-


Diskusní téma: Jsou autoři fanfiction parazitelé nebo prznitelé své předlohy?

Datum: 11.03.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Hm...?

No sláva! Slash není fanfikce! To především. Právě to jsem Temnářce chtěla říct nejvíc a nějak jsem přesto proto nenašla místo.
Dodržovat charaktery považuji sama aspoň v základech za důležité, poněvadž věřím, že kvůli postavám čtenáři FF čtou. Ve chvíli, kdy dáné postavy nepoznávají, přestávají mít důvod číst.
Ale jestli musí fanfiction dodržovat VŠECHNY reálie? Tedy třeba to, že tam ten umřel a tenhle si vzal tam toho? To platí jen v případě, že chceš napsat něco jako původní autor. Takhle u nás psal HP asi Martin se svým Pánem smrti - https://pansmrti.wz.cz/ps/index.php. Mně, přiznávám, ale právě takové kanonické věci vůbec nic neříkají.:)
Já ale tvrdím, že fanfikce jsou psány řekněme zhruba z 80 procent jako subverze kanonického díla. I když se liší ten důvod, proč jsou subverzovány. Tady příklad zcela neslashové HP subverze - https://hp.kizi.sk/modules.php?name=Preklady&op=serial&idskup=15. Autor je jasný nerd, takový ten chlapec, co chodí do školy pro nadané děti. Slash on mimojiné nemá rád. Má veliký úspěch a opravdu není jeho cílem psát kanonicky. :) - Chápu, že pokud je cílem někoho psát něco takového, jako by mohl napsat i původní autor - je tohle pro něj nepřijatelné.
No a ten slash? No tak Snape miloval Lily. Myslíš teda, že jinou ženskou by případně milovat mohl a jiného chlapa ne? Tvrdím, že to je omezené myšlení. Minimálně budu tvrdit, že snarry má stejné odůvodnění (já si po pravdě myslím, že o něco větší :) ) než snamione. Harry nebo Hermiona, v čem je rozdíl? :) Pokud se mnou dokáže někdo souhlasit v tomto, tak si můžeme rozumět. Přiznávám, že opaku sama nerozumím.)
O jeho sexualitě víme od dob, co byl zamilovaný do Lily naprostý houby. No a my slashařky jsme prostě nakloněny víc queer pohledu na svět. Je to o tom, že věci nemusí být jen černé a bílé a člověk nemusí být jen stoprocentně stright nebo gay. To je prostě zjednodušené vidění.
Vlastně na tohle doporučuji rozhovor s Alicí O´Really - https://cms.belldandy.webnode.cz/news/alice-o%C2%B4really/. Ona je v těchto věcech myšlenkově mnohem odvážnější a zároven přesvědčivější než já. Jedna z věcí, za které ji mám ráda. :)
A nakonec AU jak známo odůvodní cokoli! :))) To je na něm tak děsivé.
Myslím, že jsme dobrali k tomu, že pro tebe se dobrá FF rovná zcela kanonická FF. Ideálně taková, jakou by napsal původní autor. ( Tedy v tvém případě tak, aby mohl Lukas dát dolů razítko, že s tím souhlasí. :) Ta je asi dobrá pro čtenáře, který víceméně touží, po pokračování předlohy. Já to tak ale nemám. Věřím, že FF do značné míry existuje proto, aby si čtenáři mohli vyprávět "ten svůj" příběh. Ten, po kterém zatoužili, ale nedostali. Vidím kvalitu FF prostě i v něčem jiném než kanoničnosti. I když ano, i já mám ráda, když dokážu postavám věřit, že jsou to ony. To je zkrátka základ. :)
Děkuji za rozhovor. Byl pro mě velmi podnětný. Možná se mi podařilo konečně zformovat to, co jsem chtěla říct. :)


Zpět na diskuzi