-


Diskusní téma: Severus Snape jako nepovedená postava

Datum: 29.08.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ...

Tak... chápu, že některé autorky mohou tíhnout k určitému typu zpracování, některé k určitému typu zpracování Snapea, které je zajímá a které chtějí prozkoumat = zaplácnou tím díru na trhu, že? A mohou toho být plné a mohou toho samého Snapea vodit do jiných situací a pozorovat jeho reakci.
Pak taky chápu, že některé autorky chtějí vzít Snapea a zpracovat ho vlastně pokaždé jinak, aby to byl pořád Snape, ale aby měl odlišné rysy - vypůjčování si různých produktů z trhu a hraní si podle vlastních pravidel.
Vlastně bch pochopila, ale žel je to jen hypotéza, kdyby si jedna autorka vzala jednoho Snapea do jedné povídky a pokaždé si z trhu půjčila už existující Snapy. Byl by to zajímavý experiment, mimochodem. Nechce někdo zkusit?
V podstatě se míra zájmu o postavu a míra zájmu o psaní a o pokusy ve všech třech případech liší.
Začínám tušit, co tím myslíš - je to pořád ten způsob, jakým Snapea autoři načetli a věří v něj. Ale já vlastně nevím, jestli to lze, aby autor psal protichůdně. Ve syslu - mám pocit, že Camus psal v jedné lince a Dostojevský psal v jedné lince a Exupery psal v jedné lince - že vrstvili svá díla, aby tuplovali a zkoušeli ten jeden údel pohledu, svůj, který si zastávali. Kolik znáš autorů, kteří by v jedné knize napsali to, v druhé úplný opak - ale úplný, a ne doplnění vlastních slov, a už vůbec ne kostru, kterou by do další knihy stejně přetáhli - vlastně tu samou? Myslím - kolik znáš autorů, kteří napsali v jedné knize, že (tak ano, dobře, to, co myslím, pro mě ani není myslitelné, a když napíšu nějaký příklad, samotnou mě napadá, jak ho obejít, ale tak...) nůžky jsou pochodující nacisté, a ve druhé, že nůžky jsou andělé vznášející se zpět k nebi? (Nemohla jsem užít slov láska-nenávist nebo podobných, musela jsem se vyhnout pólům, protože mi na mysli vyvstávají pouhé věty, které opaky použily a hodilo se to.)
Takže ještě zpět: lze to, aby psal autor proti tomu, co si myslí a v co věří? Pokud řekneš, že ne, máš odpověď - autorky pro Tebe nutně musí psát Snapy stejně, protože v takového a takového věří, tak ho vidí, takový pro ně je. A co když položím otázku: Pokud je co autor, to vnímání - potom o kom nebo o čem píšeme? O Snapeovi jistě ne. Kdo oni jsou? Snapeassez? SnapeLanevra? Snapebelldandy? SnapeTruTru? SnapeKayla? Snape-tisícovka-průměrných-pwp-drabble-románů? Jsou to Snape na někoho? Snape s dolním indexem? Snape ve sloučenině? Co jsou? Nebo kdo? Pokud ho tedy každá vnímáme osobitě. Rovná se jinak.
A je to špatně/dobře/normální? Že autorky, které mají výrazného Snapea, Snapea vůbec píší? Pojďme přesvědčit JKR, aby nám napsala nějakou snarry povídku. A propos - bude ten Snape taky Snapeněkoho? Snape na Rowlingovou? Kdo Snape? Jistě ne ten z Harryho Pottera.

Hmmm... musíme se vždy dobrat výsledku?

Počkej... navždy je stejně radikální jako nikdy. Tak nad tím se budu muset zamyslet. Ráda bych si tohle tvrzení přebrala emocionálně, protože na té úrovni ho nechápu.
Dobře - ještě mi zkus odpovědět na tohle, prosím - k této věci jsi přišla přes nějakou konkrétní zkušenost/zkušenosti? Ve vztahu, třeba? Anebo ses s tím postojem narodila?


Zpět na diskuzi