-


Diskusní téma: Kouzlo čtenářského komentáře

Datum: 17.07.2014

Vložil: belldandy

Titulek: Re: ...

Rozumím tomu, co říkáš. Dokonce bych řekla, že to do značné míry sdílím, ale přesto ... má fanfikční zkušenost mě přivedla k slovům, která jsem řekla já. :)

Ukázkový případ je v tomto případě Josephine Darcy, která reagovala na čtenáře v poznámkách pod kapitolami a považuje tyto "vysvětlivky" za pevnou součást svého díla. Opravdu si myslím, že s nimi ten příběh dává větší smysl. :) Pravda je, že bych se nechtěla pouštět do hodnocení, zda je Darcy kvalitní či nekvalitní autorka nebo zda je Kámen manželství dobrá či špatná fanfiction. Spíš považuji za důležité, že velká část jejích čtenářů byla ochotná tento způsob podávání informací akceptovat.


1) Ono to dle mého nějak souvisí s podstatou uveřejňování textů na internetu. Narozdíl od klasického publikování je to interaktivní zážitek. Ten rozdíl většinou niajk nepociťujeme, ale myslím, že je podstatný způsobem, který ještě nedokážeme tak úplně docenit. A občas se projeví ...

A tohle může být jeden z oněch projevů. Tedy to, že autoři mohou reagovat na své čtenáře a proto mohou děj nejen dovysvětlovat, ale někdy třeba i podle jejich reakcí příběh upravovat. Většinou jen miniaturně, ale ... někdy i výrazně. (Minimálně pro ně mnohdy tyto reakce signálem, zda vůbec pokračovat. :D)

I když je takový postup tvoření příběhu velmi záludný, jsem přesvědčená, že výsledek takového procesu nemusí nutně dopadnout špatně. Dokážu si představit, že někdo zvládne i takovým postupem vytvořit něco smysluplného. Pokud má talent cizí myšlenky vkomponovat mezi vlastní. Minimálně je to zajímavá výzva pro obě strany. :)


2) Také to souvisí také s tím, že FF je do určité míry z podstaty věcí nikoli trvalou ale dočasnou, vázanou na určitou chvíli a situaci. Její přetrvání oné chvíle není až tak samozřejmou věcí jako je tomu u normálně vydávané literatury. Tudíž musí vyhovět fungování zejména v onom okamžiku, zatímco nadčasovost se od ní nijak výrazně neočekává.

Dodávám, že sama jsem ochotná číst komentáře jen v případě, že mě FF maximálně zaujala. Už v tom do značné míry leží jádro problému, nicméně má zkušenost z fungování FF je taková, že komentáře opravdu napomáhají i dalšímu rozvíjení příběhu či popisu toho, jak funguje svět, kde se příběh odehrává. Pozornost jim ale viditelně věnuje jen část čtenářů, což je jejich právo stejně tak jako rozhodnutí, zda danou FF budou vůbec číst.


3) Ještě k tomu musím dodat tohle: Ke každému dílu má někde na světě někdo námitky. Dle mé zkušenosti ale čtenáři většinou dokáží ocenit schopnost autora věci "okecat" nebo řekněme sofistikovaněji vyargumentovat. A to i kdyby se měla tato schopnost projevit "jen" v komentáři.

Nakonec má osobní zkušenost říká, že schopnost příběhu dávat smyslu bez či s komentáři není v rozporu, ale je spíše komplementární. Většinou pokud mi příběh nedával žádný smysl bez komentářů (ať už proto, že žádnou logiku nemá, nebo proto, že sama nejsem na jeho argumentaci ochotná přistoupit), komentáře ho rozhodně nezachrání. Ale příběh, který mi přidá jako nadějeplný už bez komentářů, se s nimi jeví jako plastičtější a komplexnější.


Zpět na diskuzi