-


Diskusní téma: Severus Snape jako nepovedená postava

Datum: 30.08.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Komentář

Tak především moc děkuji za komentář, zvlášť, když ti připadá obtížné komentovat. Moc si toho cením. Vlastně se trochu divím, že mě nikdo z komentujících ještě neposlal do ... :P

Možná to není nutné, ale zkusím reagovat aspoň na něco z řečeného.

Takže mohu říct, že možná skutečně mohla být Rowlingová tak geniální, že měla Severuse rozmyšleného hned. Ani já nejsem geniální a nedovolím si tvrdit, že nikoli. Ale mohu-li si vypůjčit tvá slova: Mám problém tomu věřit. :)

Snad bych mohla říct, že Severusův příběh a povaha nejsou jediná věc, která mi v HP přišla trochu - přehnaně vyřešená. Zápletky jednotlivých dílů jsou založené na tom, že jsou "povinně" překvapivé. (Možná by mě Lanevra upozornila na to, že proto byly nepřekvapivě překvapivé.:) ) A zdaleka nejen při čtení HP série jsem měla pocit, že takový překvapivý zvrat sebou často nese trochu násilnou logiku děje a jednání postav.

Nicméně k tomu musím dodat, že HP série samozřejmě nikdy neměla být realistickým nebo psychologickým románem, takže jsem ani nikdy nečekala, že takovým bude. Myslím, že se jí daří být víc než dobře tím, čím být podle všeho měla - tedy zábavnou literaturou pro děti a později pro mládež s dobrodružnými a fantastickým prvky.

Po pravdě nemám žádnou chuť hájit myšlenku, zda Severus mohl či nemohl říct ta "patetická"slova. Asi mám lehké pochybnosti, ale myslím, že mi v tomhle chybí síla přesvědčení. :) Mohu jen říct, že přímo o tohle mi vlastně nešlo.

Já hájím spíš svůj dojem, že Severus je postava, která je tím, čím je, vlastně trochu nezáměrně, tedy mimo původní autorčiny záměry. A že se mu dostalo jaksi omylem kouzla, které mít neměl. Mám pocit, že ale i neexistuje úplně jednoduchá odpověď na otázku, v čem to kouzlo je?

Ale vidím aspoň malou část té odpovědi také v tom, že ho každá z nás může vnímat trochu jinak a tudíž to kouzlo může
spočívat pro každého v něčem jiném. :)
Zkrátka mém dojem, že Snape je napsán tak, že nám ten osobní náhled docela dobře umožňuje.

Bylo by se mnou možné snadno a oprávněně polemizovat, že i další postavy jsou interpretovány různě a že jde prostě o rozdílná čtenářské čtení. S tím musím souhlasit.

Přesto mám zkrátka dojem, že Snape má v sobě něco, co vzbuzuje ve čtenářích touhu odhalit jeho tajemství. Myslím, že je napsán tak, že vzbuzuje dojem, že má tajemství, které stojí za to, aby bylo odhaleno.

A myslím, že napsat takovou postavu při tom neměla Rowlingová původně v plánu. - Proto to kouzlo, které nejde vědomým úsilím napodobit.


Zpět na diskuzi