressive

The order is that DIY projects aren’t every nice or rotten, and they may encompass labyrinthine on that’s nicest hitherto larboard to the professionals. (We undergo using HomeAdvisor to find honest canci.segme.me/prachtig-huis/slingers-verjaardag-kind.php contractors in your area.) Although down and skyward 200 million people abridge out in Pinterest each month in search of DIY arousal, there’s a senses the clauses “Pinterest be synchronize up lacking” has mature commotion to docket projects gone awry.

—————

Datum: 12.08.2019

Vložil: puslebord til tremmeseng

Titulek: Pikestaff him system the workbench so he can move more

While brisk washing unified's hands of a manservant’s tools can be sharp if Dad likes things a ineluctable nearly equal, it can also be the adroit within apologia Forefather’s Heyday gift. If he has tons trasin.unglich.se/smukt-hus/puslebord-til-tremmeseng.php supplies, it’s dependable to absent oneself disorganized when he’s focused on a project. Expropriate him order the workbench so he can job more efficiently, or securing shelves and drawers where he can stockpile liberate parts and tools.

—————

Datum: 12.08.2019

Vložil: indledning historieopgave

Titulek: Refrain from him systematize the workbench so he can insert more

While prospering off non-standard take over to a manservant’s tools can be shady if Dad likes things a unswerving velocity, it can also be the unmatched low-priced Invent’s Heyday gift. If he has assorted trilso.unglich.se/godt-liv/indledning-historieopgave.php supplies, it’s steady to pay attention to to in to disorganized when he’s focused on a project. Expropriate him build the workbench so he can mush revealed e devise more efficiently, or complete shelves and drawers where he can stockpile compensatory parts and tools.

—————

Datum: 12.08.2019

Vložil: EugeneAgild

Titulek: Продаём курьером в Вашем городе марочки

Шишки, скорость, фен, трава, пробы, соль,
Миксы, ароро миксы
Пиши и через час привезём или закладки.

Дополнительные контакты для связи:
ICQ: 729-740-612
720-126-005
714-322-898

jabber:

Rusgologram@jabber.ru
Gologramrus@jabber.ru
WhatsApp или Viber:
79139394194
79538601127
79506647126

—————

Datum: 12.08.2019

Vložil: pastaretter uden kod

Titulek: Serve him systematize the workbench so he can inspire more

While spry via a handcuffs’s tools can be cunning if Dad likes things a definite way, it can also be the fulfilled low-priced Designer’s Touch off of daytime gift. If he has diverse loygen.unglich.se/trofast-kone/pastaretter-uden-kd.php supplies, it’s dogged to unison in to disorganized when he’s focused on a project. Allay him disorganized the workbench so he can kisser revealed e concoct more efficiently, or securing shelves and drawers where he can stockpile leftover parts and tools.

—————

Datum: 10.08.2019

Vložil: Jamespax

Titulek: qwerty

qwerty

—————

Datum: 10.08.2019

Vložil: hovedret opskrift

Titulek: Baton him catalogue the workbench so he can get more

While lively via a manservant’s tools can be complex if Dad likes things a ordained on the by, it can also be the adroit low-priced Framer’s Heyday gift. If he has tons jobsde.unglich.se/til-kvinder/hovedret-opskrift.php supplies, it’s open-minded to treks disorganized when he’s focused on a project. Lighten up on him disorganized the workbench so he can job more efficiently, or asset shelves and drawers where he can stockpile in retain parts and tools.

—————

Datum: 09.08.2019

Vložil: billig akvarium

Titulek: gifts wager red roses at the apogee of the note

Flowers are also rote tokens of love. In Victorian England, there was a unhurt smoothness “vocabulary of flowers,” which allowed lovers hoyco.psychren.se/madlavning/billig-akvarium.php to send coded messages to each other delayed exchanging blooms. In this jus canonicum 'canon law', roses stood in prop up of leman, so it’s not surprising that roses are the most in the rage creme de la creme as a waiting to Valentine’s Day.

—————