-


Diskusní téma: Některé oblíbené fánon-motivy

Datum: 22.04.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: Re: Re: ...

Vlastně... nastavit si Brumbála jako mezník není špatný nápad. Nebyla bych to já, abych ale i s tím neměla vnitřní problém. Fajn, JKR Jeho Mocnost (Brumbála) odpráskla jaksi mimo střet s Voldemortem. A Potter mohl Voldyho odprásknout jen z vlastní Voldemortovy viny, z titulu prostředníka. (Neměl to v rukách.) Na tom mi pořád nesedí, proč teda Brumbál nešel a nezničil všechny viteály (kromě Harryho). Proč se o Voldemorta jaksi... nepostaral. Proč všechnu práci musel odedřít méně schopný kluk, který se k tomu jaksi připletl.
Druhá věc, která mi na tom vadí - co povídky před sedmičkou? Před pětkou? Nikdo nevěděl, proč je Potter předurčený Voldemorta porazit. Proto takové povídky máme diskvalifikovat?
Povídky typu Kámen manželství, DI, A Boy Who Died A Lot, povídky o tréninku Harryho, aby se na střet připravil... hm, Odstíny?, povídky, které to vůbec neřeší, povídky, kde Harrymu obrovská moc zůstala, přestože už k ní nemá využití - tvrdím, že se to zpracovat dá, ale je to o autorovi a je to o čtenářích. Říct, že se Ti nelíbí mocný Harry, znamená zavřít možnost najít autorku, která to zpracovat umí. (Mocný Potter - Josephine. Mučení - Kayla. Psychologie - SocksForDobby. Neuvěřitelné, ledového prostředí - zdravím Lamar. Vynucený sex a vynucené manželství - Můj pátek.)
A vážně - mučení?!
Pedofilie?!
Sex žáka a profesora?!
Zlý - jako opravdu zlý - Snape?
O čem to čteme?!
Že je v odvětví OPČM lepší než vrstevníci a přitom je lempl - to je jeden z rozměrů a způsobů, jak Harryho Pottera chápat. Je to posílení - vždycky je to o posílení :) - jedné části jeho potenciálu, s kterým se dá pohrát a vyhrát. (Zvlášť k nudně rozšířené averzi vůči velmi, velmi mocnému Potterovi. A že musím doznat, že jsem četla povídky, kde se to autorkám nepovedlo. - Nebyla jsem správný čtenář. - Ano, přeskakovala jsem.)
Brumbála můžeme označit za nejmocnějšího čaroděje jeho doby. Toho hodného. Ale toho nejmocnějšího zlého čaroděje své doby - všech? Nebo se půlí, o to nej? On a Brumbál? - mu není souzeno porazit. Jemu, který je na sklonku života, s jeho zkušenostmi. Znalostmi. Precizností? Kontakty? Kontakty. Proč? Protože se rodí nová hvězda, anebo proto, že je věštba mocnější než nejmocnější kouzelník doby? Protože je Voldemortova blbost silnější než Brumbál? Nebo snad že by byl Potter takový smolař? Hm, to ne. Nebo chce osud nejmocnějšího čaroděje sesadit, nahradit?
Věc - další - je ta, že v příbězích o HARRYM a SEVERUSOVI se těžko pověnujeme ó všemocnému Brumbálovi - tento aspekt povídky většinou seškrtáme, aby se dostalo kromě boje na romantiku mezi - SS a HP. Takže ve chvíli, kdy se autorka začne věnovat moci Pottera, pochybuji, že ji porovnává s tou Brumbálovou. Nebo že chce. Možná je to škoda. Možná bychom se u spousty z těch povídek dozvěděly, že je Brumbál ještě silnější, než co předvedl Potter.
Roztrhejte mě, ale nečtu to po sobě. Pardon.


Zpět na diskuzi