-


Diskusní téma: Čím je pro Lanevru ... PON FARR

Datum: 15.05.2014

Vložil: Lanevra

Titulek: Re: nápady

Předestřu, že v komentáři operuji jen z fakty, které byli fakty, než natočili Enterprise. Dělám to tak proto, že pokud si člověk vzpomene na něco kánonického, okamžitě zjistí, že v Enterprise to bezprecedentně změnili. Uvedu pár příkladů. V TOSce se sice všichni divili, co je to tribbl, ale v Ent na něm doktor běžně pokusničí. Leta letoucí se mělo za to, že Spock je první míšenec člověka a vulkánce, v Enterprise nám vnucují, že silikonová huba a Trip měli děcko dávno před narozením Sareka (o tom, že se mělo dlouho za to, že Amanda a Sarek byli první lidsko-vulkánský pár se vyjadřuji jen na okraj, v Ent nám také tvrdí, že je to ve skutečnosti kachní huba a Trip). Vulkánci si od Surakových dob nestihli všimnout, že jsou rasa telepatů a proto splynutí myslí odmítají a tvrdí, že ho jsou schopni jenom někteří "poškození" jedinci. Kapitán Archer pobíhá se Surakovou katrou - ano, slyšíš dobře, Surakovou, toho Suraka, praotce všech všech moderních vulkánců a největšího muže, kterého kdy Vulkán vesmíru dal - v hlavě, aby mohl přinést hologram generující šutr, co během sta let z xenofobních hovad zvaných Vulkánci, udělá ten tolerantní, vědecky a filosoficky založený národ, jehož všichni známí představitelé běžně provozují splynutí myslí. A... hele, na tom, co všechno v seriálu Ent nekoresponduje z do té doby známým kánonem, by se dal postavit celý jeden článek. Jo a v jedné serii Ent vykradli motiv z knihy Doktorovy rozkazy, ale to už je další věc.
Sorry za dlouhý úvod, ten seriál mě hněte, i když ho uznávám víc, jak Abramse. Tak, teď ke komentáři.

S biologickýma hodinama je to dobrý nápad, ale nebylo by to trochu brzo? Přeci jen, v Pátrání po Spockovi prvním Pon Farr prochází Spock už v nějakých šestnácti letech, i když to může být způsobeno vlivem planety. V TOSce už je mu přes třicet let. Jistě, tady to koresponduje s tou tvou třicítkou, ale tady je dobré si uvědomit, že se vulkánci dožívají dvouset let. To by bylo dost brzo. Nicméně, myslím že to vlastně koresponduje s tím, co jsem pslaa já, tedy že je to evoluční způsob, jak přimět Vulkánce se rozmnožovat.

1)Myslíš si, že by se nechaly tak vydírat? :-D Přeci jen to byla válečnická společnost, smrt jakožto taková není v obdobné společnosti brána jako ta správný vyhrůžka pro bojovníka. Zemřít je čestné. Pravda je, že zemřít na lůžku a v šílenství čestné není, ale nakolik na tom ženám záleželo?

2) Jistě, to je klidně možné. :-) O návaznosti symboliky ve Star Treku se skutečným světem a záměry tvůrců já se s tebou nebudu hádat. To budeš mít víc zmáknuté než já, já v článku na celý problém spíše nahlížela z hlediska možností biologie a evoluce. :-)

3) Tady operuješ s předpokladem, že Pon Farr zapříčiněn až přijetím Surakova učení. V článku jsem uvedla důvody, proč si to nemyslím. A jestli může potlačování emocí a potřeb zapříčinit duševní problémy? Noo, to se zeptej mnichů, ti by to měli vědět z vlastní zkušenosti. :-)

4) Probudit čím? Přijetím Surakova učení? Jinak můj argument proti genetické manipulaci je hlavně Spockovo tvrzení, že je to rituál z dávných dob a samozřejmě bych připočtla prastará místa a celé generace Vulkánců. Ono jich za těch dvatisíce let nebylo tolik, myslím generací. Jinak v knižním kánonu je s Pon Farr operováno, pokud se o něm mluví, opravdu jako s něčím, co existuje od nepaměti. Vzhledem k tomu, že na Surakovu dobu si Vulkánci sedsakra dobře pamatují, prostě zastávám názor, že je Pon Farr starší než jakákoliv válka, které by to mohla zapříčinit - pokud vůbec uznám, že byli v Surakově době až tak moc vyspělí.

Protože je Vulkán jejich domov, vyvinuli se tam a žili tam jejich předci. Jsou tam uložené katry stovek předků, které by všechny museli vzít s sebou, což kdoví jestli by šlo. A samozřejmě je tu skutečnost, že Romulané odcestovali jako malé skupina kolonistů, zatím co Vulkánců je několik miliard. Takový počet lidí nepřemístíš jen tak mrknutím pokud nejsi Q. :-D Nicméně Vulkánci mají po Federaci i v Kirkově době několik kolonizovaných planet a mnoho jich žije na jiných obyvatelných planetách.


Zpět na diskuzi