-


Diskusní téma: Chrastění Malloryho řetězů

Datum: 20.09.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: romantismus

Xinef píše podle svého zvyku dlouhé komentáře, což mě staví před složitý úkol, jestli mám na všechno odpovědně reagovat. :)

Mně zaujalo něco, co jsi navrhla hned v úvodu. Zda může oblibu nějaké páru zapříčinit nějaká oblíbená fanfiction?

Tak tedy doznávám, že si sama myslím, že pokud je nějaký fánon-pár hodně oblíbený, tak je zatím cosi v samotné předloze, co lidi provokuje, aby něco takového vymýšleli.

Příklady si asi každý dokáže domyslet, ale aby bylo jasné, o čem mluvím:

* Třeba blízký vztah, řekla bych přímo intimní přátelství, mezi Spockem a Kirkem nebo třeba Vinetouem a Old Shaterlandem.
* Hravé soutěžení až přátelské jiskření jako třeba u Boddyho a Doyla.
* Nebo naopak vášnivé nepřátelství, naplněné vzájemnou fascinací, třeba Raito a L v Death Note.

Nicméně věřím, že úspěšná fanfikce může oblibu nějakého páru skutečně zvýšit. Tady bych si zacitovala fanlore, které tvrdí, že po té, co Telanu napsala "Čajovou ságu", se obliba snarry příběhů viditelně zvýšila. A já mám dojem, že u nás sehrává nyní takovou úlohu také "Elysejský klíč."

Nicméně stejně tohle sama za sebe považuji spíše za podpůrný efekt.

Tu svou odpověď na to, proč čtu snarry, jsem již sepsala zde: https://belldandy.webnode.cz/news/proc-ctu-snarry-/

Nicméně, já si tu na tuhle otázku ještě jednou sama odpovím s ohledem na to, v čem, proč a jak souhlasím s Assez:

* Snape je postava, která lidí na celé HP série facsinuje nejvíc. O tom myslím málokdo pochybuje.
* Je to postava anti/hrdiny a já jsem přesvědčená, že anti/hrdinové (z nějakých takových důvodů co dole sepsala Lanevra) provokují čtenáře/diváky, aby je polepšili/socializovali/zapojili/ přivedli na pravou cestu.
* HP série je psaná z Harryho pohledu. To z jeho pohledu vidíme Snapea. Křivdy, kterých se dopouští vůči němu, vnímáme především.
* Proto by prostředníkem onoho generálního pardonu, kterého se má Snapeovi dostat měl být Harry. Skrze něho a o něm by měl prohlédnout, poněvadž (do značné míry) prostřednictvím něho a na něm se provinil.


Zpět na diskuzi