-


Diskusní téma: Severus Snape jako nepovedená postava

Datum: 30.08.2013

Vložil: Mariana

Titulek: Komentář

Hej! :) To se nedá... Je pro mě těžké podobný článek komentovat, protože se v žádném případě nepovažuju za znalce lidských duší a už vůbec ne Severuse Snapea. Navíc nezvládám číst tak rozvinutou diskuzi...
Abych řekla pravdu, tak jsem nepochopila, proč by měl být Snape nepovedený. Protože má složitou osobnost? Já ráda rozpory. Mně přijde naprosto v pořádku.
Opravte mě, prosím, někdo, pokud se mýlím, ale nepsalo se někde, že JKR Rickmanovi sdělila jisté údaje o Severusovi – jako jedinému – dávno předtím, než vůbec začala psát pozdější díly? To mohla být tak max. u třetí knihy... Což mi pořád přijde jako hodně brzy, dost let před dokončení série. Ale nebráním se zase až tak úplně myšlence, že při psaní té úplně první knihy ho plánovala prostě jen jako učitele – bastarda. Ale to nevíme. Třeba prostě byla tak geniální a věděla to už tehdy. Já bych neměla problém tomu věřit.
Ale ať je to tak či tak, stále v Severusově charakteru nevidím žádné slabiny. Které by snižovaly autorčinu práci. Když může někdo zároveň milovat i nenávidět (na čemž se asi shodneme... možná), proč by nemohl Severus mít k Harrymu rozpolcené pocity? Já považuju rovnou za rys jeho povahy, že se jinak ukazuje ostatním navenek a jiný je ve svém nitru.
Ta patetická slova... Tady nesouhlasím rozhodně. Lily prostě poznamenala jeho život. Její smrt, z jisté části jím zaviněná (ale to je na další diskuze), ho nemohla krutě nezasáhnout. Navíc Lily je přeci člověk, k němuž měl Severus snad ze všech nejblíže. A taky... to bude znít možná divně, ale... člověk s jeho povahou je snad daleko spíš schopný trvalé platonické lásky než fungujícího vztahu s reálnou ženou... Vždyť jak hloupě přišel „jen“ o její přátelství...
Co kdyby Lily v mládí miloval, ona si vzala Jamese a prostě s ním spokojeně žila a měla dítě/děti? Potom by podle mě jeho láska mohla daleko spíš pominout. Jeho posedlost Lily by mohla pominout. Ale nemám ráda „kdyby“ spekulace, tak toho nechám. Ovšem za situace, že nese svůj díl viny (minimálně ze svého pohledu) na smrti své lásky... Napadlo mě, že třeba nechce, odmítá zapomenout. Odmítá si dopřát osvobození. Třeba by zapomnění bral jako další zradu – přeci musí pykat. Nevím, ale každopádně věřím v lásku na celý život. I platonickou.
Fakt je, že toho o Severusovi víme málo, což vede k touze vysvětlovat si a rozvíjet skrze fan fiction... No jistě, ale to platí pro celý FF svět, ne? Snaha navazovat, pozměňovat, upravovat, domýšlet si. Co nebylo řečeno. Co bylo naznačeno...
Efekt Mona Lisy se mi líbí – krásně vyjádřeno. Ale nespatřuji příliš nového na názoru, že je Snape nejednoznačný, a proto nás tak přitahuje.
Omlouvám se, pokud něco z řečeného už bylo v diskuzi řešeno. Chtěla jsem prostě jen taky přispět, dát vědět, že jsem četla. A především tobě, belldandy, poděkovat za inspirativní článek. Přemýšlela jsem nad ním dlouho.


Zpět na diskuzi