-


Diskusní téma: Chan

Datum: 08.01.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Osobně

2. Raději nechci posuzovat, zda směřuji k bezbřehému morální relativismu. :) Možné to je ... Musím ale sama sebe ptát, jak že se stavím k tomu, vyzývá-li někdo ke genocidě. Nu on k ní nějakým způsobem přispívá už ten, kdo vrší ve svých textech dokolečka samé důkazy o tom, že bez těch i oněch by nám bylo lépe, což je o něco složitěji postižitelné. Doznávám, že jsem ráda, že rozhodování o tom, zda takové věci postihovat mi nenáleží, proto posuzuji maximálně zda takové věc už je či není nezákonná. Osobně mi dočista stačí ta svoboda, že mohu takové věci označit za špatné a dát najevo, že s nimi nesouhlasím. Možnost, že dotyčného za jeho slova mohu poslat do vězení mi koneckonců ubírá na pocitu morální převahy, jež si v takovém případě tak trochu pěstuji. :)
Ale pokud jsi mě upozornila, že nucený svazek nelze stavět na stejnou rovinu jako znásilnění mohu snad podobně říct, že nemohu text, který něco prohlašuje a proklamuje stavět na stejnou rovinu jako fiktivní příběh a to, že v něm nějaký postoj zaujímá postava. Jistě, že i v takovém případě často textem přesvědčení autora prosvítá. Po pravdě, znám autory, který mě názory, jež jejich texty prosvítají, vysloveně iritují. Pro mě je to třeba legendární sci-fi spisovatel Robert A. Heinlein. Při čtení čehokoli od něj (s vyjímkou Dveří do léta) jsem vyloženě trpěla jak milatantnost a sociální darwinimus, v nich obsažený, mi leze krkem. No, ale kdyby ho chtěly zakázat, budu protestovat.
Znám spoustu textů, jež nemám ráda, o některých se budu s ostatními hádat o jejich vyznění, ale asi neznám žádný, jemuž bych upírala aspoň ono právo na existenci. (Nu, neměla jsem moc šancí číst věci, které vycházeli třeba v Německu během války, aspoň si pamatuji, že Ondřej Neff v Něco je jinak popisuje prorasistickou sci-fi z této éry, nu i tehdy u mě pořád převažuje dojem, jen ať si každý přečte, co nějaký debil dokáže napsat.

Klíčové je mezi námi ujasnit si tohle: Jest-li ti některý text připadá, že obsahuje myšlenky, jež se ti zdají nesprávné , ba nepřijatelné, určitě ti neupírám právo se proti nim vyhranit. Uznávám ti stoprocentně nárok zastávat svůj názor a šířit ho a snažit se na to téma rozpoutat diskuzi - Musím se ale zeptat, zda podle tvého názoru:
1. Taková povídka nemá existovat a chceš její existenci zabránit?
2. Zda chceš postihnout i jejího autora, za to, že něco takového napsal a publikoval?
3. Podle jakých kritérii a kdo by měl rozhodovat, že se takové věci nejsou vhodné?
Mne fanfiction určitě do značné míry imponuje svou nezávislostí na jakékoli cenzuře a ohledech k tomu, co se líbí většině. A vidím to tak, že není možné mít tu část, co se mi líbí bez té, která už se mi nelíbí. Až bude postižená všelijakými ohledy, ztratí pro mě nejspíš kus svého kouzla.
Třebas „cenzurní“ systém platný v současnosti v USA vypadá pro mě na papíře dobře. Filmy, které jsou označeny NC-13 považuji za třináctileté za vážně nevhodné. Problém je, že většina filmů s tímto označením většina kin nebude vysílat a dočká se tak nejspíše kasovního debaklu. Výjimky jsou ...


Zpět na diskuzi