-


Diskusní téma: Některé oblíbené fánon-motivy

Datum: 22.04.2013

Vložil: assez

Titulek: Re: Re: ...

Přijde na to, co tou narážkou myslíš. Pokud citaci slov "hrozně lézt krkem", pak zjevně ano. Nebo to nejsou Tvá slova - v článku?
Jako… dotaz - jak by sis to představila, psaní fanfiction, kdybys z toho vyňala ono rozšiřování - úplně? Kolik možností Ti zbývá? AU fanfiction, dobrá. Díla alá dramata, kde se rozšiřování kouzel nemusí řešit vůbec. Fajn. Parodie. Dobrá. A dál? Nebo bys normální povídky vyškrtla? Ne vážně, prosím - zajímá mě, proč ses přichytila zrovna rozpracovávání kánonického prvku ve fanonu? (Znáš ff, která kánon nerozšiřuje? Proč jinak číst ff, pokud ne pro rozšiřování napsaného?)
Ale stejně mi to připomíná... jak jsme se bavily s Ade po mailu... to, co Tě (ne)štve na ff povídkách je jen o tom, čemu (ne)chceš uvěřit a jak ti to autor (ne)podá. Nevím, jestli si to někdy zkouším přeříkat jen já, ale když si doopravdy a pěkně nahlas přeříkáte děje i těch nejlepších povídek, je to kravina. Ale děsná. Jako taková, že kdyby se mi to někdo snažil podstrčit, tak ho s tím vyhodím, že uráží mou inteligenci, když se mě snaží přemluvit TOHLE číst. (I když možná bych si to neměla přeříkávat já, protože moje povídání o něčem stojí za nic. Možná bych na to měla někoho najmout a viděla bych to v lepším světle. *škodolibý výraz: Hodně štěstí*)
Čímž mám na mysli: štve Tě mocný Harry, fajn, ale… Harry Potter se dá brát ze dvou POV.
1) Ten, který do toho spadl, a nějak s tím celým nemá pranic společného. Těmi aktéry jsou Lily, a Snape, a Brumbál, a Voldemort. Harry Potter je jen objekt.
2) A tady si vypůjčím citát, protože se mi hrozně líbí, a s omluvou ho ani nebudu překládat - ostatně my holky zvyklé na google... As an infant, Harry Potter disrupted the Dark Lord's plans for well over a decade. At thirteen years of age, he cast a fully corporeal Patronus. At fourteen, he cast off the Imperius curse, defeated three more experienced wizards in the Triwizard Tournament, and survived a face-to-face confrontation with the Dark Lord himself. At fifteen, he and a band of his half-trained friends successfully thwarted the Dark Lord at the Ministry and was instrumental in sending your father to Azkaban. (…)
Prosím pěkně, tohle není hraní si a rozšiřování kánonu, je to PŘESNĚ z kánonu a jediné, co bylo dodáno a co se mění a s čím si na tomto místě autorka hraje, je úhel pohledu.
Proto tohle generalizování nemám ráda. Bavme se o autorkách, které to umí napsat, a o autorkách, které ne (zde!). A bavme se o čtenářkách, které pravidla umí přijmout/baví je to číst/umí to číst, a o těch, které ne.
Proto ten cirkus. :)


Zpět na diskuzi