-


Diskusní téma: Alternative universe

Datum: 15.07.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: něco k AU

Napřed moc děkuji za takový dlouhý komentář. Velmi si ho cením, poněvadž znám tvůj vztah k psaní komentářů. :)

Jestli jsem pochopila první odstavec tvého komentáře, říkáš, že ve sci-fi existovaly napřed příběhy odehrávající se v úplně jiných vesmírech a teprve později přibyly ty, kde ona odlišnost byla odůvodněna cestou časem.

Po pravdě můžeš mít pravdu a doznávám, že já měla pocit, že je to přesně naopak.
Ovšem nikoli proto, že bych to měla nastudované, ale prostě jsem při tom myslela na klasické časovky jako Tennův "Projekt Brooklyn", Bradburyho "Burácení hromu", Heinleinovy "Všechny mé stíny" a "Dveře do léta". Vesměs jsou z padesátých let. Tam se dle mého přesně řeší problém časových paradoxů - vše zapadne do sebe (Všechny mé stíny) versus - svět se změní (Dveře do léta). Nejstarší AU, kde se setkávají postavy z "našeho" a "alternativního" světa a při tom tam není žádné speciální odůvdonění vzniku alternativního světa, která mě napadá je právě asi až klasická epizoda "Mirror, mirror" ze Star Treku. A to jsou už léta šedesátá.

Nicméně, když jsem se teď mrkla na Wikipedii a koukala, že lze z historii AU hledat až v mytologických příbězích - https://en.wikipedia.org/wiki/Parallel_universe_(fiction) - vidím, že můj pohled byl dost omezený. :) Ani na tu pitomou Narnii jsem nedokázala pomyslet jako na alternativní realitu! :)

Ten tvůj příklad s "Babičkou" naráží na docela zajímavý problém, totiž na to, že literární příběhy jako takové jsou už samy o sobě alternativním světem svého druhu. Jsou alternativním světem existujícím vedle toho našeho reálného, v nemž žijeme. :) Zas se mi jednou hodí ten Tolkien (já to tak ráda cituju): "Člověk přitvořitel, světlo lomené, co z jediné bílé se odráží..." Spisovatalé jsou přitvořitelé Božího světa a fafikční autoři jsou přitvořiteli toho již jednou přitvořeného světa. :) Jenže já bych raději mluvila v obou případech o přepisování než o přitváření. Přitváření vzbuzuje jiná očekávání.


Myslím, že naprosté většině čtenářů na charakteru postav v nějakém smyslu záleží. Jen nějak sleduji, že ne všichni od nich chtějí to stejné. :) Mám dojem, že my dvě bychom od nich asi chtěly většinou docela podobné věci. :)

"Sexuální orientace asi je důležitou součástí osobnosti." Asi ano. I když tou větou, jak sleduji, může občas každý myslet něco jiného. Jako s takovou se s ní smířit mohu, ale vím, že ne s tím, aby ve fanfiction změna sexuální orientace odůvodňovala označení OOC.

A je dobré si říci, že sama idea sexuální orientace nemusí být něčím úplně zcela samozřejmým. Některé radikálnější proudy myšlení navrhují, že si člověk nemusí "něco" - pohlaví, orientaci - vybrat a pak se zařadit. Každopádně bych minimálně protestovala proti čistě hypotetickému názoru, že když poznám jednoho homosexuála, tak už vím, jak takový homosexuál vypadá a že tak bude vypadat každý. A v tomto smyslu mi nepřijde informace, že je někdo homosexuál (nebo dokonce jen, že spí s muži) nijak zásadně vypovídající.


Zpět na diskuzi