-


Diskusní téma: Pět mých oblíbených vedlejších párů

Datum: 07.10.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ...

No já si ty své příspěvky nakonec přeci jen přečetla a taky mi přišlo, že ta má argumentace kolem ST vyznívá jako tvrzení "povídka=sci-fi". Není to zdaleka prvně, co se mi přihodilo, že tvrdím v psaném textu něco, co vlastně tvrdit nechci. :(

Na tom, co říkáš, může asi něco být, i když mě zrovna nenapadá žádný případ, na kterém bych si to zdokumentovala. Třeba ten Nonstop je okouzlující postupným odhalováním světa, který je odlišný a dokáže si tu svou divnost podržet až do konce. Ale ono není dobré pro tohle hledat příklady mezi těmi nejpovedenějšími. :)

Nicméně na to jsem nemyslela, když jsem to tvrdila. Mě šlo opravdu o to, že (v tom jsem pod vlivem svého času proslulé monografie Ondřeje Neffa) si sci-fi definuji jako příběh, v němž je "něco jinak", kde je přítomná nějaká divná věc. Na popsání oné divnosti, toho nápadu, té odlišnosti... povídka obvykle stačí.

A když příběh pokračuje, tak obvykle už tak úplně nejde o to popsat onu divnost, ale stává se důležitým něco jiného, třeba pobývání s hrdiny, které jsme si zamilovali. :)

Doznávám, že takto postavené bych si to já sama dokázala vymlouvat. Lze si představit i jiné dobré důvody, kterým delší příběh slouží. Třeba k tomu, aby mohl popsat komplexnost změny daného světa (zrovna ten Nonstop nebo Konec civilizace je dobrý příklad) nebo, aby ukázal, jak se takový svět proměňuje (o tom je asi tak trochu Duna nebo Nadace).

Každopádně povídkovou formu vidím jako esenci sci-fi prostě proto, že dokáže příběh postavit na jednom nápadu (tím myslím na tom, který z ní sci-fi povídku dělá), představit ho a pak skončit. A právě díky tomu mám z některých takových povídek pocit, že v nich je právě jen to podstatné (to, co z nich dělá sci-fi) a nic zbytečného navíc.

Takový dojem mám třeba z povídek - Všechny mé stíny od Heinleina, Lhář! od Asimova, Hlídka od Clarka nebo Písečníci od R.R.Martina (i když to už je spíš novela).

A mimo jiné, když se podívám na tvé dílo. tak musím říct, že podobný pocit mám taky z "Miluji tě až za hrob ... ten tvůj". Ano, já vím, že to zrovna není sci-fi. On je to spíš horor. :)


Zpět na diskuzi