-


Diskusní téma: Některé oblíbené fánon-motivy

Datum: 22.04.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: ...

Hmm... takže .. napřed. Sama mám pocit, že ten článek není nic moc a to z toho důvodu, že nemá jednoznačně vymezené téma, které poctivě zpracuje. No, omlouvám si to tím, že rubriku glosa má být takové - co se mi právě honí hlavou. Ale ono ... i takové věci by měli za něco stát. Za tenhle článek bych si lepší známku než tři nedala a to jsem k sobě ještě velmi hodná. :) (A já jsem většinou hodná, co? :) )
Ale nějak cítím potřebu vyjádřit své přesvědčení, že moje pozice minimálně na tomto webu není pozice autora a ani někoho, kdo dává rady autorům. Moje pozice je pozice čtenáře. Vše, co píši, se týká spíše čtenářských zážitků.
Já nemůžu a nechci radit autorům, protože já nevím, jak se píše dobrá povídka. Předpokládám, že takovou roli měl a snad i má plnit třeba SOS.
Asi takové snahy mám třebas v diskuzi pod povídkami nebo i v komentářím na FF deníku. Nejsem si jistá, jestli i zde. Ale svou snahu považuji za určitý druh platu, který nabízím autorovi. (Proto pokud mi dá najevo, že o to nestojí, nesnažím se mu obvykle své dojmy nevnucovat.)
FF deník, to je mimojiné problém. Protože tam má jít právě o čtenářské hledisko a má sloužit především čtenářům. No já mám pocit, že pokud mám výhrady musím je i tam formulovat s ohledem na autora - tak, aby si z nich mohl alespoň odnést, co že zrovna já proti jeho povídce mám. Kdybych psala výhradně pro čtenáře myslím, že bych se mnohem více snažila o něco jiného. Nějakým způsobem povídku zařadit do nějakého kontextu. Myslím, že tohle dělám více u zahraničních fanfikcí.
Nicméně sama od sebe takovou roli myslím zastávat netoužím a nijak mě nebaví. Mě baví spíše uvažovat nad tím, jak a proč někdo píše to, co píše. Proč to existuje? proč jsou některé motivy významené a některé okrajové? Proč čtenáři vnímají některé věci způsobem, jakým je vnímají. Myslím, že tohle je to, o čem si sama přeji psát. Samozřejmě to neznamená, že to umím. :)


Zpět na diskuzi