-


Diskusní téma: Poškození pod kontrolou

Datum: 09.05.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: black-lana.webnode.cz

Jenže já tvrdím, že násílí je silně působící motiv i sám o sobě. A existuje (minimálně v češtině) jen málo teoretických textů, kterí se zabývají tím jak a proč na čtenáře (potažmo třeba i na diváky) působí. Zkráka, tak jako tyhle debaty exitují kolem Pulp Fiction, mohly by existovat i kolem této povídky.

Spekulacím o tom, jak to autor myslel, se pokouším spíše vyhnout, i když se mi to asi vždycky nedaří. :) Protože je to, myslím, nesprávná cesta ke každému dílu. Mezitím, co vyjádřit chtěl a co skutečně vyjádřil, bývá totiž docela rozdíl. Mnohdy si je toho i sám autor vědom, že mu to tak nějak "ujelo" :)

A těch náhledů, jak se na dílo dívat, je samozřejmě víc. Mohla bych si totiž nad touhle věcí také sednou a přemýšlet na d tím, co vyjadřuje třeba z hlediska genderu. Třeba uvažovat nad tím, zda v tom, že v roli ponižovaných vidíme zejména muže, nemá vliv na naše vnímání jejich role. :) Ovšem tohle téma ve skutečnosti nepovažuji pro tuto povídku tak úplně za šťastné. Muselo by se nas to rafinovaněji než, jak jsem naznačila. :) Obecně ale ve slashi své místo tenhle náhled má.


Zpět na diskuzi