-


Diskusní téma: Některé oblíbené fánon-motivy

Datum: 22.04.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Re: Re: ...

Ještě pro pořádek. Tady jsi mi položila jakési otázky a já si sice nejsem úplně jistá, zda na ně odpovídat, ale pro pořádek bych asi měla:
1. "Jak by sis to představila, psaní fanfiction, kdybys z toho vyňala ono rozšiřování - úplně?" Tak třebas tohle si především nepřeji. Myslím tím to nerozšiřování, ale ... principiálně by to snad šlo ... nebo spíš by to šlo omezit na minimum. Jestli mám nějakou představu? Nu, na to odpovím asi v druhé části. Princiálně asi tak, jak napsal EmhyrVanEmreis povídky k Zaklínači. Vypadají jako další Zaklínočavo dobrodružství. Myslím, že nějakých nových změn je tam minimum. Mě osobně ale takové texty příliš nezajímají. Mě baví kolikrát právě to, že je lidé mění, ba dokonce, že je přímo přepisují.
2. "Znáš FF, která kánon nerozšiřuje?" Tak já bych zkusila jmenovat "Štěstí je tam, kde ho najdeš", ale třeba taky "Noci v zahradě Getsemanské". Tam mám pocit, že se mimořádně drží kánonu a ... řekla bych, že ho ani nijak zvlášť nerozšiřují. Samozřejmě rozšiřuje ho už vlastně příběh sám. (Navíc z něčího hlediska slash principiálně nemůže být kanonický. :) ) Tak prostě v mezích možného ... :)
3 "Proč jinak číst ff, pokud ne pro rozšiřování napsaného?" No třebas mě vlastaně nebaví ani tak rozšiřování, ale právě ten princip samotného přepisování. Pak třebas někdo chce právě něco, co bude jako ten Zaklínač, prostě další příběh v pořadí, který si svých věcí přidává minimum. A někdo chce třebas love story a co se děje kolem je mu víceméně ukradené. Takže je mu jedno , jestli je to kanonické nebo ne. Vlastně, dost možná, tohle platí i o mně.

Nicméně ano, v zásadě jakékoli FF, teda já myslím včetně AU a parodií (s nimi jsem to asi nepochopila) nějak původní předlohu mění nebo rozšiřuje. Asi by byla právě důležitá ta debata mezi námi o "rozšiřování" versus "přepisování". Co je co? A kde leží hranice? Myslím, že mocný Harry je po pátém díle spíše přepisováním (což mě osobně vůbec nevadí). Psaný hadí jazyk považuji za rozšiřování (což mě osobně vůbec nevadí). :)

4. "Zajímá mě, proč ses přichytila zrovna rozpracovávání kánonického prvku ve fanonu? " Proč ... proč ... hmmm .. já vlastně nevím. Každopádně v tom nebyl právě tento úmysl. Právě tyhle motivy mi přišly významné a zájimavé. Každopádně právě tyhle mě z nějakého důvodu napadly. Možná právě proto, že ... jsou rozpracováním kánonu ...a proto se zdají tak logické. Tak asi proto.


Zpět na diskuzi