-


Diskusní téma: FF deník

Datum: 18.09.2013

Vložil: Josika

Titulek: Poznámka

Já bych měla dvě malé připomínky:

1) Myslím, že je zásadní rozdíl mezi kritikou a prostým prohlášením, že se mi něco nelíbí a štiplavou poznámkou na autorovu adresu. To první je více méně vyjádření nesouhlasu na což má každý právo, ale to druhé je prostě útok. Problém s FF deníkem je, že autor se tam útoku moc dobře bránit nemůže. Ono z hlediska psychického zdraví všech zúčastněných je to asi dobře, ale přece jen je to takové flustrující. Nemluvě o tom, že je to útok na někoho, koho neznám a u koho nevím, jak zareaguje. U mě jsi psala, že glosy a podobné projevy považuješ za koření fan fiction - já částečně nesouhlasím, protože si myslím, že jsou svým způsobem pro ff nebezpečné. Nevím, jestli je to relevantní příklad, ale před nedávnem například jedna autorka, která psala extrémně dobré a zároveň extrémně kontroverzní povídky, stáhla všechny svoje texty a zároveň naznačila, že je to kvůli nenávistným komentářům. Bohužel nevím, co přesně se stalo, ale z různých zmínek (i z toho co psala) se mi zdá, že nebyla zrovna v psychické pohodě a zřejmě se dostala i do komplikovanější životní situace. Je to k vzteku i když odhlédnu od toho, že to muselo být hodně nepřijemné pro ni samotnou, protože já měla její povídky ráda, nemám je uložené všechny a štve mě, že zmizely. A štve mě, že už nic nenapíše. Samozřejmě se dá tvrdit, že špatných povídek není škoda, ale ona ta "špatnost" je leckdy subjektivní. Navíc to zastraší i dobré autory, kteří se budou podobných reakcí bát. Jeden z důvodů, proč nic nedoporučuju na FF deníku je i to, že se bojím, že se tam někdo do povídky, kterou mám ráda obuje. U anglických, které většinou čtu, je to asi jedno, ale stejně.

2) Teď rozhodně nechci začít žádnou hádku, ale k čemu vlastně negativní hodnocení na FF deníku je? Pokud ho chápu jako doporučení zajímavých povídek, tak nevím, proč bych měla doporučovat něco, co se mi nelíbí. Pokud ho používám jako vlastní čtenářský deník, tak nevím, proč bych se měla obtěžovat s uchováním odkazu na povídku, která se mi nelíbí. Myslím, že proto podobný systém nikde jinde neexistuje, protože podle mě vlastně není potřeba. Dost se používá doporučování povídek, protože lidem umožňuje najít dobré povídky. Negativní věci se sem tam píšou do komentářů, protože tam můžou mít smysl pro autora. Ale informace, že určitá povídka existuje a není nic moc, pro mě nějak postrádá smysl. Snad leda v případě, že chci sehnat povídku na určité specifické téma a chci, aby byla dobrá. Jenomže to by ty komentáře musely vypadat jinak. Čímž se ovšem dostávám k tomu, že s tím, co jsi tu napsala souhlasím:-)


Zpět na diskuzi