-


Diskusní téma: Mařena neboli Mary Sue

Datum: 11.07.2013

Vložil: belldandy

Titulek: Re: Anti-MS

o dokážu pochopit ... :)

Já o tom problému díky Sargo znovu přemýšlela. Myslím, že existuje hned několik různých překážek, které činí originální postavy (zvláště pak ženské) v FF tak problematickými (minimálně pro mne):

* Je obecně docela těžké vytvořit ucelenou postavy z vlastním uvěřitelným a smysluplným charakterem a postarat se o to, aby ten charakter neměl autor jen v hlavě, ale aby prosvítal i příběhem.

* Ještě složitější je to ve fanfiction, kde už někdo (většinou o něco schopnější než amatérský autor) jasné charaktery vymyslel a stanovil. Ta naše postava se musí prosadit vedle charakterů, které už čtenáři dobře znají a které už dávno pochopili a přijali a to není vůbec snadné.

*Pokud vymyslím tuto svou postavu jako "superhrdinu", tedy osobu, kterou si už sám autor oblíbil pro její dobré vlatnosti, někoho tak či onak zidelazovaného, kopu si hrob, protože riskuji právě ono obvinění od čtenářů, že je to autorovo zidealizované snové já. A ono je vážně těžké se tomu vyhnout, protože autoři, a to často i ti profesionální, většinou milují své postavy.

* Pokud takovou postavu nenapíšu jen jako okrajovou ale naopak postavím ji do centra dění, opět si kopu hrob, poněvadž jako okrajovou ji lze vcelku snést a přehlížet, i když se třebas tak úplně nevyvedla. Navíc to, že se stává středobodem všeho dění v příběhu se započítává jako další bod do její "dokonalosti".

* A do hrobu se autor můžu rovnou uložit, pokud právě takovou zidelaizovanou postavu nějakým způsobem spáruje se svým oblíbeným FF hrdinou. Obvinění z marysuevitosti se pak prostě nelze vyhnout a navíc je to ta chvíle, kdy u mě jako čtenářky na nějaké podvědomé úrovni začně fungovat žárlivost. Aneb "Proč by ho zrovna tahle blbá namyšlená kráva měla mít?". On každý, kdo je moc dokonalý působí namyšleně - obzvláště, když se celý děj točí kolem něj.

Konečný stupeň marysuovitosti je, když o dotyčné/m ostatní často mluví, buď ho nenávídí nebo milují, místo toho, aby se starali o své životy. Pak už taková postava působí jako hrdinka latinskoamerické telenovely. Myslím, že to je i ten důvod, proč tak velmi mnoho lidí špatně snáší i Pottera.

* A naposledy se musím doznat, že mě osobně, při čtení takových fanfikcí, zatěžuje také osobní averze k faktu, že některé autorky ženských originálních postav v FF jsou přesvědčeny o své nadřazenosti, protože ony píší narozdíl od slashitek IC postavy, protože z nich nedělají jako ony homosexuály.

To že často šla do kytek ostatní logika příběhu (a to minimálně srovnatelně jako ve slashi) je zcela vedlejší. - Prohlašuji, že párovat Snapea s kýmkoli jiným než Lily je vždy nekanonické, protože uderným kamenam a pointou jeho charakteru v HP příběhu je, že jí byl tak věrně posedlý. A dodávám, že párovat ho s Lily je vlastně taky nekanonické. Asi leda tak v nebi by to bylo OK. :) Je to jen otázka toho, jak rozdílně si ten příběh my a ony a přejeme přepsat.


Zpět na diskuzi